Край с историческата серия на Ноле! Федерер е на финал (видео)

Поставеният под номер 3 в основната схема Роджър Федерер сложи край на победната серия на Новак Джокович, след като го отстрани на 1/2-финалите на Откритото първенство на Франция след 7:6 (5), 6:3, 3:6, 7:6 (5) след 3 часа и 39 минути игра на централния корт ”Филип Шатрие” в Париж. Както е известно, при победа днес поставеният под номер 2 в схемата сърбин щеше да изравни рекорда на Джон Макенроу от 1984 година от 42 поредни победи от началото на сезона. Освен това с успех на 1/2-финалите Ноле шеше да измести Рафаел Надал от върха в световната ранглиста. Така финалът на ”Ролан Гарос” в неделя ще противопостави петкратния победител в надпреварата Рафаел Надал и големия му съперник през годините Роджър Федерер. Това ще бъде 23-и финал (16 победи и 6 загуби) на турнир от Големия шлем за швейцареца и негов първи от Откритото първенство на Австралия през 2010 година насам.

Двубоят бе изключително динамичен от самото начало. Още в първия гейм Федерер осъществи пробив, но в следващия самият той изпусна подаването си. В петия гейм 29-годишният швейцарец отново имаше брейкпойнт, но не се възползва от него. Нещо повече – той се пропука за 2:4 и трябваше да навакса изоставането си. Това статукво обаче не се запази за дълго, тъй като носителят на рекордните 16 титли от Големия шлем реализира пробив за 3:4 и взе последвалото си подаване на нула. До края на сета двамата тенисисти печелеха подаванията и така се стигна до тайбрек. В него силите бяха изравнени. Федерер поведе с 3:1, но опонентът му постепенно го догони. Стигна се до 5:5, след което с две поредни точки швейцарецът затвори сета.

Във втората част впечатление направиха трудностите на Джокович в собствените му сервис геймове. Докато Федерер печелеше с лекота подаванията си, разчитайки на стабилния си сервис, то сърбинът доста често трябваше да отразява възможности за пробив. Бившият номер 1 в света се възползва от слабостта на Ноле и проби за 3:1, а малко по-късно самият той спаси четири брейкпойнта в шестия гейм. При 5:2 Федерер пропусна четири сетбола, но при собственото си подаване в следващия гейм, след като спаси брейкпойнт, сложи край на частта за 6:3.

Третият сет не започна добре за швейцареца, който е шампион от изданието през 2009 година. Джокович осъществи ранен пробив и доста бързо поведе с 3:0, като имаше брейкпойнт и в четвъртия гейм, но не го реализира. Единственият пробив в тази част се оказа напълно достатъчен на сърбина, който спечели сета с ас за 6:3.

Четвъртият сет се разви интересно. Федерер бе непоклатим в сервис геймовете си, а постепенно и Джокович намери ритъма при подаването си. До 4:4 нямаше нито една възможност за пробив пред двамата полуфиналисти. В деветия гейм обаче швейцарецът спаси един брейкпойнт, но при втория се предаде и допусна пробив за 4:5. Още в следващия обаче той компенсира грешката си и върна пробива. Джокович можеше да излезе напред в резултата, но пропиля два брейкпойнта в 11-ия гейм. Така се стигна до тайбрек, в който силите бяха изравнени до 3:3, но след това Федерер пое контрола и сложи край на спора с ас при 7:5 точки.

Това бе мач номер 23 между двамата тенисисти и 14-а победа за швейцареца. За пети път в кариерата си Федерер ще играе на финал на ”Ролан Гарос”. Единствената му титла на клея в Париж е от 2009 година. Световният номер 3 остави в статистиката цели 18 аса срещу 7 на съперника му. Джокович завърши сблъсъка с 41 непредизвикани грешки, а Федерер – с пет повече. Двамата направиха по 2 двойни грешки. Печелившите удари на швейцареца бяха 48, а тези на Ноле – 40.