ЦСКА удари Марица с 3:2 за Купата на България в Казанлък

Волейболистките на ЦСКА-Демакс изтръгнаха победата срещу Марица (Пловдив) във втория състезателен ден от за Купата на България за жени. В среща от Група "А", пред пълни трибуни в казанлъшката зала "Арсенал", сред които и шумна пловдивска агитка, двата отбора изиграха зрелищен мач, в който шампионките надделяха с 3:2 (21:25, 25:22, 17:25, 25:21, 15:12). Въпреки загубата, настоящият носител на трофея стана първият отбор, който си осигури участие в полуфиналите в петък, докато ЦСКА и Спартак'96 (Плевен) ще определят другия полуфиналист от групата утре.

Наставникът на Марица Иван Петков опита да изненада противника като започна мача с Мирела Шахпазова като титулярен разпределител. И в първия гейм успя. Младата плеймейкъра добре организира атаката на маричанки, но даде своя съществен принос и за успеха на пловдивската блокада. Мира Тодорова бе във вихъра си и "жълтите" поддържаха контрол през целия гейм, макар, че "червените", особено благодарение на играта на Симона Димитрова на сервис и в нападение, нито за момент не им позволиха да се отпуснат.

Във втората част нещата се обърнаха. Сервисът на Марица започна да работи, но ЦСКА беше отборът, който имаше инициативата през целия гейм. Симона Димитрова продължи с резултатната си игра, а въпреки страхотната игра на либерото си Жана Тодорова, и в защита, и на посрещане, пловдивчанки бяха в ролята на догонващи до крайното 25:22 за софиянки.

Третият гейм започна много оспорвано, но малко преди първото техническо прекъсване ЦСКА започна да трупа сериозна преднина. Малко преди втората задължителна почивка Марица успя да изравни и да излезе напред за 16:15.  Влезлите в игра от ъгъла Теодора Симеонова и Борислава Янкова направиха много силно включване. Продължи блестящата игра и на Жана Тодорова и "жълтите" дръпнаха напред и затвориха гейма при убедителното 25:17.

Марица се засили към победата в четвъртата част като отново двете Тодорови бяха в основата на преимуществото, което отборът им наложи до 19:15. Пловдивчанки обаче като че ли се отпуснаха прекалено рано и "червените" се възползваха от това по възможно най-добрия начин. При 19:19 равенството беше възстановено и ЦСКА вече имаше инициативата. Марица не успя да се справи с противниковите сервиси, а влязлата от ъгъла за начален удар Славена Николова с ас донесе гейма на ЦСКА при 25:21.

В тайбрека Марица не успя да се възползва от многото грешки в играта на софиянки. Вместо това, с отлична игра на Гергана Димитрова и с добре работеща "червена" блокада, момичетата на Юлия Иванова наложиха надмощие. Именно с успешна блокада на Силвия Кьосева ЦСКА затвори гейма при 15:12 и триумфира като победител.

Най-резултатна в мача стана Симона Димитрова с 21 точки (1 блок, 5 аса, 33% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане) за победителките. Гергана Димитрова добави 19 точки (3 аса, 36% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за успеха. Най-резултатна за Марица бе Мира Тодорова със 17 точки (3 блока, 1 ас и 68% ефективност в атака). С чудесната си обработка на сервиса впечатлиха двете либера. Патрисия Йончева записа 92% позитивно и 67% перфектно посрещане, а Жана Тодорова – 81% позитивно и 41% перфектно посрещане.
МАРИЦА (ПЛОВДИВ) - ЦСКА-ДЕМАКС 2:3 (25:21, 22:25, 25:17, 21:25, 12:15)