Невъзможното се случи! И Федерер отпадна от "Уимбълдън"

Сензациите на "Уимбълдън" продължават! Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер също напусна турнира, след като в среща от втория кръг загуби драматично от намиращия се на 116-о място в световната ранглиста украинец Сергей Стаховски със 7:6(5), 6:7 (5), 5:7, 6:7(5). Така бе сложен край на легендарната серия на Федерер от 36 поредни четвъртфинала на турнири от шлема. За последно швейцарецът загуби на по-ранна фаза на "Ролан Гарос" през 2004 година, когато бе победен от Густаво Куертен.

Три от четирите сета в двубоя бяха решени след тайбрек. Федерер спечели първия, но Стаховски показа изключително здрави нерви и напълно заслужено успя да елиминира именития си съперник. Загубата на Роджър означава, че от следващата седмица той ще се смъкне с една позиция надолу в ранглистата и вече ще е номер 5.

Стаховски се понрави на публиката с агресивната си игра и честите излизания на мрежата. Сервисът бе другото силно оръжие на украинеца, който нито за миг не трепна, макар да имаше моменти, в които много други тенисисти биха се огънали.

В първия сет Стаховски пропусна две възможности за пробив, а един пробив в тайбрека бе достатъчен на Федерер да наложи волята си. Втората част се разви идентично, но този път швейцарският маестро допусна повече грешки в 13-ия гейм и резултатът бе изравнен.

В третия сет украинецът нанесе своя удар с пробив за 6:5, след което съумя да спечели подаването си и да се доближи до най-значимата победа в кариерата си. Федерер грешеше все по-често и още в началото на четвъртия сет бе пробит. На всичкото отгоре 31-годишният швейцарски ас пропиля с лека ръка два поредни шанса да върне пробива и Стаховски поведе с 3:1.

Истинската драма обаче предстоеше. Федерер намери сили след два часа и половина игра най-после да вземе подаването на съперника си и изравни. Той дори стигна до сетбол при 6:5 в своя полза, но Стаховски смело излезе на мрежата и спечели точката, която го остави в сета. После мощният сервис на украинеца му помогна да се добере до тайбрек, в който той беше безпогрешен и при 6:4 си осигури два мачбола. Първият бе спасен и Федерер можеше да обърне нещата на свой сервис, но грешка от бекхенда сложи край на участието му в турнира, който е печелил общо 7 пъти, включително и в последните две години.

Отпадането на Федерер е поредната голяма изненада в първите дни на "Уимбълдън". При мъжете куфарите вече стегнаха Рафаел Надал, Джон Иснър, Лейтън Хюит, Жо-Вилфред Цонга и Марин Чилич, а при дамите извън сметките са Мария Шарапова, Виктория Азаренка и Каролине Вожняцки.