Началото е дадено: Григор взе първа жертва на "Уимбълдън" (видео и галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров записа чудесна победа в първия кръг на Откритото първенство на Великобритания по тенис. 21-годишният хасковлия се наложи със 7:5, 7:6(3), 6:7(4), 6:3 срещу заемащия 31-ото място в световната ранглиста Кевин Андерсън (Южна Африка). По този начин Григор ще се изправи във втория кръг на "Уимбълдън" срещу кипъреца Маркос Багдатис, който надделя с 6:2, 6:4, 6:4 срещу Алебрт Монтаниес (Испания).

Първият сет бе прекъснат за кратко от дъжд в шестия гейм. До този момент 26-годишният Андерсън имаше само една възможност за пробив при 2:2, но не се възползва от нея. След подновяването на играта Григор имаше два брейкпойнта, но така и не успя да ги реализира. Постепенно южноафриканецът стабилизира сервиса си, докато 69-ият в света българин изпитваше трудности при подаванията си. Той трябваше да отразява две точки за пробив в деветия гейм и се справи. Краят на първия сет дойде след решаващ пробив на Димитров за 7:5 след точно 50 минути игра.

Втората част също бе равностойна и така и не се стигна до пробиви. Андерсън пропусна шест брейкпойнта в третия гейм, докато Григор демонстрира наистина здрави нерви в тези моменти. Българинът блесна с няколко чудесни печеливши удари от бекхенд, както и с добри излизания на мрежата. Хасковлията, който е юношески шанпион от "Уимбълдън" през 2008 година, имаше точка за пробив в четвъртия гейм, но я пропусна. Изравнените сили на двамата тенисисти доведоха сета до тайбрек. В него първата ни ракета направи минипробив за 2:1 точки, но южноафриканецът изравни веднага след това. В крайна сметка стабилният сервис и успешните минаващи удари бяха в основата на успеха на Григор. Българинът не изпусна инициативата и спечели тайбрека със 7:3 точки, като така повече с 2:0 сета.

Пробиви липсваха и в третата част на двубоя. Григор спаси брейкпойнт в седмия гейм, след което при 5:4 Андерсън пропиля сетбол. В 12-ия гейм южноафриканецът имаше втора възможност да сложи край на частта, но отново не се възползва. Както и във втория сет, тук отново тайбрек трябваше да реши изхода. За съжаление обаче този път най-добрият ни тенисист нямаше късмет и загуби тайбрека с 4:7 точки.

С напредването на мача напрежението ставаше все по-голямо, но Григор не позволи това да повлияе на играта му, даже напротив. Българският талант бе много убедителен в собствените си сервис геймове и изчака най-подходящия момент, за да нанесе решаващия си удар. Това се случи в осмия гейм, когато непоставеният в схемата Димитров реализира пробив за 5:3, а след това с гейм на нула сложи и край на спора в своя полза след близо 3 часа и половина игра. Това бе пети сблъсък между двамата тенисисти и трети успех за нашия представител.

Впечатляващи са и показателите на Григор в статистиката от мача. Българинът се прояви със 71 печеливши удара и 24 аса, докато високият 203 см Андерсън направи 44 уинъра и 20 директни точки от сервис. Освен че не допусна нито един пробив в срещата, хасковлията не направи и двойна грешка. Непредизвиканите грешки на Григор бяха 21 срещу 33 за южноафриканеца.