Рафа Надал си направи чудесен подарък за рождения ден (видео)

Лидерът в световната ранглиста Рафаел Надал, който днес празнува 25-ия си рожден ден, се класира за шестия си финал на Откритото първенство на Франция по тенис, след като надделя над Анди Мъри (Великобритания) с 6:4, 7:5, 6:4 след 3 часа и 17 минути игра на централния корт ”Филип Шатрие” в Париж. Така в неделя испанецът ще има възможността да защитава трофея си от миналата година, а негов съперник в решаващата битка за титлата ще бъде победителят от другия 1/2-финал между световните номер 2 и 3 Новак Джокович (Сърбия) и Роджър Федерер (Швейцария).

С днешната си 44-а победа в турнира Надал направи нова важна крачка към шестия си трофей от ”Ролан Гарос”, като евентуалният му триумф в надпреврата би означавал, че ще изравни рекордното в "Оупън ерата" постижение на легендарния Бьорн Борг. Испанецът е само на победа от 32-ата си титла на клей, която може да бъде и негова 10-а от Големия шлем. Така той би станал едва седмият тенисист с толкова купи от ”Голямата четворка”. Междувременно пък Мъри, който достига 1/2-финалите на ”Ролан Гарос” за първи път в кариерата си, пропусна чудесна възможност най-сетне да спечели турнир на клей.

Още в самото начало на мача стана ясно колко оспорвана и тежка ще бъде битката. Първата възможност за пробив се откри пред Надал в третия гейм и той се възполза от нея, за да поведе с 2:1. В следващия си сервис гейм испанецът бе максимално затруднен и му се наложи да спасява три брейкпойнта. Испанецът нанесе нов удар по амбициите на Мъри с нов пробив за 4:1, а минути по-късно вече водеше и с 5:1. Затварянето на сета обаче не бе никак лесна задача за Рафа. Той се пропука при собственото си подаване в осмия гейм и позволи авансът му да бъде стопен до 5:4. Отново при собствения си сервис гейм носителят на девет титли от Големия шлем трябваше да спасява две възможности за пробив, но се справи и в крайна сметка реализира третия си сетбол за 6:4 след 62 минути игра.

Във втория сет имаше неочаквано много пробиви, а гениалните разигравания се редуваха с грешки, дължащи се до голяма степен на силния вятър във френската столица. Въпреки неблагоприятните за игра условия Надал и Мъри впечатлиха с издръжливостта си при продължителните разигравания. Още във втория гейм на сета шотландецът поличи две възможности за пробив, но ги пропиля. Един от най-интригуващите геймове бе петият, в който Мъри направи двойна грешка, сбърка къса топка и изостана с 0:40 при собствен сервис. Надал осъществи пробива за 3:2, но след това самият той изпусна сервис гейма си.

Този сценарий се повтори и в следващите два гейма, като в седмия двамата тенисисти направиха феноменално разиграване с 31 удара. Рафа спечели подаването си на нула за 5:5, а след това при третата си възможност и след серия впечатляващи форхенди проби съперника си в 11-ия гейм, въпреки че Мъри водеше с 40:15. Със сервис гейм на нула петкратният победител в турнира сложи край на сета и поведе с 2:0.

Рожденикът Надал започна ударно третата част с пробив още в първия гейм. Мъри имаше възможности да върне интригата в четвъртия и шестия геймове, но Рафа отрази няколкото брейкпойнта. Испанецът спаси три възможности за пробив и в осмия гейм, като направи резултата 5:3 в своя полза. До края Краля не клея нямаше проблеми и приключи двубоя в своя полза със стил и гейм на нула за 6:4.

Това бе 15-и сблъсък между Надал и Мъри и 11-а победа за испанеца. Поставеният под номер 1 в схемата тенисист завърши срещата с 34 печеливши удара и 31 непредизвикани грешки, докато при първата ракета на Великобритания тези показатели бяха съответно 30 и 40. Рафа направи 3 двойни грешки и 2 аса, а 4-ият поставен Мъри - 4 двойни грешки и 5 директни точки от сервис.