Турнир на талантите U14: Зона Бургас - Зона Варна 2:0/ Почивка

Рафа направи нова крачка към шестата си титла на "Ролан Гарос"

Световният номер 1 Рафаел Надал се класира за 1/2-финалите на Откритото първенство на Франция по тенис, след като надделя с 6:4, 6:1, 7:6 (3) над Робин Сьодерлинг (Швеция) в своеобразно повторение на миналогодишния финал в надпреварата. Така испанецът е само на две победи от шестата си титла на "Ролан Гарос", а негов съперник на 1/2-финалите ще бъде Анди Мъри (Великобритания), който елиминира в три сета Хуан Игнасио Чела (Аржентина). Това бе осми сблъсък между Надал и Сьодерлинг и шести успех за носителя на девет трофея от Големия шлем. Както е известно, на финала в Париж през 2010 година Рафа би в три сета шведа - 6:4, 6:2, 6:4, а година по-рано Сьодерлинг нанесе единствената загуба на испанеца на "Ролан Гарос" - в четвъртия кръг.

Поставеният под номер 1 в схемата Надал започна ударно мача с пробив ощв в първия сервис гейм на съперника си. Минути по-късно преднината му стана още по-убедителна след нов пробив за 3:0. Въпреки че 26-годишният Сьодерлинг върна единия пробив в четвъртия гейм, той не успя да промени развоя на сета. След 49 минути игра и при резултат 6:4 Краля на клея поведе в частите.

Във втория сет преимуществото на испанеца стана още по-категорично, докато петият в схемата швед бе далеч от реалните си възможности. Надал осъществи три пробива - за 2:1, 4:1 и 6:1, като успя да спечели шест поредни гейма.

Чудесната му серия продължи и в третия сет, в който проби сервиса на противника си за 2:0 и така направи последователните геймове в сметката си осем. За момент Сьодерлинг сякаш се посъбуди и сам реализира пробив за 1:2, но приливът му на енергия не продължи дълго. Рафа пропусна брейкпойнт в шестия гейм, след което му се наложи да спасява три скрити мачбола при 5:5. Все пак 24-годишният испанец се справи със задачата, а сетът бе решен в тайбрек. В него имаше размяна на минипробиви, но отново Надал диктуваше случаващото се на корта. Защитаващият титлата си испанец поведе с 4:1 точки и не изпусна предимството си до края, а след 2 часа и 35 минути игра при 7:3 точки в тайбрека сложи и край на мача.

Надал остави в статистиката 24 печеливши удари, а Сьодерлинг направи с 8 повече. Шведът обаче записа цели 41 непредизвикани грешки при само 13 в актива на Рафа. Испанецът приключи мача с 4 аса и нито една двойна грешка, докато при Сьодерлинг тези показатели бяха съответно 5 и 3.