“Идеята на тренировката е да увеличиш скоростта, с която можеш да действаш прецизно”, каза навремето Сесар Луис Меноти. Тази истина сякаш е вписана във вътрешния ритъм на футбола: всяка нова форма се развива и променя, става по-бърза, докато достигне максималната скорост, с която следващо нововъведение излиза на хоризонта да я замени. Онова, което Байерн Мюнхен направи този сезон, бе да вземе модела на Барселона и да го подобри – не толкова с технически нововъведения, колкото с физически.
Барса бе първият тим, възползвал се напълно от възможностите на промененото правило за засадата. То разшири практическото поле на игра, осигури на играчите повече пространство, намали физическия контакт и така върна в играта по-дребните и технически умели футболисти. При нарастващия брой картони за всякакви фаулове хора като Чави, Андрес Иниеста и Лионел Меси можаха да се насладят на играта на пас, към която приложиха задушаващо пресиране благодарение на суперкондицията си.
Разбира се, не е напълно честно да сравняваме отбор във възход с друг в края на своя цикъл (единият е гладен и отчаяно търсещ успеха, а другият е равнодушен и му липсва напорът да се задържи в двубоя), ала също така не може да се отрече, че играчите на Байерн са по-големи от тези на Барса. (Въпросът дали “блаугранас” са свършени е коварен: историята подсказва, че свалените от върха велики отбори се нуждаят от време за възстановяване, но те никога не са имали финансовите предимства на днешния ден; изглежда, че падението на Барса ще е само относително.)
Тази скорост и агресия на Борусия Дортмунд по подобен начин разстрои Реал Мадрид на полуфиналите и сякаш потвърди предимството на Бундеслигата във физическо отношение. Това не идва да рече, че скоростта винаги ще бие техниката, пък и може би най-добрата Барса все пак би надвила най-добрия Байерн. Всички отбори си имат оптимален ритъм, а тики-така на Пептим вероятно изисква по-бавно темпо от леко по-директния стил на баварците.
Може би и успешните отбори стават по-консервативни – определено такъв бе случаят с Испания при Висенте дел Боске, а това забавя скоростта. При всяко положение проспектът вече и без това великолепният Байерн да се доразвие при Джосеп Гуардиола, да изгради суперскоростно тики-така е нещо изумително и вдъхновяващо.
В последните два сезона във водещите пет лиги на Европа само “блаугранас” имат по-добри статистики във владението на топката и точните подавания. Базисната философия си остава биелсизмът (стилът на Марсело Биелса в Атлетик Билбао), макар че по-прекият архитект и на двете е Луис ван Гаал. Пресирането е може би по-концентрирано – това определено е истина за прилагащия същата базисна философия Дортмунд, а посоката, по това съвпада с идеалите на Биелса, е по-вертикална от тази на Барса, макар централната ос да е същата.
Онова, което Байерн също има, е по-голямото разнообразие на атакуващи варианти, което си пролича срещу каталунците. Когато два търсещи владеенето на топката отбори се срещнат, естествено само един може да доминира в този план. Баварците приеха ролята си на по-реакционния отбор, стояха по-дълбоко и организираха светкавични контраатаки, което могат заради бързината на играчите си и отличните дълги пасове на Швайнщайгер, Данте и най-вече Хави Мартинес.
И това ни довежда до други две тенденции от сезона: нарастващото значение на най-дълбоко стоящия халф като плеймейкър и увеличаващото се разнообразие при централните нападатели.
Опорният полузащитник – или поне единият от двама опорни – да има съзидателна функция не е нещо съвсем ново, ала значението на това като че бе особено видно тази година. Както Юрген Клоп отбеляза след лекциите срещу Реал Мадрид в груповата фаза на ШЛ, ако затвориш Чаби Алонсо, останалото само си идва. После го стори и на полуфинала. Това, че Дортмунд не можа да неутрализира Мартинес със същата ефикасност, бе една от причините Байерн да има преимущество в преките сблъсъци този сезон (преимущество, което не става достатъчно ясно дори от статистическите показатели: 3 победи и 2 равенства в 5 мача).
Но вероятно централните нападатели са най-забележителното нещо на сезона. Макар Испания и Барселона да показаха, че е възможно да се играе без традиционен стрелец въобще, сега по-традиционните типове разцъфнаха. Може би най-старомодният от всички тях е Роберт Левандовски, който по стил е смесица между Йън Ръш и класически таран. Поставен пред плавно играеща полузащита, той бе фундаментален, винаги заемайки пространствата между централните защитници и бековете, и при все това способен да играе с гръб към вратата и да задържа топката.
Радамел Фалкао и Единсон Кавани са по леко различни начини примери за завършени централни нападатели – надарени реализатори и същевременно притежаващи съзидателността да се изтеглят настрани или в дълбочина, за да си сътворят сами головите положения.
Златан Ибрахимович е таран с уменията на “десетка”: нападателите все повече трябва да бъдат съчетание на голмайстор и съзидател, или поне на голмайстор и задържащ топката. Някои дори не се налага да бъдат толкова добри в реализирането на положения. Манджукич може и да вкара 15 гола в Бундеслигата през сезона, ала почти не е стрелец в конвенционалния смисъл: по-скоро е страховит връх на копие, изтласква бранителите назад, за да отвори пространство в полузащитата, и води пресинга с ужасяваща енергия.
Джонатан Уилсън, “Гардиън”
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.