Резервите на България със силен мач и гейм срещу Аржентина (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Мъжкият национален отбор на България по волейбол допусна втора загуба в тазгодишното си участие в Световната лига. Възпитаниците на временния наставник на България Найден Найденов отстъпиха на Аржентина с 1:3 (22:25, 26:24, 21:25, 17:25) в първия си мач от втория турнир в Група "D", игран тази сутрин пред над 2000 зрители в зала "Полидепортиво Мунисипал де Алмиранте Браун" в покрайнините на аржентинската столица Буенос Айрес.

Във втория ден на турнира българските момчета ще играят срещу отбора на Португалия, който по-рано тази сутрин загуби от Германия също с 1:3 гейма, а "гаучосите" ще излязат срещу Бундестима. Мачовете са тази нощ съответно от 00,00 и 03,00 часа българско време, като първия ще бъде предаван пряко по БНТ1.

Срещата започна добре за българите, които поведоха с 3:1 след атака на Тодор Скримов и единична блокада на разпределителя Георги Братоев. Последва равенство при 3:3 след успешна атака на звездата на "гаучосите" Факундо Конте и аут на Цветан Соколов. Аржентинците успяха да дръпнат при 7:6 след задържана топка на Соколов и 8:7 след успешна атака от втора линия на Родриго Кирога. Последваха атака през центъра на Теодор Тодоров и ас тип "чекмедже" на Цецо Соколов и 9:8 за България. Разликата леко нарасна при 11:9 след пусната топка на Валентин Братоев. Въпреки прекъсването за аржентинския наставник Хавиер Вебер, преднината на "лъвовете" нарасна до 13:9 след грешка на Себастиан Соле и контра пусната топка на Соколов. Домакините моментално стопиха разликата до 12:13 след ас на разпределителя Лусиано Де Секо и контра през центъра на Пабло Крер и тайм-аут за Найден Найденов. Втората техническа пауза пък, дойде при 16:15 за аржентинците след атака-пайп на Конте и контра на Соле. Последваха два миниобрата и 19:18 за "гаучосите". Разликата набъбна до 21:18 след аут на Соколов, блокада на Пабло Крер и няколко добри сервиса на влезлия като резерва Кристиан Поглажен. Двата тима продължиха равностойно до 23:20, след което Аржентина взе гейма с 25:22 след контра на Федерико Перейра.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България дръпна с 5:3 след силна атака на Тодор Скримов и бомбена такава на Цецо Соколов. Домакините успяха да изравнят при 6:6 след атака на Федерико Перейра и блокада на Пабло Крер. Първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за "гаучосите" - 8:7 след задържана топка на българския разпределител Георги Братоев. Разликата леко нарасна при 13:11 след грешка в българското посрещане, но България веднага изравни при 14:14 след две отлични блокади на Вальо Братоев. Все пак, второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за възпитаниците на Хавиер Вебер след мощна атака от втора линия на Факундо Конте и блокада на разпределителя Лусиано Де Секо. Преднината на Аржентина нарасна до 18:15 след според блок-аут на Конте и тайм-аут за Найден Найденов. Това даде ефект и българите успяха да изравнят при 19:19 след сервис в аут на Пабло Крер и две успешни контраатаки на Тодор Скримов и Цецо Соколов и дори дръпнаха с 21:19 след нови две контри на Скримов. Последваха две много спорни отсъждания на съдиите и 21:21. България си върна преднината при 24:22 след грешка от сервис на Факундо Конте и контра блок-аут на Вальо Братоев, но аржентинците веднага изравниха при 24:24 след блокада на Федерико Перейра. В крайна сметка българските момчета измъкнаха гейма с 26:24 след мощна атака на Цецо Соколов и отлична единична блокада на Виктор Йосифов и изравниха на 1:1.

Третият гейм стартира добре за България, която поведе с 4:2 след грешка при мрежата на аржентинците и мощен ас на Вальо Братоев и 7:4 след успешна контра на Цецо Соколов. Въпреки тайм-аута за Хавиер Вебер, последва технично пускане на Тодор Скримов и 8:4. Разликата се запази до 11:7, след което "гаучосите" намалиха до 11:9 след два блока на Себастиан Соле. Независимо от прекъсването за Найден Найденов, домакините постепенно изравниха при 14:14 след пусната топка на втория разпределител Николас Уриарте и страхотен блок на Факундо Конте срещу Соколов. Втората пауза пък, дойде при 16:15 за Аржентина след блок-аут на влезлия като резерва Иван Кастелани. Разликата нарасна до 20:17 след спорна атака в аут на Цецо Соколов и успешна контра на Факундо Конте. Аржентинските волейболисти запазиха преднината си до 23:20, след което успяха да затворят гейма при 25:21 в своя полза след престъпване на триметровата линия в атака на Цецо Соколов.

Четвъртата част започна отлично за домакините, които поведоха с 6:3 след отлични отигравания на Факундо Конте и Иван Кастелани, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, първата техническа пауза дойде при 8:4 за момчетата на Хавиер Вебер след атака на Кастелани. Преднината на "гаучосите" продължи да расте до 11:5 след ас на Кастелани и мощна контра на Конте и 14:7 след нова успешна контраатака на аржентинската звезда Факундо Конте. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:9 за Аржентина след грешка от сервис на Виктор Йосифов. Аржентинците направиха резултата 20:11 в своя полза след успешни атаки на Конте и Кристиан Поглажен, след което спокойно спечелиха гейма с 25:17 след сервис в аут на Вальо Братоев, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за българския тим бе Цветан Соколов с 18 точки (3 блока, 3 аса и 33% ефективност в атака), а Валентин Братоев добави 13 точки (1 блок, 1 ас, 46% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане), но и това не помогна. За аржентинците Факундо Конте реализира 22 точки (1 блок, 1 ас и 56% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - АРЖЕНТИНА 1:3 (22:25, 24:26, 21:25, 17:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4, Цветан Соколов 18, Тодор Скримов 11, Валентин Братоев 13, Виктор Йосифов 5, Теодор Тодоров 2 - Владислав Иванов-либеро (Мартин Божилов, Николай Пенчев, Светослав Гоцев 2, Добромир Димитров, Костадин Гаджанов)