Полша спечели Световната лига в София! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на Полша спечелиха за първи път в своята история Световната лига. Това стана насред "Арена Армеец" в София пред 8000 зрители, след като "Дружина полска" удари олимпийските шампион от САЩ с 3:0 (25:17, 26:24, 25:20)

Финалът САЩ - Полша започна добре за американците, които поведоха с 3:1 след блокада на Ръсел Холмс и ас на Шон Рууни, но "Дружина полска" веднага обърна до 6:3 в своя полза след атака и блокада на Бартош Курек последвана от контраатака и блокада на Пьотър Новаковски. Въпреки тайм-аута за американския наставник Алън Найп, първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за поляците след сервис в аут на Ръсел Холмс. Постепенно янките изравниха при 9:9 след страхотна блокада на Дейвид Лий и грешка на полския тим. Равенството се запази до 11:11, след което момчетата на Андреа Анастази дръпнаха отново с 14:11 след нова атака на Новаковски и контра блок-аут на Збигнев Бартман. Полша запази преднината си до 16:13. Двата отбора продължиха равностойно до 19:16, след което резултатът стана 21:16 след ас на влезлия като резерва Михал Ручиак и блокада на Збигнев Бартман. В крайна сметка Полша спокойно взе гейма с 25:17 след нова атака на Бартман.

Втората част тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за олимпийските шампиони - 8:7 след успешна атака на Матю Андерсън. Разликата леко нарасна при 12:10 след успешна контра по правата на Клейтън Стенли. Последваха два миниобрата и САЩ поведе с 15:13 след два мощни аса на Стенли. Техническата пауза пък, дойде при 16:14 за янките след нова атака на Андерсън. Последва успешна атака-пайп на влезлия като резерва Уилям Приди - 17:14 и тайм-аут за Андреа Анастази.

Това даде ефект и Полша намали до 17:18 след атака на Бартоп Курек и ас на Михал Винярски, след което дори съумяха да изравнят при 20:20 след ас тип "чекмедже" на Збигнев Бартман. Играта продължи точка за точка до 22:22, след което "Дружина полска" дръпна с 24:22 след два страхотни блока на Гжегож Косок и разпределителя Лукаш Жигадло. Олимпийските шампиони направиха 24:24 след силна атака на Приди и блокада на Ръсел Холмс. Полските волейболисти успяха да изпъкнат трудно гейма с 26:24 след успешна атака на Михал Винярски и мощна контра блок-аут на Збигнев Бартман.

В началото на третия гейм САЩ успя да дръпне с 4:2 след сервис в аут на Збигнев Бартман и блокада на Ръсел Холмс. Поляците стигнаха до равенство при 6:6 след отлични блокади на Гжегож Косок и Збигнев Бартман и дори поведоха с 8:7 след нов блок на Косок. Разликата леко нарасна при 10:8 след контра блок-аут на Бартман и 14:10 след поредна успешна атака на Бартош Курек и силна контра през центъра на Пьотър Новаковски.

Въпреки тайм-аута за Алън Найп и САЩ, последваха ас на Курещ и нова мощна контра на Бартман и 16:10. Резултатът стана 18:11 след блок на полския разпределител Лукаш Жигадло. Американците успяха да намалят до 15:19 след атака и контра на Клейтън Стенли. Независимо от смените, които предприе Алън Найп, разликата се запази до 23:18. Полша стигна до шампионски мачбол при 24:18 след нов ас на Бартош Курек, след което спечели гейма с 25:20 след сервис в аут на американския капитан Клейтън Стенли, а с това финалът с 3:0 и титлата в Световната лига за първи път в историята си.

ПОЛША - САЩ 3:0 (25:17, 26:24, 25:20)

ПОЛША: Лукаш Жигадло, Збигнев Бартман, Марчин Мозджонек, Пьотър Новаковски, Бартош Курек, Михал Винярски - Кжиштоф Игначак-либеро
Старши-треньор: Андреа Анастази
Треньор: Андреа Гардини
САЩ: Донълд Съксо, Клейтън Стенли, Дейвид Лий, Ръсел Холмс, Матю Андерсън, Шон Рууни - Ричърд Ламбърн-либеро
Старши-треньор: Алън Найп
Треньор: Джон Спероу.