Напълно очаквано: Федерер срещу Джокович на 1/2-финал на "Уимбълдън"

Нямаше изненади в първите два 1/4-финални мача при мъжете на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Носителят на шест титли от турнира Роджър Федерер записа категоричен успех с 6:1, 6:2, 6:2 срещу поставения под номер 26 в основната схема Михаил Южни (Русия). Така швейцарецът ще се изправи на 1/2-фииналите срещу лидера в световната ранглиста и миналогодишен шампион от изданието Новак Джокович. Сърбинът, от своя страна, се наложи с 6:4, 6:1, 6:4 срещу 31-ия в схемата Флориан Майер (Германия).

Поставеният под номер 3 Федерер доминираше от началото до края на мача с Южни. Швейцарецът, който преследва 17-ия си трофей от Големия шлем, реализира два пробива в откриващия сет - за 2:0 и 5:1. Той нямаше проблеми при собствените си подавания и така за 28 минути излезе напред в резултата. 30-годишният Федерер демонстрира стабилност и във втората част, в която не му се наложи да отразява нито един брейкпойнт. Нещо повече - бившият номер 1 в света осъществи ранен пробив за 1:0, след което в седмия гейм отново взе подаването на 30-годишния си опонент.

Изгубил всякаква надежда за какъвто и да е обрат в срещата, 33-ият в света Южни се радваше на всяка спечелена точка. След двойна грешка обаче той допусна пробив ощв в първия си сервис гейм в третия сет. В четвъртия гейм руснакът имаше два брейкпойнта, но не се възползва от тях, а малко по-късно бе наказан от Федерер. Швейцарецът направи нов пробив за 4:1, след което в седмия гейм пропусна три мачбола. Това по никакъв начин не промени развоя на събитията на Централния корт в "Ол Ингланд Клъб" и при собствен сервис Федерер затвори мача след час и 29 минути игра. Това бе 14-и мач между дватата тенисисти и 14-а победа за световния номер 3.

Сблъсъкът между Джокович и Майер също се разви без голяма интрига. Въпреки че 28-годишният германец започна с изненадващ пробив за 3:2 в първия сет, още в следващия гейм Ноле компенсира грешката си и изравни. За кратко мачът бе прекъснат заради дъжд, а след подновяването на играта Джокович нанесе удар с пробив за 6:4, с което взе частта.

Във втория сет лидерът в схемата при мъжете направи нов пробив за 3:1, след което с още един на нула в шестия гейм на практика реши изхода и на тази част. В третия сет Майер стоеше равностойно на корта до осмия гейм, когато даже имаше брейкпойнт. Заемащият 29-ото място в световната ранглиста тенисист обаче не издържа във важните моменти и не се възползва от шансовете си. Джокович записа в актива си пробив на нула за 5:4. Малко след това в собствения си сервис гейм сърбинът трябваше да спасява два брейкпойнта, но се справи успешно и сложи край на мача след час и 45 минути игра.