Цонга спаси 3 мачбола и пречупи Иснър след тричасова битка

Осмият в световната ранглиста Жо-Вилфред Цонга се класира за втория си финал на турнира от серията "Мастърс" в Париж и ще има възможност да се бори за втора титла от състезанието, провеждащо се в зала "Берси". Френският тенисист победи в изключително оспорван полуфинал американеца Джон Иснър с 3:6, 7:6 (1), 7:6 (3), след като спаси 3 мачбола. Двубоят продължи 3 часа.

Иснър изигра страхотен първи сет, в който загуби само 5 точки на свой сервис и осъществи пробив за 4:2 в шестия гейм, който му позволи да спечели частта. Във втория сет се стигна до тайбрек, в който Цонга спечели 6 поредни точки при 1:1 и изравни резултата в сетовете. В третия сет първоначално проблеми имаше Иснър, който трябваше да спасява брейкпойнт в първия си сервис-гейм, а при 4:4 успя да се измъкне от 0:40 в своето подаване. При 6:5 за Иснър, Цонга бе на косъм от поражението, но успя да спаси три мачбола и да се добере до решаващ тайбрек. В него представителят на домакините повиши нивото на играта си, спечели 5 от първите 7 точки и се поздрави с победата. Играчът с прякор "Мохамед Али" вече има 52 победи и 21 поражения през този сезон.

На финала шампионът от 2008 година ще играе с бившия номер 1 в света Роджър Федерер. Швейцарецът надигра по-рано днес победителя от 2005 година Томаш Бердих (Чехия) с 6:4, 6:3 и за първи път в кариерата си ще играе на финала на турнира във френската столица.