Битката на Пловдив без победител (видео+галерии)

Отборите на Ботев (Пловдив) и Локомотив (Пловдив) не успяха да излъчат победител в градското дерби от 26-ия кръг на "А" група. Пред пълният стадион "Христо Ботев", близо 18 000 фенове сътвориха истинско шоу по трибуните, но не видяха нито един гол в завършилия 0:0 сблъсък. Така подобно на мача от есента, когато срещата на "Лаута" приключи 2:2, не бе излъчен победител между вечните съперници във втория по големина град на България и от 2009 година, нито "канарчетата", нито "смърфовете" имат победа в дербито.

Съставът на Станимир Стоилов доминираше през почти целия двубой, но пропуските най-вече на много активния Тодор Неделев лишиха "жълто-черните" от успеха. Едва второто равенство на Ботев през тази пролет от идването на Мъри остави тима с актив от 51 точки на три зад третия ЦСКА, който има и предимство в преките двубои между двата тима.

Локомотив през голяма част от мача се бранеше, но също имаше отлична възможност преди почивката да открие, която Рангел Абушев пропусна.

Феновете на домакините оцветиха 2/3 от съоръжението в жълто-черно, докато гостуващите около 2000 фенове извадиха специална хореография за мача. Първият удар бе на Тодор Неделев от фаул в 4-ата минута, но Йордан Господинов изби в корнер. Стражът на "смърфовете" показа отличен рефлекс в 13-ата минута, когато с една ръка изби в ъглов удар със силен удар на Луис Педро.

Веселин Минев и Христо Златински получиха жълти картони, а тимът на Станимир Стоилов определено бе по-активният на терена. Играчите на "бяло-черните" искаха втори жълт картон на Минев в 27-ата минута, но реферът Георги Йорданов прецени, че няма такъв. Мариан Огнянов направи впечатляващ пробив, завършил с опасен удар на Неделев минал над гредата в следващите минути.

В 36-ата минута Златински изведе майсторски Рангел Абушев срещу Адам Стаховяк, но играчът с №4 действа прибързано и полският страж спаси. Две минути по-късно "канарчетата" отвърнаха със своето най-чисто положение. Отлично двойно подаване между Мариан Огнянов и Неделев завърши с техничен удар на последния от 11 метра, който излезе в аут.

Нов опасен пробив на Неделев завърши с рикошет в Кирил Котев, след като Иван Цветков не успя да я засече с глава. Луиш Педро пък получи жълт картон след падане в наказателно поле на Локомотив след съприкосновение с Абушев.

Втората част стартира с опасен удар на Цветков, след което срещата бе прекъсната за няколко минути, защото поради десетки димки запалени от агитките нямаше видимост по терена. Бултрасите опънаха и огромна хореография, докато на терена домакините увеличиха оборотите и засилиха своя натиск.

В 62-ата минута Господинов отново се намеси след нов удар на Неделев от фаул на 18 метра от вратата. Талантът на Ботев бе фаулиран преди това от Мартин Кавдански, за което бранителят получи жълт картон. Вандер Виейра се завърна на терена след няколко мача в 65-ата минута, когато смени Педро. Златински отправи първия удар след почивката за Локомотив в 66-ата минута, но Адам спаси.

В 81-ата минута Виейра проби и намери Огнянов, който стреля слабо, а топката мина встрани от лявата греда на гостите. 180 секунди преди края Сивард Спрокел изведе с пета Неделев, който отново стреля над гредата. Буквално в последната от даденото четири минутно продължение Ботев получи право да изпълни пряк свободен удар в близост до наказателното поле. Зад топката застана Неделев, който стреля силно и буквално нокаутира Златински, който бе на стената. Реферът даде последния съдийски сигнал, а лекарите на Локомотив трябваше да оказват първа помощ на капитана на "бяло-черните".

Равенство за тях е девето и трето тази пролет, като с актив от 36 точки играчите на Стефан Генов останаха на седмо място в класирането. Шампионът на България от 2004 година продължава да има предимство в сблъсъците в пловдивското дерби с Ботев в "А" група след днешното 26 равенство между тях. От 92 мача тимът от "Лаута" има 35 победи, а "канарчетата" са с 31, като головата разлика е 119:108 също е в полза Локомотив.