Огънят пак е тук: връща се Гуардиола

Огънят пак е тук: връща се Гуардиола

Джосеп Гуардиола няма търпение да започне да тренира Байерн. Вчера пътува за Мюнхен и бе официално представен след няколко трудни дни в Барселона. Спа и си почина по-малко от обичайното, след като се завърна от едногодишното си оттегляне в Ню Йорк, а последният му обяд с Йохан Кройф предизвика големи полемики в Кан Барса. Двамата поддържат отлични отношения и срещата им на 13 юли накара някои да заподозрат комплот срещу управата на Сандро Росел, тима на Тито Виланова и клуба със съветник Карлес Решак.

Чарли бе помощник-треньор на Кройф, както бе Тито на Гуардиола, а Росел бе вицепрезидент на Жоан Лапорта, когото сега смятат за съюзник на Гуардиола и Кройф. Вече се знае, че барселонизмът понякога работи като зле направлявано семейство – било поради посредственост, било поради егоизъм. Гуардиола уважава Кройф, тъй като разбира, че без неговата идеология Барса не би покорила света, а Кройф смята, че неговото произведение не би могло да има по-добър продължител от Пеп. Така че двамата се възхищават един от другиго и не е нужно да се срещат, за да злословят срещу клуба.

И единият, и другият се връщат към футболните класици като двама романтици. Напоследък Кройф се занимава с Аякс, а Гуардиола – с Байерн. Два хегемона от 1970-те години, представители на противоположни разбирания за играта, чийто дуел достигна апогея си във финала на Мондиал 1974.

Има голямо любопитство да се разбере как ще отговори един радикален кройфист на задачата да тренира клуб на Франц Бекенбауер. Пътищата на футбола са изненадващи и Гуардиола става посредник между двама исторически противници на терена. Мисия за футболисти като Пеп, който мечтаеше за играе за Ювентус и се изчервява, когато си спомни последните два дуела за Европейската купа с Манчестър Юнайтед.

Той обаче се озова в Бреша, а не в Юве след напускането на Барса през 2001 година. “Пуснах се на пазара, без да зная къде ще ида – каза тогава при представянето си пред малцина хора в ломбардския град. – Днес бих променил това и бих решил предварително. Може би съм се оставил на чувствата си. Говорих с треньор на един голям отбор, който ми каза, че не ме иска. След няколко часа ми звъннаха трима различни човека да ми предложат един и същи клуб. Така научих как работи пазарът: има посредници и комисиони.”

Гуардиола се спря в Бреша и преди да излезе на тренировъчния терен, треньорът Карло Мацоне му споделил, че не бил сред приоритетните му попълнения, а покупка на президента Луиджи Кориони. В крайна сметка Мацоне и Пеп станаха големи приятели и последният се превърна в капитан на Бреша, след като бе наказан за положителна проба за нандролон на антидопингов контрол.

Гуардиола не се спря, докато не бе оправдан от съдебните власти, и оттогава се закле, че вече никой няма да решава бъдещето му вместо него. И така преди две години, през юли 2011-а, даде номера на мобилния си телефон на Карл-Хайнц Румениге, в случай че един ден от Байерн изпитат нужда от него.

Не искаше като треньор да му се случи същото както като играч. В онзи ден, в който слизаше по стълбите на “Камп Ноу” по пътя към пейката, изпита същите усещания както при запътването си към терена и реши този път, за разлика от преди, да не удължава престоя си в Барса прекомерно. Плашеше го мисълта отново да изпита същия кошмар и започна да подсказва, че ще напусне в недалечно бъдеще.

Възможността да тренира Байерн го мотивираше повече от празния чек, предлаган му всяко лято от Роман Абрамович да застане начело на Челси. Не подканваше друг интерес извън този на баварския клуб и операцията се затвори по коледните празници м.г., след като бе формализирана през лятната ваканция.

На Гуардиола му харесва Байерн заради неговата история, управленска структура и организация, както и заради тренировъчната му база и вниманието към юношеската школа, но най-вече заради наличието на добри футболисти (11 от 24-мата са германци).

