Национална лига футзал: Левски - Черно море

Казийски и БГ Тренто напред в Шампионската лига след 3:1 над Нолико (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампиона на Италия, Европа и света Трентино ПланетУин365 (Тренто) продължава напред своето участие в тазгодишната Шампионска лига. Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му надиграха вкъщи белгийския Нолико (Маасейк) с 3:1 (25:20, 17:25, 25:17, 25:21) в мач-реванш от т.нар. Плейофи 12 на най-силния европейски клубен турнир при мъжете, игран тази вечер пред около 1300 зрители в зала "Пала Тренто". По този шампионите от последните три години се класираха за Плейофи 6, където ще срещнат италианския Лубе Банка Марке (Мачерата), който пък отстрани друга италиански тим - вицешампиона на Серия А1 Бре Банка Ланути (Кунео), на помощник-треньора на България Камило Плачи, след т.нар. "златен" гейм. Мачовете ще бъдат на 22 и 29 февруари, като трентинци ще имат домакинско предимство в реванша.

Както и при гостуването на Сан Джустино от Серия А1 в неделя Радо Стойчев започна с Матео Бургщалер и Стив Бринкмън като центрове. От друга страна наставникът на гостите Витал Хейнен пусна същата стартова шестица, както в първата среща между двата тима. Мачът тръгна равностойно, след което Нолико успя да дръпне с 6:5 след ас на Симон Ван Де Вуурде, а техническата пауза дойде при 8:7 за белгийците. Постепенно разликата нарасна до 14:11 след ас на холандеца Йелте Маан и контра на латвийския диагонал Херманс Енгескалнс, но трентинци веднага изравниха при 15:15 след ас и контраатака на чеха Ян Щокър. Второто техническо прекъсване отново дойде при минимално предимство за Нолико - 16:15, но след това момчетата на Радо Стойчев обърнаха резултата до 20:18 в своя полза след два аса на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра и блокада на Щокър. Въпреки тайм-аута за Витал Хейнен, предимството на шампионите нарасна до 23:20 след атака на Щокър, след което БГ Тренто взе гейма с 25:20 след блокада на Бургщалер срещу влезлия като резерва Кевин Клинкенберг.

В началото на втората част волейболистите на Нолико успяха да дръпна с 8:6 до първата техническа пауза благодарение на силната игра на Йелте Маан. След това Радо Стойчев пусна в игра Доре Дела Лунга на мястото на Матей Казийски, но последваха два аса на Питер Верхеес и разликата набъбна до 11:7. Независимо от тайм-аута за Стойчев, белгийският тим запази преднината си до 16:12 след ас на Симон Ван Де Вуурде и отлична атака на Маан. Гостите продължиха да увеличават преднината си до 22:14 и 23:15, след което без проблеми взеха гейма с 25:17 след нова успешна атака на Маан. Третият гейм тръгна много за домакините, които поведоха с 5:2 след ас и контра на Ян Щокър и 8:4 след блокада на Матей Казийски срещу камерунеца Нейтън Вунембайна. Видимо бе, че белгийците изпитват затруднения в посрещане и атака и разликата продължи да расте до 14:7 след ас на кубинца с италиански паспорт Османи Хуанторена и страхотна игра на Матео Бургщалер. Това позволи на Радо Стойчев да пусне полския разпределител Лукаш Жигадло и българския национал Цветан Соколов. Именно две атаки на Цецо Соколов сложиха край на гейма при резултат 25:17.

Възпитаниците на Витал Хейнен подобриха леко играта си на старта на четвъртата част и успяха да дръпнат с 8:6 след атаки през центъра на Ван Де Вуурде и Верхеес. Трентинци изравниха веднага при 9:9 след успешна атака на канадеца Стив Бринкмън. Двата отбора продължиха равностойно до 13:13, след което БГ Тренто поведе с 14:13 след грешка от сервис на Йелте Маан и 16:14 след нови две атаки на Ян Щокър. Последва равенство при 16:16 след пореден ас на Верхеес и блокада на Нейтън Вунембайна, но домакините си върнаха преднината при 19:17 отново благодарение на Ян Щокър. В крайна сметка БГ Тренто спечели гейма с 25:21 след две грешки на Херманс Енгескалнс и Нейтън Вунембайна, а с това и мача с 3:1.

Капитанът и звезда на БГ Тренто Матей Казийски игра почти цял мач и завърши със скромните за него 8 точки (2 блока, 33% ефективност в атака, 54% позитивно и 25% перфектно посрещане). Най-полезен за победителите бе за пореден път чешкият диагонал Ян Щокър с 20 точки (1 блок, 3 аса и 62% ефективност в атака), а Османи Хуанторена реализира 14 точки (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака, 76% позитивно и 20% перфектно посрещане) за успеха. Националът Цветан Соколов влезе за малко в края на третия и четвъртия гейм и се отчете с 2 точки. За гостите от Нолико Йелте Маан (1 блок, 1 ас, 57% ефективност в атака, 50% позитивно и 23% перфектно посрещане), Нейтън Вунембайна (1 блок, 1 ас, 43% ефективност в атака, 57% позитивно и 21% перфектно посрещане) и влезлият като резерва Питер Верхеес (2 блока, 3 аса и 69% ефективност в атака) приключиха с по 14 точки.

ТРЕНТИНО ПЛАНЕТУИН365 (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - НОЛИКО (МААСЕЙК, БЕЛГИЯ) 3:1 (25:20, 17:25, 25:17, 25:21)
ТРЕНТО: Рафаел Де Оливейра 3, Ян Щокър 20, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 8, Османи Хуанторена 14, Стив Бринкмън 9, Матео Бургщалер 6 - Андреа Бари-либеро (Доре Дела Лунга 1, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 2, Лукаш Жигадло, Емануеле Бирарели, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
НОЛИКО: Йелте Маан 14, Михаел Паркинсон, Херманс Енгескалнс 13, Нейтън Вунембайна 14, Симон Ван Де Вуурде 13, Яник Ван Харскамп 1 - Берт Дерконинген-либеро (Матиас Валкиерс, Кевин Клинкенберг 1, Питер Верхеес 14)
Старши-треньор: Витал Хейнен.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - НОЛИКО 3:1 - ТУК!!!

ПЪЛЕН ЗАПИС НА МАЧА ТРЕНТО - НОЛИКО 3:1 - ТУК!!!