България победи Швейцария и спечели групата си (видео+галерия)

Женският национален отбор на България по баскетбол спечели Група В на първия квалификационен кръг за ЕвроБаскет 2015. В Самоков "лъвиците" надиграха тима на Швейцария със 73:65 и по този начин си осигуриха първото място в групата и място в следващата фаза на пресявките.

В полуфиналната фаза на квалификациите българският отбор ще срещне някои от победителите в останалите три групи - съответно Гърция, Полша или Израел. Полуфиналите се играят в два мача на разменено гостуване между 15 и 18 юни, а финалите са на същия принцип, с разликата че датите са 22 и 25 юни и само отбора-победител си гарантира място на ЕвроБаскет.

Двубоят започна добре за България, след като Милена Томова реализира първите шест точки, с които нашите дръпнаха със 6:2. Томова продължи да прави каквото си поиска до края на частта, а българките не изпуснаха лидерството въпреки опитите на съперника да ги настигне. След 10 минути игра България бе напред със 16:10, като Милена Томова имаше на сметката си 13 точки.

Втората част започна с техническо нарушение на пейката на Швейцария, което позволи на момичетата на Георги Божков да се откъснат на девет точки от съперника - 23:14 след малко повече от 13 минути игра. Минута и половина преди почивката разликата за първи път в мача стана двуцифрена - 30:18 след тройка на Милена Томова. В следващата атака Евелина Гунева намери отлично Даниела Петева, която също не сгреши от далечна дистанция за 33:18, а самата Гунева вкара кош със сирената за 35:18 на полувремето.

Само след минута игра през второто полувреме разликата се покачи до 23 точки - 41:18, а нашите момичета играеха със завидно самочувствие. Преднината на България остана двуцифрена през цялата трета част, а след нейния край на таблото в "Арена Самоков" бе изписан резултат 53:39 в полза на българките.
Швейцария заигра по-агресивно през последната част и това даде резултат - ритъма на българките се наруши, а гостенките постепенно стопиха изоставането си до 57:48 след близо 34 минути игра. Българският отговор не закъсня и нашенките отново поведоха с двуцифрена разлика след пет поредни точки за 62:48. В следващите пет минути гостуващия отбор направи силна серия, с която отново съкрати пасива си до по-малко от десет точки - 66:58 минута преди финалната сирена. До края българките сами си направиха мача труден, но не позволиха изненада и победиха с осем точки разлика - 73:65.
Милена Томов бе най-добра за България с 27 точки и 6 борби, Даниела Петева се отчете с 19 точки, а Евелина Гунева остана със 7 точки, 6 асистенции и 4 борби.
За Швейцария Каролин Турин наниза 26 точки, а Мариел Жиру и Алексиа Рол се отчетоха с по 12 всяка.