Не предвижда повече от едно-две попълнения след Марио Гьотце и ще пусне двама или трима да си тръгнат. Не става въпрос за клониране на Барса, а да се продължи успешната линия на отбора на Юп Хайнкес, пенсионирал се с безпрецедентен требъл: титла, купа и Шампионска лига. Байерн се цели към същото постижение като Барса от 2009 г. – шест от шест трофея, като се добавят двете Суперкупи и световната клубна титла.

Напрежението ще е върховно за Гуардиола. Въпросът е какво може той да допринесе към един троен шампион. Германската преса в един глас твърди, че той познава формулата “Барса” и тайните на съвременния футбол и създаването на собствени кадри. Сесар Луис Меноти добавя: “Пеп е един доста германски каталанец – подреден, сериозен, трудолюбив. Приляга на характера на Байерн.”

Гуардиола се стреми да спечели хората с играта на своя отбор. Богат и арогантен, баварският клуб не е точно предизвикващият най-голямо възхищение на планетата, нито е сред любимите на феновете по света. Напротив, неутралният зрител обичайно е на страната на съперника му във всеки мач.

Байерн има само 7,4 млн. фена във Фейсбук срещу 43 млн. на Барса, 38,7 млн. на Реал Мадрид и 34,1 млн. на Манчестър Юнайтед. Нуждае се от глобално разширение след представянето на най-добрите си финансови резултати досега през 2012 г. (322 млн. евро постъпления) и изчерпването на свободните билети и карти за мачовете на “Алианц Арена” за идния сезон в Бундеслигата.

Управленската стабилност не намери продължение на пейката с осем смени на треньори, двама от тях повторили идването си, за последните 10 години: Отмар Хицфелд, Феликс Магат, пак Хицфелд, Юрген Клинсман, Юп Хайнкес, Луис ван Гаал, пак Хайнкес и сега Гуардиола.

Притегателната сила на Пеп бе демонстрирана нагледно при представянето му. Там имаше повече акредитирани журналисти отколкото на мач от ШЛ (над 200) и цели шест ТВ канала предаваха събитието на живо. Освен това за сряда и четвъртък бяха обявени тренировки при открити врата за 25 000 привърженици на “Алианц Арена” срещу 5 евро билета, като приходите ще отидат в помощ на жертвите от последните наводнения.

Журналистът Исаак Лук припомни вчера, че някой кръсти Гуардиола Футболния Обама. Президентът на САЩ посети миналата седмица Берлин, за да оправи отношенията си с Ангела Меркел и все още кънти речта му на Бранденбургската врата. На Байерн може да му дойде добре това, че има Пеп за говорител. Същият Пеп, който заплени с Барса владения дотогава от препълнилия витрините си Реал Мадрид испански футбол. Бившият “асулграна” треньор се вълнува от огъня, страстта и новаторството в играта. Така и сега голямата му цел ще е да промени виждането отвън за Байерн, без самият Байерн да се отрича от себе си.

Ще иска отборът му да бъде обичан и, какъвто си е полиглот, се натисна да учи немски по четири часа на ден от края на миналата година. Днес вече иска да говори с местните журналисти на техния език и знае, че посланията му ще стигнат по най-добрия начин до футболистите и ръководителите само без посредници.

Ще му помагат четирима сътрудници, вече познати от етапа в Барса: Манел Естиарте (съветник) и Лоренсо Буенавентура (кондиционен треньор), които също почиваха една година, както и Доменек Торент (помощник-треньор) и Карлес Планчарт (скаут), току-що напуснали “Камп Ноу”.

Далеч от Барселона и установил се в центъра на Мюнхен, Гуардиола няма търпение да поеме Байерн. Очакват го сблъсък за Суперкупата на Европа с Челси на Жозе Моуриньо (“Той изважда най-лошото от мен”, признава си) и приятелски мач с неговата Барса.

Рамон Беса, “Ел Паис”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички