Вижте как разрушават стадион "Българска армия"

Дания удари Армения и диша във врата на България (видео)

С гол на Даниел Агер от дузпа в 73-ата минута Дания записа заслужена победа с 1:0 над Армения като гост в мач от квалификационната група на България и остава на точка зад "лъвовете". Тимът на Мортен Олсен вече има 12 точки, а до края има две домакинства - на Италия и Малта. С четвъртата си загуба от четири срещи в Ереван пък арменците остават зад българите с актив от 9 точки и ще завършат цикъла с домакинство на нашия тим и с гостуване на Италия.

Тази вечер европейският шампион от 1992 година категорично надигра своя съперник и можеше доста по-рано в двубоя да си гарантира трите точки. В последните около 20 минути гостите бяха с човек повече, след като Вараждат Хароян беше изгонен с втори жълт картон за нарушението за дузпата. Така победителите се реваншираха за тежкото си поражение с 0:4 от арменците в Копенхаген през юни.

След колебливото представяне срещу Малта в петък днес Мортен Олсен заложи на петима нови футболисти и те му се отблагодариха с добра игра. Превъзходството на датчаните беше очевидно. Реално арменците имаха само две по-сериозни положения, от които можеха да вкарат. При едното центриране топката се отклони в тялото на играч на Дания и се отби в напречната греда, а второто дойде в продължението на редовното време, когато Арас Йозбилис стреля опасно от фаул, но вратарят Стефан Андерсен спаси. През останалото време всичко по-интересно беше пред вратата на домакините. Датчаните имаха 12 възможности за гол, като в шест от тях уцелиха вратата. Още в 3-ата минута те имаха добра възможност за откриването на резултата, но Кристиан Ериксен не беше точен от фаул. Минута по-късно след привидно центриране на Ники Биле Нилсен от дясно топката мина зад гърба на вратаря на Армения и се разходи пред голлинията, но нямаше кой да я засече. Датчаните продължиха да са по-опасни и в 9-ата минута създадоха ново меле в наказателното поле на съперника.

Арменците се съвзеха и в следващата атака създадоха първото си опасно положение, което обаче не се увенча с гол.

В 22-ата минута дойде най-чистото положение за гостите, след като Нилсен стреля от няколко метра, но вратарят Геворг Каспаров спаси.

През второто полувреме Дания продължи да владее повече топката, но по-рядко стигаше до опасни изстрели. Малко оставаше да се получи отличния за България равен резултат, но наивна грешка на Хароян доведе до дузпа. Бранителят на Пюник се хвърли на необмислен шпагат в краката на резервата Виктор Фишер и го фаулира. От бялата точка опитният Агер запази хладнокръвие и заби решителното попадение.

АРМЕНИЯ - ДАНИЯ 0:1
0:1 Агер (73-дузпа)