За втора поредна година Цонга сред най-добрите четирима в Лондон

След като през миналата година достигна до 1/2-финалите на Откритото първенство на Великобритания по тенис, Жо-Вилфред Цонга намери място сред най-добрите четирима в надпреварата и през този сезон. Поставеният под номер 5 в основната схема французин победи на 1/4-финалите Филип Колшрайбер (Германия) със 7:6(5), 4:6, 7:6(3), 6:2 след 2 часа и 48 минути игра и очаква в следващата фаза спечелилия сблъсъка между представителя на домакините Анди Мъри и Давид Ферер (Испания). През 2011 година Цонга отстъпи с 6:7(4), 2:6, 7:6(9), 3:6 срещу Новак Джокович (Сърбия), който по-късно триумфира в турнира.

Въпреки победата с 3:1 сета французинът имаше доста тежка задача срещу 30-ия в света Колшрайбер. В първия сет двамата тенисисти така и не реализираха пробиви, въпреки че Цонга имаше възможност в осмия гейм. Така се стигна до тайбрек, който бе спечелел със 7:5 точки от световния номер 6.

28-годишният Колшрайбер пръв реализира пробив в мача - за 2:0 във втория сет. Цонга съумя да се върне в частта с пробив в седмия гейм, но малко след това отново се пропука за 4:6. 27-годишният французин пропиля цели пет брейкпойнта в седмия гейм на третия сет, за да бъде решен той отново в тайбрек. Този път Цонга бе доста по-убедителен и се наложи със 7:3 точки, като така поведе и в частите.

В четвъртия сет сякаш силите на достигналия за първи път в кариерата си 1/4-финал на турнир от Големия шлем Колшрайбер свършиха. Той изпусна на два пъти сервис геймовете си - за 1:3 и 2:6, като по този начин отпадна от надпреварата в Лондон.

Това бе седми мач между двамата тенисисти и шеста победа за Цонга. Първата ракета на Франция остави в статистиката 17 аса, 43 печеливши удара и 27 непредизвикани грешки, докато тези показатели при Колшрайбер бяха съответно 10, 35 и 31.

Полуфиналните мачове при мъжете са в петък.