Симеон Миланов: Масажът - неизменна част от добрата спортна форма

Симеон Миланов: Масажът - неизменна част от добрата спортна форма
За отличната форма на волейнолните национали през това лято ще се грижи физиотерапевтът Симеон Миланов, който се присъедини към щаба на селекционера Камило Плачи от началото на подготовката в Благоевград. Въпреки, че е само на 25 години, Миланов има пет години опит с различните национални формации на България, а недоволни играчи от него няма. Специалистът се съгласи да говори специално за BGvolleyball.com.

- Защо е толкова важен масажа за спортистите и в частност за волейболистите?
- Процесът при спортистите е двустранен. При самото натоварване, което се преценява от треньорите, се натрупва умора, която е важна част за постигането на добра физическа форма. След края на тренировките или мачовете, идва ред на възстановяването, където влизат масажите, храненето, спането и почивката, както и различните видове процедури. И в този период масажа е от изключителна важност. Виждате, че в съвременния спорт няма спортист без личен терапевт, а в някои дисциплини като тениса с цял екип от специалисти. А именно масажните процедури са основната част във фазата на възстановяване. 

- По-трудно е да отговаряте за възстановяването на цял отбор или само на един спортист?
- Все още нямам особени наблюдения в индивидуалните спортове, като съм имал само един клиент преди време от тази категория. При всички положения изводи могат да се направят поне след 4-5 месеца работа. Според мен обаче е много по-трудно да отговаряш за цял отбор, защото във волейбола например имаш минимум 12 състезатели, за които трябва да се грижиш всеки ден. А всеки от тях си има индивидуални особености и проблеми. Това, разбира се, е нормално, защото всеки човек е различен. В тази връзка може би да работиш само с един спортист би било по-лесно, защото само за две седмици ще му знам физиката от А до Я. Така ще мога да му обръщам и повече внимание. Когато набклюдавам 15 състезатели на тренировка е по-трудно да се концентрирам, отколкото ако следя само един. А наблюденията са важни за преценката при евентуални болежки. Те често са причинени от грешни движения, които не са нормални за биомеханиката.

- След напрегнат волейболен мач обикновено колко време протича един възстановителен масаж?
- Зависи дали е бил от основните състезатели или от тези, които са се включили като резерва. Средно като време отнема не повече от половин час. Това при положение, че говорим само за крайници, а не за цялото тяло. Ако има нужда и от нещо друго, то тогава си отива по час на състезател. Имал съм случаи като по време на Европейското първенство за младежи в Беларус, в които съм стигал до седем кафета, за да мога да се оправя с всички момчета. Понякога съм откарвал до към 1:30 часа през нощта, а понякога дори не си спомням кога точно съм си лягал... 

- Как успявате да следите състоянието на толкова много играчи едновременно?
- Правим график, в който описваме реда, защото няма как да ми дойдат четирима наведнъж. Така всеки си знае в колко часа трябва да дойде след вечеря.

- Ползвате ли специализиран софтуер?
- Единственият софтуер ми е мозъка. Това е моят био софтуер. Освен, че се грижа за състоянието на волейболистите, с тях ставаме и приятели. Момчетата, с които съм работил са уникални. Така освен, че влагам всичко от себе си, за да си свърша ангажиментите, има и известен сантимент. Така често ги съветвам какво да правят извън волейболното игрище, какво да ядат и какво не, как да се обличат, да си пазят здравето и т.н. Изобщо отношенията са ни далеч над чисто професионалните.

- Какъв ви е рекорда за най-дълъг работен ден?
- Мисля, че е по време на Европейското за младежи в Беларус. Тогава имаше много работа, защото аз се заех с тях по средата на подготовката им и имаше доста за вършене и много малко време за това. Първо, че трябваше да им науча всички особености и отделни проблеми. Така че съм имал наистина убийствени дни, в които съм бил невероятно уморен. Аз винаги вкарвам и лична емоция към работата ми с всички момчета и това винаги ме е задължавало да си върша перфектно задачите, което е още по-уморително. Възстановяването не търпи изчакване, защото ако леко закъснееш, то все едно играчът не е възстановен правилно. Затова е много важно и планирането по график. И когато играчите са повече и за всеки отделиш внимание, то времето си минава...
Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички