Джокович разпиля Федерер и мечтае да детронира Рафа

Световният номер 1 Новак Джокович разби с 3:0 сета бившия лидер в ранглистата на ATP Роджър Федерер, след като спечели с 6:4, 7:5, 6:3 втория полуфинал на Ролан Гарос. Така той се класира за първи път в кариерата си на финал в Париж, където ще срещне в мача за трофея Краля на клея Рафаел Надал, победил по-рано днес Давид Ферер в изцяло испански сблъсък. Сега вече Джокович мечтае да спечели своя първи турнир във френската столица и да държи едновременно титлите и на четирите турнира от Големия шлем. Задачата му обаче няма да е никак лесна, дори напротив. Във финала в неделя срещу него излиза пълният господар на Ролан Гарос. Рафа Надал по-рано днес се класира на седми финал в Париж след поредната си лекция на клей и все още няма загубен сет в турнира.

Срещата започна с кратко забавяне заради дъжд. Сърбинът допусна пробив в подаването си в петия гейм от сета, но веднага го върна в шестия гейм. С решителен втори пробив в 10-ия гейм Джокера спечели първата част с 6:4.

Вторият сет бе изключително драматичен, а Федерер стартира ударно с два пробива и поведе с 3:0. Швейцарецът обаче бе пробит, когато сервира в четвъртия гейм, а при 4:3 за Федерер, Джокович отново спечели подаването на съперника си и резултатът бе изравнен - 4:4.

Сърбинът сервира, за да поведе, но бе пробит за трети път в този сет. Драмата стана пълна, когато при сервирането си за спечелване на сета Федерер също бе пробит за трети път и последва ново равенство - 5:5. Роденият в Белград тенисист поведе след своето подаване, а след това за четвърти път спечели при сервиране на швейцарската ракета и дръпна с 2:0 сета.

Третият сет започна равностойно, като се движеше гейм за гейм до 3:2 за Джокович. Тогава 25-годишният водач в световната ранглиста проби Федерер и поведе с 4:2, а две минути по-късно вече водеше с 5:2 след своето подаване.

До края на мача двамата си размениха по един гейм, но това бе предостатъчно за Новак да се класира на финала за първи път от четвъртия си опит. Миналата година в страхотен полуфинален мач именно Федерер го изхвърли от турнира след победа с 3:1 сета, но година по-късно двамата си размениха местата.

Швейцарецът мечтаеше за шести финал и дори за втора титла от Париж и евентуално за частичен реванш срещу Надал, след като в останалите им четири финални двубоя бе категорично надиграван от испанеца.

Въпреки загубата си Федерер продължава да има предимство 14:12 в съперничеството със сърбина, но подобно на последната им среща в Рим преди няколко седмици загуби без да спечели сет. Днешният мач бе общо 10-и между тях в турнири от Големия шлем, където Джокович изравни баланса и двамата вече имат по пет разменени победи.

Победата бе 27-а поред за Ноле в турнирите от Големия шлем и общо 31-и в 38 срещи на Ролан Гарос. За Федерер това е 13-а загуба от 67 мача в Париж, където има само една титла през 2009 година, когато Рафаел Надал допусна едниствената си загуба от 52 срещи в турнира на 1/8-финала от шведа Робин Сьодерлинг.

Надал пък има да си връща на Джокович за няколкото загубени финали в турнирите от Големия шлем през последите им срещи на Уимбълдън, Откритото първенство на САЩ и в Австралия. Ноле е на една победа от това да бъде актуален шампион на всичките четири турнира от Големия шлем, а роденият в Майорка испанец мечтае за рекордна седма титла в Париж и трета без загубен сет след триумфите през 2008 и 2010 година.