Иля Ковалчук остави Ню Джърси в борбата за плейофите в НХЛ

Иля Ковалчук запази шансовете на Ню Джърси за класиране на плейофите, след като вкара единствения свободен удар при победата с 4:3 след дузпи над Ню Йорк Рейнджърс в дерби мача от Атлантическата дивизия на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ). В герой за Дяволите се превърна и Дейвид Кларксън, който изравни мача в последните секунди преди сирената. Двете точки изкачиха Ню Джърси до седмо място в класирането, с което продължава битката между Дяволите, Торонто и Флорида за място в плейофите. Трите отбора са на разстояние от две точки и само два от тях ще се класират в челната осмица на Източната конференция.

С три точки пред Ню Джърси е отборът на Отава, който загуби с 3:4 от втория Бостън, а Питсбърг е допълнителни два пункта аванс на петото място след успех с дузпи именно над Торонто. Филаделфия остана на четвърто място след загуба срещу Уинипег, а Вашингтон е трети, но само с лидерската си позиция в Югоизточната дивизия.

Руското ляво крило Ковалчук получи първи шанс за изпълнение на свободен удар и успя да преодолее вратаря на Рейнджърс за 4:3. В последствие Дерек Степан пропусна, а легендата Мартин Бродюр спаси удари на Брад Ричардс и Мариян Габорик, с което Дяволите стигнаха до девета победа срещу само две загуби в продълженията на мачове от този сезон. Ковалчук и Зак Парисе вкараха другите попадения за Ню Джърси в редовното време, като и в двата случая шайбите бяха за изравняване на резултата.

За Рейнджърс, лидер в Атлантическата дивизия и в Източната конференция с десет точки пред Дяволите, точни бяха Антон Щралман, Брайън Бойл и Майкъл Дел Зото.

Въпреки че Ню Йорк Рейнджърс остана на върна на изток с точката от редовното време, лидер в лигата като цяло остава отборът на Детройт. Червените криле поведоха с два пункта пред съперника си за трофея на президента, след като надвиха с 3:1 Калгари. Победният гол падна в третата част и беше дело на Иржи Худлер, а останалите шайби вкараха Кори Емертън и Дрю Милър. Преследвачът на Детройт на в Западната конференция - Ванкувър, победи Чикаго с 3:2 след продължение. Миналогодишните първенци от редовния сезон запазиха изоставането си от Червените криле на две точки, след като Даниел Седин беше точен при 3:37 минути игра в допълнителната част на мача. Това беше неговият 21-и гол от началото на сезона в НХЛ.

Снимка: Getty Images/Guliver