България с историческа първа победа в Гран При (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България записаха историческа първа победа в световните серии Гран При. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца обърнаха и надиграха Холандия с 3:1 (20:25, 25:15, 25:20, 25:23) във втория си мач от турнира в Група "D", игран тази сутрин пред около 2500 зрители в зала "Макао Форум" в Макао.

Утре българките ще изиграят последната си среща на този турнир срещу Куба, която вчера загуби от холандките с 0:3, а по-късно днес играе срещу домакините от Китай. Двубоят е от 08,00 часа българско време сутринта. След това ще играят Китай и Холандия.
Срещата започна много добре за холандките, които бързо поведоха с 3:0 след атака и ас на Кинта Щеенбергер и контра на Робин Де Кройф. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 6:6 след атака от краче на капитанката Страшимира Филипова и контра от втора линия на Елица Василева. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за Холандия след грешка от сервис на Страши Филипова и контра на Фемке Щолтенборг. Последва блокада на Щеенберг и 9:6. Двата тима продължиха равностойно, но все пак момичетата на Гидо Вермюлен леко увеличиха преднината си при 16:12 след пусната топка на Щеенбергер. Постепенно българките намалиха до 15:16 след контра през центъра на Христина Русева и ас на влязлата като резерва Десислава Николова и даже изравниха при 17:17 след нова контра на Русева. Тайм-аутът, който взе Гидо Вермюлен, даде ефект и Холандия си върна предимството при 20:17 след атака на капитанката Марет Гротюс, контра на Анне Бюйс и грешка на българките. Въпреки усилията на българския тим и направените смени, Холандия спечели гейма с 25:20 след грешка на Ели Василева и блокада на Робин Де Кройф.

В началото на втората част Холандия дръпна с 5:1 след грешки на Христина Русева от сервис и Еми Николова в атака, контра на Робин Де Кройф и блокада на Анне Бюйс. Прекъсването, което поиска Марчело Абонданца, даде ефект и България успя да изравни при 6:6 след две последователни атаки на Добриана Рабаджиева и контра блок-аут на Страши Филипова. Техническата пауза дойде при 8:6 за холандките след нова атака на Де Кройф и контра на блок-аут на Марет Гротюс, която в последствие се приземи лошо и бе изнесена на ръце. Последваха грешка от сервис на Анне Бюйс и контра от втора линия на Ели Василева и 8:8. Българските момичета даже успяха да поведат при 9:8 след отлична единична блокада на Русева. Играта продължи точка за точка до 13:12, след което последваха атака в аут на Бюйс и контра блок-аут на Страши Филипова - 15:12 и тайм-аут за Гидо Вермюлен. Въпреки това, техническата пауза дойде при 16:13 за българските "лъвици" след неразбирателство в холандския тим. Последва блокада на българската разпределителка Лора Китипова, контра блок-аут на Еми Николова от втора линия и аут на холандките - 19:13. Резултатът стана 22:14 след грешка на влязлата като резерва Манон Флиер и нов блок на Китипова, след което България спокойно затвори гейма при 25:16 след контра през центъра на Русева и изравни на 1:1.

Третият гейм тръгна напълно равностойно до 4:4, след което волейболистките на Холандия поведоха със 7:4 след атака на Марет Гротюс, контра на Анне Бюйс и аут на Доби Рабаджиева. Прекъсването, което поиска Абонданца, даде резултат и България изравни при 7:7 и дори дръпна се оттегли на първата техническа пауза с минимална преднина - 8:7 след три последователни атаки на Рабаджиева. Разликата леко нарасна до 10:8 след мощна контра блок-аут на Ели Василева. Играта за пореден път продължи точка за точка до 13:11, след което последва равенство при 13:13 след грешка на българките и контра на Гротюс. България моментално си върна предимството при 16:13 след поредна атака на Рабаджиева последвана от контра и блокада на Христина Русева. Последва нова грешка на холандките - 17:13 и тайм-аут за Гидо Вермюлен. Въпреки това, последва бъркана топка на влязлата като резерва Лаура Дайкема и 18:13. Разликата набъбна до 20:14 след контра блок-аут през центъра на Русева и до 22:15 след контра на влязлата като резерва Мария Каракашева. Холандия намали до 18:22 след две атаки в аут на Ели Василева, но в крайна сметка България спечели гейма с 25:20 след атака от краче на Страши Филипова и поведе с 2:1.
Българските момичета стартираха много добре в четвъртата част като дръпнаха с 3:1 след атака през центъра на Страши Филипова и блокада на разпределителката Лора Китипова, но веднага допуснаха равенство при 3:3. Равенството се запази до 6:6, след което България отново поведе с 8:6 след атака от втора линия на Еми Николова и контра през центъра на Христина Русева. Постепенно Холандия стигна до ново равенство при 10:10 след грешка на българките и контра на Юдит Пиетерсен и дори поведе с 11:10 след аут на Доби Рабаджиева. Последва моментален обрат за 14:11 след атака на Страши Филипова, грешка на Марет Гротюс и ас на влязлата като резерва Мария Каракашева. Разликата се запази до 16:14 след поредна успешна атака на Страши Филипова. Разликата стана 18:14 след поредна грешка на холандките и тайм-аут за Гидо Вермюлен. Холандия съумя да изравни при 20:20 след две блокади на Кинта Щеенбергер и Робин Де Кройф и контра блок-аут на Анне Бюйс, но България моментално си върна преднината при 23:20 след силна атака на Страши Филипова, неразбирателство при холандките и ас на Еми Николова. В крайна сметка България спечели гейма с минималното 25:23 след блокада на Лора Китипова, а с това историческата първа победа в Гран При след 3:1.

Най-полезна за историческата победа на българския тим стана капитанката Страшимира Филипова с 15 точки (1 блок и 67% ефективност в атака), а Добриана Рабаджиева добави още 12 точки (39% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане) за победата. Много силно се представиха и Христина Русева (3 блока и 49% ефективност в атака) и Елица Василева (2 блока, 29% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане), които завършиха с по 11 точки. За холандките Анне Бюйс реализира 18 точки (4 блока и 42% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:1 (20:25, 25:15, 25:20, 25:23)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Емилия Николова 9, Добриана Рабаджиева 12, Елица Василева 11, Страшимира Филипова 15, Христина Русева 11 - Мария Филипова-либеро (Мария Каракашева 4, Десислава Николова 2, Диана Ненова, Цветелина Заркова)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
ХОЛАНДИЯ: Фемке Щолтенборг 4, Робин Де Кройф 7, Марет Гротюс 7, Кинта Щеенбергер 11, Юдит Пиетерсен 4, Анне Бюйс 18 - Кирстен Книп-либеро (Ким Ренкема, Манон Флиер, Селесте Плак, Лаура Дайкема)
Старши-треньор: Гидо Вермюлен.