Край на олимпийската надежда! Германия приземи България с 3:0 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Женският ни национален отбор по волейбол се сбогува с шансовете си за класиране на полуфиналите на олимпийската квалификация в Анкара (Турция) и евентуално спечелване на виза за Лондон 2012. Възпитаничките на италианския селекционер Марчело Абонданца паднаха от европейския вицешампион Германия с 0:3 (22:25, 22:25, 11:25) в решителния мач за второто място в Група "А" и класиране на полуфиналите, игран този следобед в зала "Башкент" в турската столица. Така българските момичета останаха на трето място в групата с 3 точки след 1 победа и 2 загуби, докато германките завършиха 2-ри с 6 точки след 2 победи и 1 загуби и ще играят на полуфиналите. Там Бундестима ще играе срещу победителя от Група "В", който ще стане известен след изиграването на срещата между Русия и Холандия по-късно тази вечер.

Срещата започна по-добре за германките, които поведоха с 5:3 след атака и ас на капитанката си Маргарета Кожух. Постепенно България успя да изравни при 7:7 след блокада на Цветелина Заркова и аут на Кожух и дори да дръпне с 8:7 след технично отиграване от втора линия на Елица Василева. Двата отбора продължиха напълно равностойно до 14:14, след което Бундестима поведе с 16:14 след грешка от сервис на влязлата като резерва Десислава Николова и блокада на Корина Сушке-Фойгт. Разликата леко се увеличи при 18:15 след блокада на Кристияне Фюрст срещу Добриана Рабаджиева. Въпреки тайм-аута за Марчело Абонданца, последваха блок-аут на Кожух и блокада на Анджелина Грюн и 20:15. Българките намалиха изоставането си до 20:22 след две блокади на Ели Василева и Ева Янева и аут на Анджелина Грюн, но все пак момичетата на наставника Джовани Гуидети измъкнаха гейма с 25:22 след блокада на Маргарета Кожух.

В началото на втората част българските волейболистки дръпнаха с 5:3 след атака от втора линия на Доби Рабаджиева и грешка на Кожух и 8:5 след престъпване на Анджелина Грюн. Постепенно Германия намали до 11:12 след две грешки на българките, но "лъвиците" си върнаха преднината при 15:12 след поредна успешна атака и блокада на Доби Рабаджиева. Последва равенство при 15:15 след грешка на Рабаджиева и блокада на Кристияне Фюрст, след което германките дори поведоха с 16:15 след нова атака в аут на Рабаджиева. Последва нов обрат и 18:17 за България след две атаки и блокада на влязлата като резерва Емилия Николова. Европейските вицешампионки веднага си върнаха предимството при 19:18 след атака от втора линия на Кожух и контра блок-аут на Марен Бринкер. Въпреки прекъсването за Марчело Абонданца, резултатът стана 22:18 за Бундестима след нови две атаки на Кожух и грешка на Цвети Заркова. Българските момичета намалиха до 22:23 след атака на Ели Василева и блокада на Страши Филипова, но в крайна сметка Германия затвори гейма при 25:22 след блок на Корина Сушке-Фойгт и поведе с 2:0.

Третият гейм тръгна отлично за германките, които дръпнаха с 4:1 след три последователни атаки на Анджелина Грюн. Независимо от тайм-аута за Марчело Абонданца, първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за Германия след поредна успешна атака на Маргарета Кожух. Разликата се запази до 12:8, след което нарасна до 14:8 след грешка при мрежата на Цвети Заркова и Емилия Николова в атака. Техническата пауза пък, дойде при 16:8 след блокада и атака на Кожух. Последваха аут на Доби Рабаджиева и контра блок-аут на Анджелина Грюн - 18:8 и прекъсване за Марчело Абонданца. Преднината на Германия продължи да расте до 22:9 след блокада на Марен Бринкер и контра на Кожух, след което спокойно спечелиха гейма с разгромното 25:11 след нова атака на Маргарета Кожух, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим бе Елица Василева с 12 точки (2 блока, 40% ефективност в атака, 69% позитивно и 46% перфектно посрещане), а Добриана Рабаджиева добави 10 точки (2 блока, 26% ефективност в атака, 88% позитивно и 81% перфектно посрещане), но и това не помогна. За германките капитанката Маргарета Кожух реализира 21 точки (2 блока и 51% ефективност в атака) за победата.

ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:22, 25:22, 25:11)

ГЕРМАНИЯ: Катлийн Вайс 1, Анджелина Грюн 10 (4 блока), Корина Сушке-Фойгт 3, Кристияне Фюрст 9 (5 блока), Маргарета Кожух 21 (2 блока), Марен Бринкер 7 - Керстин Черлиш-либеро (Ане Матес, Хайке Байер, Надя Шаус, Марен Апиц)
Старши-треньор: Джовани Гуидети
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 2, Ева Янева 2, Елица Василева 12, Добриана Рабаджиева 10, Цветелина Заркова 5, Страшимира Филипова 5 - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова, Лора Китипова, Мария каракашева 1, Емилия Николова 5, Габриела Коева)
Старши-треньор: Марчело Абанданца.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ - ТУК!!!