Историята за зелените фланелки на Германия някак странно намира продължение в следващия ни разказ. Този път в центъра на вниманието попада ЦСКА. Нямах намерение тази наша спирка по циферблата на годините отново да бъде посветена на цветове и екипи, но ето че така се получи. Просто тръгнах по следите на тази история и нямаше връщане назад. Цветовете на ЦСКА от край време са червено и бяло, но знаете ли, че през 1972 година армейците играят за КЕШ срещу победителя в турнира Аякс в зелено? Трудно е да намерите нещо официално по въпроса. Даже много трудно. Затова започнах едно криволичене по завоите на тази история.
На 29 ноември 1972 година ЦСКА гостува на Аякс в реванш от осминафиналите за КЕШ. Първият мач в София завършва 3:1 за холандците, пред които в онези години трепери целият футболен свят. Само да споменем, че след като елиминира българския шампион по пътя към трофея Аякс се справя последователно с Байерн, Реал Мадрид и Ювентус. Та на 29 ноември отборите на Щефан Ковач и Манол Манолов запретват ръкави на Олимпийския стадион в Амстердам. При пристигането на българите в Ниската земя обаче се получава гаф. Куфарите с екипите на ЦСКА се изгубват. Как е станало това и кой е виновникът остава мистерия. "Така беше. Екипировката не пристигна в Холандия и стана малко сложно положението. Други бяха времената", казаха ми ветерани от "Армията", докато събирах късчета от случката.
Загубването на екипировката налага ЦСКА спешно да търси друго решение. Според преданието "червените" все пак са разполагали с титулярните си червени екипи, а незнайно къде изчезват само резервните им бели. Говори се, че от Аякс обаче отказали да сложат своите резервни фланелки и да влязат в положение на българския състав. Така за няколко часа ЦСКА трябва да си намери резервен екип, с който Димитър Пенев, Аспарух Никодимов, Божил Колев, Георги Денев, Петър Жеков и останалите им колеги да излязат на терена на стадиона в Амстердам. На помощ идва един малък местен клуб, който услужва на българите със… зелените си екипи. "Да, имаше такава история. Сега си спомням, че нашите екипи не бяха дошли. Със сигурност на следващото гостуване на Аякс през 1973 година, на което присъствах лично, играхме баш с нашите си, при това от грозния модел - с черни номера", сподели пък един от известните фенове на "червените". От друго място пък дойде потвърждението, че в един от официалните филми за историята на Аякс имало кадри от мача от 1972, където ясно личало, че ЦСКА не е в червено, а в зелено.
И за да е още по-сигурно открих тази снимка, черно-бяла за жалост, на която ясно се вижда емблемата на френската фирма Le Coq Sportif, която по това време облича и Аякс, върху фланелката на Димитър Пенев, което е знак, че армейският отбор е бил с други екипи в Холандия.
Едва през 1976 година на фланелките на ЦСКА се появява логото на германския концерн adidas. Дотогава единственото лого на червения екип е било клубната емблема. Така ЦСКА излиза в един от големите си европейски мачове в зелено, а не в червено. Куриоз, който днес е невъзможен. Иначе няма кой знае какво да се каже за самия мач. 3:0 за холандския колос с два гола на великия Йохан Кройф и един на защитника Хорст Бланкенбург. Представителите на Тоталния футбол тръгват уверено към третата си купа на шампионите, но само година по-късно ЦСКА записва името си на водещо място в европейската клубна история - "червените" елиминират след продължения славния Аякс на стадион "Васил Левски", с което е сложен край на една от най-бляскавите епохи в историята на играта.
За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook
Прочетете още: