България тръгна с 3:0 над Словения в София! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха с чиста победа участието си в Олимпийски квалификационен турнир в София. Близо 8000 екзалтирани зрители в зала „Арена Армеец” приветстваха възпитаниците на Радостин Стойчев, които се наложиха над Словения с 3:0 (25:23, 25:18, 25:22).

Успехът не дойде лесно, след като преди началото на мача стана ясно, че титулярният ни разпределител Андрей Жеков е получил контузия в крака и трябва да пропусне мача. В средата на 2-рия гейм от игра излезе и капитанът Владимир Николов, който по време на тренировка бе ударен силно с топка в дясното око. Малко по-късно нелепа контузия получи и Николай Николов, който разтегна глезена си при стъпване върху крана на Цветан Соколов и се наложи да бъде сменен.

Въпреки всичките тези неприятни новини около състава ни, възпитаниците на Радостин Стойчев играха много концентрирано и не допуснаха изненада. Много силен мач изигра разпределителят Георги Братоев, а опитните Матей Казийски и Теодор Салпаров внасяха спокойствие и ред в играта на България и респектираха словенците.

Срещата България-Словения започна малко по-добре за словенците, които поведоха с 4:2 след атака на Митя Гаспарини и грешка при мрежата на Виктор Йосифов, но "трикольорите" веднага изравниха при 5:5 след атака на Владо Николов и блокада на Ники Николов. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:6 за Словения след успешна атака на Тине Урнаут и контра на Матей Видич. Последва ново равенство при 10:10 след две грешки на момчетата на Веселин Вукович, но Словения веднага си върнаха преднината при 12:10 след грешки на Владо Николов от сервис и Тодор Алексиев в атака. Разликата се запази до 16:14 след блок-аут на Урнаут. Българите успяха да обърнат до 18:16 в своя полза след атака през центъра и страхотна блокада на Ники Николов и контри на Матей Казийски и Тошко Алексиев. Словенските волейболисти за пореден път стигнаха до ново равенство при 20:20 след сервис в аут на Владо Николов и блокада на Деян Винчич. Равенството се запази до 22:22, след което България дръпна с 24:22 след две мощни атаки на Матей Казийски и Владо Николов. В крайна сметка момчетата на Радо Стойчев затвориха гейма при 25:23 в своя полза след нова атака през центъра на Ники Николов.

Волейболистите на Словения поведоха с 2:1 в началото на втория гейм. Матей Казийски изравни за 3:3. България поведе с 4:3, след като при дълго разиграване Тине Урнаут изпрати топката в аут. Нов аут за Словения на Видич и 5:3. Гостите издравниха при 5:5 след аут на Владо Николов. Ас на Урнаут и 6:5 за Словения. Атака на Ален Флайс и 7:5. При 6:7 Цветан Соколов замени Владо Николов и още с първата си атака изравни до 7:7. България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване след аут на словенците. Соколов направи 10:8 с мощна атака по блока на словенците. Цветан Соклов направи 14:11 след като Георги Братоев го остави без блокада. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България, след като Георги Братоев пусна неспасяемо топката в полето на Словения. Мощна атака на Матей Казийски и 17:13. Атака в аут на словенците направи разликата 5 точки 18:13, след което Веселин Вукович веднага взе прекъсване. България поведе с 21:16 след атака в аут на словенците. Блокаут на Цецо Соколов и 22:16. Атака в мрежата на словенците – 23:16. Теодор Салпаров направи страхотно спасяване в защита, но топката излезе в аут за 23:17. При това разиграване Николай Николов стъпи на крака на Цветана Соколов и падна на замята, след което бе сменен от Теодор Тодоров. Митя Гаспарини би сервис в мрежата и геймбол за България 24:17. Тодор Алексиев заби по диагонала за 25:18.

България поведе с 2:1 в началото на 3-ия гейм, но словенците излязоха напред при 5:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Словения. Ас на Митя Гаспарини и 9:5. Нова точка за гостите и 10:5. Сервис в аут на Андре Флайс и 7:11. Тройна българска блокада намали резултата до 9:11. Ас на Матей Казийски и 10:11. Тодор Алексиев намали до 11:12. България изравни при 13:13 след неразбирателство в атаката на Словения. Виктор Йосифов отново изравни за 15:15. Словения излезе напред при второто техническо прекъсване с 16:15. Матей Казийски изравни за 16:16, веднага след това Георги Братоев заби 2 аса за 18:16. Грешка в атака на Тине Урнаут и 19:17. Цветан Соколов заби мощно по диагонала за 21:18. Отново Соколов и 22:19. Атака в аут на Гаспарини и 23:19. Тодор Алексиев изведе България до мачбол при 24:21. Последва дълго разиграване и аут в атака на Славения – 25:22.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 (25:23, 25:18, 25:23)