Левски грабна Купата! "Русите глави" победиха силна Арда с 3:2 (ВИДЕО)

Младите волейболисти на Левски Волей спечелиха Купата на България за 2012 година, след като на финала пред 1111 зрители ва зала „Скаптопара” в Благоевград победиха Арда (Кърджали) с 3:2 (12:25, 25:23, 22:25, 25:19, 17:15).

Така възпитаниците на Георги Петров спечелиха 21-та Купа на България в историята на Левски и първа от 2006 година насам. Трофеят е първи в треньорската кариера на Георги Петров, който от началото на сезона води „сините”. Георги Братоев и компания специално изрусиха косите си преди началото на турнира в Благоевград и това им донесе късмет, след като отстраниха последователно лидера в Суперлигата Пирин с 3:2 на1/4-финала и шампионите от ЦСКА с 3:1 на полуфинала.

Въпреки отличната си игра волейболистите на Арда, които за първи път играха на финал за Купата, те го загубиха драматично.

Волейболистите на Арда поведоха на Левски Волей с 3:1 в началото на финалната среща. „Сините” изравниха при 4:4 след атака на Златко Кьосев. Атака на Кирил Хаджиев и „терминаторите” поведоха със 7:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Арда. Константин Митев, Невен Нешев и компания дръпнаха с 6 точки при второто техническо прекъсване – 16:10. Отборът от Кърджали продължи да играе изключително уверено за сметка на напрегнатите волейболисти на „сините”. Арда спечели категорично първата част с 25:12.

„Изрусените глави” от Левски поведоха в началото на 2-ия гейм с 4:2 след мощна атака на Жани Желязков. Кирил Хаджиев изравни за 4:4. „Сините” дръпнаха със 7:5 след ас на Жани Желязков. Левски дръпна с 3 точки при първото техническо прекъсване 8:5. Арда намали до 7:8, но Левски пак излезе напред с 12:10. Бърза атака на бившия национал Петьо Узунов през центъра и 11:12. Атака на Константин Митев и 13:14. Блокаут на Василий Петров донесе аванс от 2 точки за Левски при второто техническо прекъсване 16:14. Атака на Симеон Александров увеличи аванса на 4 точки при 20:16. „Терминаторите” намалиха до 20:21 след атака на Невен Нешев. Блокада на Василий Петров и 22:20. Арда Намали до 21:22. Левски стигна до геймбол при 24:21 след атака в Аут на Петьо Узунов. Симеон Александров заби последната точка в гейма за 25:23 в полза на Левски.

Третата част започна напълно равностойно до 6:6. „Русите глави” поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. Атака на Симеон Александров и 10:8. Разликата от 1- 2 точки се запази до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:15 за „сините” след атака на Иван Дамянов. Симеон Александров направи 17:15 и това принуди Иван Халачев да вземе прекъсване за Арда.”Сините” успяха да дръпнат с 3 точки при 20:17 след атака  на Симеон Александров. Единичен Блок на Петьо Узунов и Арда намали до 20:21. „Терминаторите” изравниха при 22:22 след атака на Кристиян Пенчев. Атака в аут на Левски и Арда поведе с 23:24. Последва сервис на Кирил Хаджиев и лошо посрещане на Симеон Александров и 24:22 за Арда. Победната точка аз „терминаторите” дойде след ас на Кирил Хаджиев 25:22.

„Изрусените глави” от Левски поведоха с 4:2 в началото на тайбрека след контраатака на Симеон Александров. Иван Халачев веднага взе прекъсване за Арда. Тимът от Кърджали изравни при 4:4 след блокаут на Невен Нешев. Арда излезе напред при 6:5 след грешка в атака на „сините”. Георги Петров реагира веднага и взе прекъсване. Кирил Хаджиев завърши атаката си и Арда дръпна със 7:5. Последваха 3 поредни точки за „сините” и те поведоха с 8:7 след блокада на Жани Желязков и Иван Латунов. Блок на Крил Хаджиев срещу Жани Желязков и 8:8. Арда излезе напред след блок срещу атака на Желязков 9:8. Иван Дамянов изравни до 9:9. 40-годишният Петьо Узунов заби мощно в центъра за 10:9 за Арда. Невен Нешев направи 11:10 след атака по блокадата. Георги Братоев вдигна над глава на Иван Дамянов и вторият диагонала на Левски изравни 11:11. Атака по правата на Невен Нешев е Арда поведе с 12:11. Георги Петров взе прекъсване за „сините”. Нешев направи грешка и Левски изравни 12:12. Това принуди Иван Халачев да вземе ново прекъсване за тима от Кърджали. След него Невен Нешев заби мощно, но в аут и Левски поведе с 13:12. Единичен блок на Василий Петров изведе сините до мачбол 14:12. Георги Братоев сгреши сервиса и 13:14. Симеон Александров атакува в аут и се стигна до равенство 14:14. Арда стигна до мачбол при 15:14. Симеон Александров изравни с атака по диагонала за 15:15. Златко Кьосев спря с блок атака на Невен Нешев и 16:15. „Бандата на изрусените глави” стигнаха да победа в тайбрека със 17:15 и в мача с 3:2 гейма след отлична реакция в защита на либерото Ивайло Лалов и бомбена атака в центъра на Иван Латунов.