Байерн завладя всичко, исторически требъл за баварците след драма с Щутгарт (видео)

Отборът на Байерн (Мюнхен) победи с 3:2 Щутгарт във финала за Купата на Германия в Берлин. Баварците, които преди седмица триумфираха в Шампионската лига, преследваха уникален за германския футбол требъл, до който в крайна сметка достигнаха. "Червените" поведоха в резултата с 3:0 до средата на второто полувреме, но десетина минути преди края на мача с два гола на австриеца Мартин Харник швабите се съживиха. Все пак тимът на Юп Хайнкес не допусна изненадващо изравняване и накрая ликува с трето отличие през сезона - купата, която идва след трофеите в Бундеслигата и ШЛ.

Европейските шампиони започнаха в 4-2-3-1, като общо взето Хайнкес заложи на титулярния си състав в последния си мач начело на Байерн. Единственото по-интересно решение на специалиста бе поставянето на върха в атака на Марио Гомес за сметка на Марио Манджукич. По крилата традиционно бяха Ариен Робен и Франк Рибери, а голмайсторът на Мондиал 2010 Томас Мюлер бе зад Гомес. В средата на терена за Байерн конците дърпаха Бастиан Швайнщайгер и Хави Мартинес. Защитата пред Мануел Нойер бе изградена от капитана Филип Лаам, Жером Боатенг, Даниел ван Буйтен и Дейвид Алаба.

Символичните гости пък бяха подредени от Бруно Лабадия в 4-4-1-1, като Ведад Ибишевич бе подпомаган в нападение от Александру Максим. Карето в полузащитата на Щутгарт включваше Мартин Харник, Кристиан Гентнер, Артур Бока и Ибрахима Траоре. В защита действаха Антонио Рюдигер, Сердар Ташчъ, Георг Нийдермайер и Кристиан Молинаро. Под рамката бе Свен Улрайх. Момчетата на Лабадия преследваха първата Купа на Германия за Щутгарт от далечната 1997 година, когато звезда на тима бе Краси Балъков. Германското присъствие в титулярните състави бе 6:5 в полза на баварския колос.

Още в третата минута Робен се оказа на добра позиция, но ударът му бе отклонен от вратаря Улрайх. Така холандецът започна мача със своя дежурен пропуск, какъвто прави поне по веднъж във всеки финал. В деветата минута и Щутгарт бе близо до попадение. Първата възможност за швабите се откри пред румънеца Максим, който получи отличен пас от Ибрахима Траоре, но прати топката покрай рамката на Байерн.

В 21-ата минута Нойер отново бе поставен под опасност, но националът на Германия направи две последователни спасявания, второто от които на голлинията на баварците след удар отблизо на Харник. Така резултатът продължи да бъде 0:0. В 27-ата минута Алаба изскочи сам пред вратаря на швабите, но не успя да го преодолее. Така се стигна до 36-ата минута, когато Лаам нахлу в наказателното поле на Щутгарт и след интервенция между него и Траоре съдията Мануел Графе отсъди дузпа. Спорно решение на рефера. Мюлер застана зад бялата точка и след секунди техничният му шут се спря в мрежата - 1:0 за шампионите. В последните мигове на първата част Гомес можеше да покачи на 2:0, но изстрелът му бе изчистен в корнер.

В самото начало на второто полувреме "червените" стигнаха до втори гол. Лаам центрира ниско отдясно и оставен непокрит Гомес от метър-два, макар и малко нескопосано, покачи резултата в полза на 23-кратните шампиони. В 61-ата минута интригата във финала привидно падна, след като Гомес направи 3:0. Таранът на Байерн засече пас отдясно на Мюлер и стражът на Щутгарт Улрайх трябваше да вади отното кълбото от мрежата си. В 71-ата минута Харник с глава прониза по красив начин Нойер и с това Щутгарт намали резултата на 3:1 в полза на баварците.

180 секунди след попадението на Харник резервата Шинджи Оказаки можеше да обърка сметките на фаворита, но от чиста позиция японецът би право в тялото на вратаря. Все пак добрата игра на "белите" даде резултат в 80-ата минута. Отново Харник опъна мрежата, след като преди това в рамките на две секунди Нойер спаси два негови шута. Преднината на "червените" вече бе сведена до само един гол.

Мелетата в наказателното поле пред Нойер до края на мача не доведоха до сензационен трети гол за Щутгарт и така Байерн стигна до купата на "Олимпиащадион". Това е 16-о, рекордно, отличие от надпреварата за най-значимия германски клуб, който става първият в историята на германския футбол с требъл. Това е и първи требъл (национална титла, купа и ШЛ) в Европа след този на Интер от 2010 г. Юп Хайнкес пък се разделя по най-добрия начин с петкратните еврошампиони. Щафетата се поема от Джосеп Гуардиола.

БАЙЕРН - ЩУТГАРТ 3:2
1:0 Мюлер (37 - дузпа)
2:0 Гомес (48)
3:0 Гомес (61)
3:1 Харник (71)
3:2 Харник (80)