Фалстарт!

Фалстарт!

Националният волейболен отбор на България започна с тежка загуба участието си в Световната лига. Възпитаниците на селекционера Радостин Стойчев паднаха от Аржентина с 0:3 (16:25, 18:25, 21:25) в първия си мач от първия турнир в Група "D", игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Фрапорт" във Франкфурт.

Срещата България - Аржентина започна отлична за "гаучосите", които бързо поведоха със 7:2 след серия от сервиси на Себастиан Соле и отлична игра в атака на Факундо Конте и Федерико Перейра. Първото техническо прекъсване пък, дойде при 8:3 за аржентинците след нова атака на Конте. България намали леко изоставането си при 6:9 след атака на Матей Казийски и контра блок-аут на капитана Владо Николов. Момчетата на Хавиер Вебер си върнаха преднината при 13:8 след атака през центъра на Соле и ас на Конте в ръцете на Казийски. Разликата леко нарасна до втората пауза - 16:10 след грешка в атака на Тодор Алексиев. Последва блокада на аржентинския капитан Родриго Кирога срещу Владо Николов и 17:10. Аржентинците направиха резултата 21:13 след контра на Федерико Перейра, след което без проблеми взеха гейма с 25:16 след грешка от сервис на Владо Николов.

И втората част тръгна добре за Аржентина, която поведе с 3:1 след блок-аут на Конте и контра през центъра на Соле. Българите веднага обърнаха резултата до 4:3 в своя полза след грешка от сервис на Лусиано Де Секо, контра на Матей Казийски и страхотна единична блокада на разпределителя Георги Братов. Южноамериканците направиха обрат при 6:5 след нова контра през центъра на Пабло Крер, като тази разлика се запази до 8:7 след сервис в аут на Казийски. Преднината на "гаучосите" набъбна до 13:10 след поредна успешна атака на Факундо Конте и контра блок-аут на Федерико Перейра, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто прекъсване дойде при 16:12 за аржентинците след нова атака на Конте. Разликата стана 18:13 след блокада на Конте срещу Владо Николов, след което Радо Стойчев пусна Цветан Соколов на негово място. Волейболистите на Аржентина запази преднината си до 22:17, след което затвориха гейма при 25:19 след блокада на Пабло Крер срещу Матей Казийски.

В началото на третия гейм България дръпна с 3:1 след сервис в аут на Лусиано Де Секо и ас на Цецо Соколов и 5:2 след контра на Матей Казийски. Постепенно аржентинците успяха да изравнят при 6:6 след грешка в българската защита и аут на Соколов. Все пак, първата пауза дойде при 8:7 за "трикольорите" след атака през центъра на Теодор Тодоров. Постепенно Аржентина обърна в своя полза при 10:9 след атака на Пабло Крер и технично отиграване на Факундо Конте. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:13 за "гаучосите" след атака-пайп на Конте и контра на Федерико Перейра. Играта продължи точка за точка до 20:17, след което въпреки опитите на България да остане в гейма, момчетата на Хавиер Вебер спечелиха гейма с 25:21 след технична атака на Факундо Конте, а с това и мача с 3:0.

Звездата Матей Казийски (45% ефективност в атака и 47% перфектно посрещане) и Тодор Алексиев (53% ефективност в атака и 53% перфектно посрещане) реализираха съответно 10 и 9 точки. За аржентинския тим Факундо Конте (2 блока и 72% ефективност в атака) и Федерико Перейра (73% ефективност в атака) се отчетоха с по 13 точки за победата. Утре България играе срещу Португалия, която по-късно тази вечер излиза срещу домакините от Германия. Срещата е отново от 18:00 часа българско време и ще бъде предавана пряко по БНТ1.

БЪЛГАРИЯ - АРЖЕНТИНА 0:3 (16:25, 18:25, 21:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Владимир Николов 6, Матей Казийски 10, Тодор Алексиев 9, Виктор Йосифов 3, Теодор Тодоров 2 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Цветан Соколов 6, Светослав Гоцев)