Григор спечели битка с 3 тайбрека и е все по-близо до мач с Федерер

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров постигна нова победа на турнира в Базел с награден фонд 1 934 300 евро. Във втория кръг 21-годишният хасковлия надви 37-ия в световната ранглиста французин Жулиен Бенето в изключително оспорван мач с три тайбрека - 7:6 (5), 6:7 (1), 7:6 (3). Двубоят продължи почти 3 часа.

Срещата на Григор на Корт №2 приключи в същия момент, в който световният №1 Роджър Федерер (Швейцария) пречупи бразилеца Томаш Белучи с 6:3, 6:7 (6), 7:5. Сравняваният често с Федерер Григор вече е само на победа от евентуален мач със своя идол, след като и двамата вече са на четвъртфиналната фаза, а могат да се срещнат на полуфиналите.

Григор започна много силно в своите сервис-геймове и спечели първите си две подавания на нула. В четвъртия гейм Димитров стигна до 30:40 в сервис-гейма на Бенето, но не успя да пробие. Двамата печелеха без големи трудности следващите си подавания и се стигна до тайбрек. В него българинът поведе с 4:1, но френският тенисист изравни за 5:5. При този резултат обаче Димитров реализира нов мини-пробив и затвори първия сет със своя начален удар.

Във втория сет Гритгор успя да пробие сервиса на противника и поведе с 3:2, но още в следващия гейм се пропуска при свой начален удар - 3:3. Играта продължи гейм за гейм без пробиви, макар че в 12-ия гейм, при 6:5 за Бенето, Димитров трябваше да спасява точка за пробив, която на практика бе и сетбол за французина. Димитров се справи, стигна до тайбрек и спечели първата точка в него, при това на сервиса на Бенето. Последваха обаче 7 поредни точки в полза на Бенето и резултатът в сетовете бе изравнен.

Решаващият трети сет започна отлично за 21-годишния хасковлия - с ранен пробив и аванс от 2:0. След голяма битка в следващия гейм и три спасени брейкпойнта, Димитров успя да затвърди пробива и поведе с 3:0. В петия гейм обаче Бенето върна пробива и малко след това изравни - 3:3. Последваха геймове, в които и двамата печелеха подаванията си и третият сет също трябваше да бъде решен след тайбрек. В него Григор бе във вихъра си и поведе с 6:0. Бенето обаче спечели 3 поредни точки и до последно преследваше победата, но все пак натрупаният от Григор аванс бе твърде голям и със 7:3 точки нашето момче пречупи коравия си противник, който по-рано тази година измъчи Федерер на "Уимбълдън".

С победата днес Григор си гарантира 90 точки за световната ранглиста и 34 820 евро. При класиране за полуфиналите, българинът ще спечели 180 точки и 72 160 евро.

Все още не е ясно кой ще бъде следващият съперник на Димитров, но е много вероятно това да бъде Николай Давиденко. Във втория кръг опитният руснак ще играе с Пол-Анри Матийо (Франция), който надигра с 6:2, 7:5 Анри Лаасконен (Швейцария) в мач между двама участващи с "уайлд кард" тенисисти.

Междувременно, поставеният под №2 в схемата на турнира Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) преодоля първия кръг след победа с 6:4, 6:1 срещу колумбиеца Алехандро Фая.