Малко или много е 5-о място?

Малко или много е 5-о място на България на завършилата вчера Световна волейболна лига? Това се питат повечето почитатели на националния ни отбор. От една страна е много, като се има предвид, че държавния ни тим игра за първи път на финали в най-комерсиалния турнир за първия път от 4 години, но от друга страна може би е малко, като се има предвид потенциала на играчите и големите очаквания на феновете.

Проблемите връхлетяха новия селекционер Радостин Стойчев още преди да е провел и първата тренировка с отбора, след като се разбра, че титулярното либеро Теодор Салпаров и центъра Николай Николов ще пропуснат всички мачове с националите заради контузии и операции. Освен това повечето играчи се присъединиха към подготвителния лагер без почти никаква почивка след клубните си първенства. Това явно им се отрази и България започна в Световната лига с домакинска загуба от Германия с 2:3 гейма. Във втората среща българите отново показаха много колеблива игра, но за сметка на това взеха трудна победа с 3:2. Преди двубоите с Япония се разбра, че Матей Казийски изпитва силни болки в гърба, които му пречат да тренира и играе пълноценно, с леки контузии са Теодор Тодоров и Цветан Соколов, а Виктор Йосифов ще ги пропусне поради изкълчен. Независимо от това България спечели две победи над "самураите" с 3:1 и 3:0, но отново с много нестабилна игра. Последваха може би две резонни загуби от суперфаворита Русия с по 0:3 гейма в Сургут, но най-лошото в случая бе получената контузия на капитана Владимир Николов.

Непосредствено преди гостуването на Германия Боян Йорданов, който трябваше да замени Владо Николов в групата изкълчи глезен, с което проблемите в българския тим с контузени играчи продължиха. В първия мач в Бремен българите допуснаха неприятна загуба от Бундестима с 2:3 гейма въпреки невероятната игра на Цецо Соколов 33-те му точки, но веднага след това взеха реванш с 3:1 и отново благодарение на блестящия Соколов. Едва в тази среща българските волейболисти загатнаха за възможностите и потенциала си, с който разполагат. Последваха нови два мача срещу японците, в които "трикольорите" отново за съжаление демонстрираха колебливата си игра. Спечелиха първия с 3:1 и втория с 3:2, но след него Радостин Стойчев се изпусна в национален ефир и директно нападна Матей. Явно двамата са се разбрали и в първия мач срещу "Сборная" в последния кръг звездата на България бе великолепен и заедно с Цецо Соколов донесоха успеха с 3:1 и запазиха надеждите за класиране на финалите. Чудото стана и след победа на Аржентина над Сърбия с 3:0 в другата група на България й трябваха два гейма във втория мач срещу Русия. България ги взеха след страхотна игра и независимо от загубата се класираха за финалния турнир в Гданск. Така, че тази загуба се оказа с цената на победа.

В Полша българските национали попаднаха в сравнително по-лесната група с домакините, Аржентина и Италия. България започна отлично срещу "Дружина полска" в първия мач, но в крайна сметка изпусна победата и загуби с 2:3. Явно поражението повлия на българските момчета и те паднаха безславно от Аржентина с 0:3 във втората среща. Най-притеснителното в случая бе не толкова резултата, а липсата на желание и хъс за победа в повечето играчи. Всичко се обърна на 180 градуса и България отнесе Италия с 3:0 в третия си мач на финалите. На път беше да стане второ чудо и българския отбор да се класира за полуфиналите, но "гаучосите" подариха победата на домакините от Полша и ги прати в Топ 4 на Световната лига.

Въпреки това победата над Италия дава надежди, че бъдещето пред мъжкия ни национален отбор е светло. Още преди началото на Лигата Радо Стойчев заяви, че му трябва време, за да може тима да разкрие напълно възможностите си. Трябва да се отбележат също така силните изяви на Цецо Соколов, който замени на 100% Владо Николов, когато трябваше, и Теодор Тодоров, който игра блестящо в груповата фаза и стана най-добър блокировач. Може би голямото внимание към "Еър Теди" го разконцентрира и той не бе на ниво на финалите, но всички се надяват той да ги покаже отново на Европейското първенство в Чехия и Австрия през септември. Добрата игра на либерото Владислав Иванов и отличните включвания на Николай Пенчев също трябва да се отбележат. Владо Иванов имаше тежката задача да замени опитния Теди Салпаров, но се справи, като се има предвид, че това му е първи голям турнир. Ники Пенчев влизаше периодично на местата на Матей Казийски и Тодор Алексиев, като задачата му бе да стабилизира посрещането на България, което може да се каже, че е "ахилесовата пета" на тима след отказването на Пламен Константинов. Младежкият национал се представи много добре, като на моменти имаше по-добри показатели и от Казийски и Алексиев. След тежката Световна лига за Матей Казийски, пък остава надеждата, че ще покаже страхотната си игра по време на Евро'2011. Всичко това предвещава отлично бъдеще и големи успехи за Радо Стойчев и възпитаниците му, а ние просто трябва да продължаваме да ги подкрепяме каквото и да става!