Казийски и БГ Тренто завършиха редовния сезон в Италия с лесно 3:0 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Итас Диатек (Тренто) завършиха редовния сезон в италианската Серия А1 с лесна победа. Момчетата на българския наставник Радостин Стойчев биха категорично като гости предпоследния в класирането КМК (Равена) с 3:0 (25:19, 25:15, 25:19) в мач от последния 22-ри кръг, игран тази вечер в зала "Пала Де Андре".

По този начин трентинци станаха победители в редовния сезон с 54 точки след 19 победи и 3 загуби. На 1/4-финалните плейофи Казийски и компания ще срещнат победителя от 1/8-финала между 8-ия БКК-НЕП (Кастелана Гроте) с национала Виктор Йосифов и 9-ия Тонно Калипо (Вибо Валентия).  Казийски и компания ще започнат с преднина с 1-0 победи заради по-предното си класиране в редовния сезон. Първият мач е чак на 27 март (сряда) от 21,30 часа българско време, като Тренто са гости.

Радо Стойчев започна срещата с една промяна в обичайната си стартова шестица, като на мястото на гръцкия център Митар Джурич на полето излезе Дамяно Валсеки. Мачът тръгна добре за световните клубни шампиони, които поведоха бързо с 3:0 след серия от сервиси на Матей Казийски. Домакините се опитаха да изравнят, но Тренто запази предимството си до 8:5 след атака на Ян Щокър. Постепенно преднината на трентинци нарасна до 15:9 след две контраатаки на кубинската звезда Османи Хуанторена. Това позволи на Радо Стойчев да пусне в игра някои от резервите си - Матео Бургщалер, Джакомо Синтини и Филипо Ланца. Това не повлия върху играта на Тренто и гостите спокойно взеха гейма с 25:19 след успешни атаки именно на Ланца, който замени Казийски.

Радо Стойчев продължи със смените, като за началото на втората част пусна в игра словашкия посрещач Щефан Хъртиански и българския диагонал Николай Учиков. Именно след атака и ас на Учиков Тренто поведе с 8:7. Разликата набъбна до 12:9 след две атаки и блокада на Филипо Ланца, което накара наставникът на Равена Мауро Фреса да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 17:10 след три блокади и контраатака на Матео Бургщалер. След серия от сервиси на разпределителя Джакомо Синтини преднината на Тренто стана 20:10, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при убедителното 25:15.

Волейболистите на Равена се опитаха да отвърнат като за последен мач през сезона, като поведоха с 5:2 и 8:3. Постепенно Тренто намали до 10:12 след силна игра на блокада на Бургщалер и Валсеки, а след това дори обърна до 15:13 в своя полза след 4 поредни грешки на Равена. Резултатът стана 18:15 след блок на Щефан Хъртиански. До края на гейма разпределителя Джакомо Синтини продължи със страхотната си игра, заради която впоследствие бе определен и за най-полезен играч (MVP) на мача, а Тренто спокойно спечели гейма с 25:19 и срещата с 3:0.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски, който започна като титуляр, но бе сменен още в първия гейм, завърши със скромните за него 2 точки. Най-резултатен стана Матео Бургщалер с 12 точки (7 блока!!! и 71% ефективност в атака), а Филипо Ланца добави 10 точки (1 блок, 53% ефективност в атака, 50% позитивно и 10% перфектно посрещане) за успеха. Българският диагонал Николай Учиков, който влезе като резерва, игра стабилно и се отчете със 7 точки (1 ас и 40% ефективност в атака) за победата. За тима на Равена Бруно Дзануто реализира също 12 точки.

КМК (РАВЕНА) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (19:25, 15:25, 19:25)
РАВЕНА: Стефано Менгоци 4, Цимафей Жуковски 3, Лука Сири 4, Панайотис Пелекудас 3, Стефано Моро 2, Бруно Дзануто 12 - Матео Табанели-либеро (Танасис Псарас, Райън Оуънс 4, Джакомо Белей 6, Масимилиано Ди Франко 1)