КВК Габрово на исторически финал след драматично 3:2 над Левски (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на КВК Габрово се класира на исторически първи финал в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Любомир Герасимов надиграха много драматично и трудно като гости Левски Волей с 3:2 (26:28, 25:19, 25:21, 15:25, 15:10) във втория мач от полуфиналните плейофи, игран тази вечер в пълната зала "Сиконко" в столицата.

Така габровци спечелиха серията с 2-0 победи и се класираха за първи път в историята на клуба на финала. Там габровският тим ще срещне победителя от другия полуфинал между настоящия шампион Марек Юнион Ивкони и Нефтохимик 2010. Резултатът в тяхната серия е 1-1 победи, а третия решителен мач е в събота в Дупница. Левски Волей пък приключва сезона с 3-то място в крайното класиране на Суперлигата, което спечелиха в редовния сезон, с което печелят бронзовите медали. Първата среща от финалния плейоф пък е следващата сряда (3 април).

Срещата започна по-добре за гостите от КВК Габрово, които поведоха с 5:2 след атака на Станислав Петков последвана от контра през центъра и блокада на Мартин Палийски. Разликата набъбна до 8:3 след нов блок на Палийски и бъркана топка на разпределителя на "сините" Георги Топалов. Преднината на габровци нарасна до 11:5 след контра блок-аут на капитана Красимир Стефанов, което накара наставникът на Левски Стоян Стоев да вземе тайм-аут. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:8 след нова успешна атака на Петков. Габровският тим запази предимството си до 20:13, след което домакините намалиха до 17:20 след атака на Златко Кьосев, контра на капитана Христо Цветанов, грешка на Петков от гостите и ас на Димитър Маринков. Въпреки прекъсването за наставника на габровци Любомир Герасимов, последваха атака в аут на Краси Стефанов и нов ас на Маринков и 19:20. Постепенно Левски дори успя да изравни при 23:23 след силна контра на Симеон Александров. Двата тима се "захапаха" в резултата до 26:26, но в крайна сметка момчетата на Стоян Стоев измъкнаха трудно гейма с 28:26 след атака и контра на опитния Христо Цветанов.

И втората част тръгна добре за габровци, които бързо дръпнаха с 5:0 след грешки на Симеон Александров и Димитър Маринков от "сините", блокади на Краси Стефанов и Стоян Вулджев и ас на разпределителя Николай Найденов. До първата техническа пауза резултатът стана 8:2 след сервис в аут на Георги Топалов от Левски. Постепенно домакините намалиха до 7:10 след сервис в аут на Станислав Петков от гостите и ас на Симеон Александров и тайм-аут за Любо Герасимов. Това даде ефект и КВК Габрово си върна предимството си при 13:8 след единична блокада на разпределителя Николай Найденов и пусната топка на Стоян Вулджев. "Сините" успяха постепенно да изравнят при 13:13 след ас на Маринков и блокада на Христо Цветанов и две атаки в аут на Станислав Петков. Все пак, КВК Габрово поведе отново при 15:13 след блок-аут на Краси Стефанов и аут на Александров от домакините и с 16:14 след бърза атака през центъра на Иван Власев. Последваха две отлични блокади на Власев и 18:14. Разликата набъбна до 22:16 след неразбирателство между Георги Топалов и влезлия като резерва Василий Петров и ас на Краси Стефанов. Волейболистите на КВК Габрово спокойно взеха гейма с 25:19 след успешна атака на Стоян Вулджев и изравниха на 1:1 гейма.

Третият гейм стартира отново отлично за габровският тим, който поведе с 5:3 след грешка при мрежата на Симеон Александров от "сините" и блокада на Мартин Палийски, но веднага послед равенство при 6:6 след грешка от сервис на Краси Стефанов от гостите и контра от втора линия на Александров. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимално предимство за габровци - 8:7 след ас на Станислав Петков. Разликата постепенно набъбна до 12:9 след атака-пайп на Петков и аут на Златко Кьосев. Въпреки усилията на левскарите, КВК Габрово запази предимството си до 16:14 след страхотна блокада на Станислав Петков. Последваха атака на Димитър Маринков и контра на Златко Кьосев и 16:16, но габровци веднага си върнаха преднината при 18:16 след блок-аут на Краси Стефанов и контра от втора линия на Петков. Разликата се запази и даже леко се увеличи до 23:20 след отлична блокада на Мартин Палийски, след което КВК Габрово затвориха гейма при 25:21 след технично отиграване на разпределителя Николай Найденов.

В началото на четвъртата част Левски успя да поведе с 2:0 след атака през центъра на Христо Цветанов и блокада на Симеон Александров и с 5:2 след контра на Василий Петров. Въпреки тайм-аута за Любо Герасимов, разликата нарасна до 8:2 след атака в аут на Станислав Петков от гостите последвана от две контри на Александров и Петров. Последваха две грешки в атака на Иван Власев от габровци и 10:2. Постепенно КВК Габрово стопи изоставането си до 6:11 след блокади на Мартин Палийски и разпределителя Николай Найденов и ас на Краси Стефанов, но "сините" си върнаха преднината при 14:7 след блокада и технично отиграване на Христо Цветанов и до 16:8 след атака в аут на Стефанов от гостите. Разликата набъбна до 18:9 след контра през центъра на Петров и 20:10 след контра от втора линия на Александров. В крайна сметка Левски безпроблемно спечели гейма с убедителното 25:15 след грешка от сервис на Станислав Петков от габровския тим, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна добре за габровци, които поведоха с 2:0 след успешна атака на Краси Стефанов и блокада на Иван Власев и с 5:1 след блок и контра на Станислав Петков. Постепенно Левски успя да изравнят при 6:6 след две грешки на Петков и блокада на Димитър Маринков. Размяната на полетата пък дойде при минимална преднина за гостите - 8:7 след ас на Петков. Разликата леко нарасна при 11:9 след отлична блокада на Иван Власев и до 13:10 след силна контра на Петков. В крайна сметка КВК Габрово спечели гейма с 15:10 след нов блок на Власев и силна контра на Петков, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за победителите бе за пореден път капитанът Красимир Стефанов с 23 точки (3 блока, 2 аса и 43% ефективност в атака), а Станислав Петков добави 20 точки (3 блока, 2 аса, 39% ефективност в атака, 46% позитивно и 25% перфектно посрещане) за успеха. Много силен мач за габровския тим изиграха и двамата центрове Мартин Палийски (7 блока!!! и 41% ефективност в атака) и Иван Власев (6 блока!!! и 50% ефективност в атака), които добавиха съответно 14 и 11 точки за историческия успех. За тима на Левски Симеон Александров също реализира 23 точки (2 блока, 2 аса и 36% ефективност в атака), но и това не помогна за победата.

ЛЕВСКИ ВОЛЕЙ - КВК ГАБРОВО 2:3 (28:26, 19:25, 21:25, 25:15, 10:15)

ЛЕВСКИ: Георги Топалов 1, Симеон Александров 23, Димитър Маринков 7, Златко Кьосев 9, Христо Цветанов 12, Красимир Гайдарски 3 - Ивайло Лалов-либеро (Василий Петров 10, Ради Радев)