Бивш шеф на УАДА: Допингът е навсякъде - особено при най-добрите

Бивш шеф на УАДА: Допингът е навсякъде - особено при най-добрите

Бившият шеф на Световната антидопингова агенция (УАДА) Дик Паунд заяви пред медиите, че използването на забранени стимуланти в спорта е толкова разпространена практика, че това поставя под въпрос всички постижения. 71-годишният канадец, който е адвокат по образование и е бивш вицепрезидент на Международния олимпийски комитет, е на мнение, че антидопинговите програми не са ефективни.

"Вече поставям под съмнение всичко, което виждам - във всички спортове, заяви Паунд в интервю за The Mail. - От последния доклад на УАДА в световен мащаб и от цифрите, които са изнесени там, става ясно, че употребата на допинг се шири по върховете на всички спортове. И не става въпрос за състезател, който е №300 в света, а за тези, които са на челните позиции, а върха. Според мен това се отнася за всички спортове и при най-добрите. Ясно е, че колоезденето, леката атлетика, плуването, тенисът и футболът имат най-големи проблеми в това отношение, но в централите им е възприета тактиката за отричане", коментира канадецът.



Според доклада на УАДА през 2012 година са били взети 300 000 проби на състезатели от различни спортове, а анализите са показали, че 1.19% от тях са положителни за забранени субстанции. От антигдопинговата комисия на Ямайка са представени само 106 теста през 2012-а срещу 4051 от агенцията на САЩ И 5971 - от Великобритания. Пробите от Русия са били 15 854, а тези от Китай - 10 066. Положителните резултати варират - от 0.34% в Китай - до 3.34% в Индия. Във Великобритания 0.74% от тестовете са били положителни за наличието на забранени вещества, във Франция те са 1.97%, а в Белгия - 2.05%.

Именно на базата на тези данни Паунд е на мнение, че допингът е разпространен на най-високите нива на спорта. "Не вярвам на това, което виждам в спорта. Вече не гледам "Тур дьо Франс" и няма да го направя, докато не бъдат направени административни промени в начините да се следи за чистотата в спорта. В леката атлетика хванаха Асафа Пауъл и Тайсън Гей - топсъстезатели. Дали обаче са хванали всички от водещите атлети? Със сигурност не!", продължи Паунд.



Случаите с хванати тенисисти също не са подминати в интервюто. "Когато погледнем назад, във времето на Макенроу и Конърс, дори в най-силните им години, те изглеждат като старци в сравнение с бруталните състезатли в наши дни. Да се раздаваш по този начин в продължение на четири часа, да изразходваш тази енергия, да издържаш на тази интензивност - това е нелепо. Дали тенисът има проблем? Разбира се, че има!", каза бившият шеф на Световната антидопингова агенция.

Паунд сподели също така, че по времето, когато е бил президент на УАДА (1999 - 2008 г.) е отправил питане към отговорните фигури във всички американски спортове за това как най-ефективно да се преборят с допинга. От всички тях обаче той е получил презрителен отговор.



"Бейзболът бе един от спортовете, които категорично отказваха да получат помощ в борбата със забранените стимуланти. Отношението им може да бъде определено по следния начин: "Разкарай се! Нямаме проблем. Гледай си работата." Лошото е, че отговорните органи трябва да се грижат за "чистотата" във федерациите и спортовете си, но не го правят. Причината УАДА да се появи и да съществува е, защото именно те не са си свършили работата както трябва и продължават да не я вършат", допълни Паунд.


Следвай ни:

Още от Лека атлетика

Виж всички