Изумителен поляк продължи германския терор над Реал Мадрид (видео+галерия)

Дълго чаканата десета европейска титла вероятно ще остане несбъдната мечта за Реал Мадрид и през този сезон. Испанският колос е на прага на отпадането на полуфиналите на Шампионската лига след позорна загуба с 1:4 от Борусия (Дортмунд). "Жълто-черните" направиха мач, който ще се помни от поколенията. Над всички беше полският нападател Роберт Левандовски, който вкара всичките попадения за тима на Юрген Клоп и стана първият футболист в историята с 4 гола в полуфинал от турнира. Точен за Реал беше Кристиано Роналдо в края на първото полувреме. Неговият гол съхрани надеждите на мадридчани за краен успех, но той е немислим, ако отборът не се представи по коренно различен начин на "Сантиаго Бернабеу".

Вчера германо-испанският двубой започна с разгромен успех на Байерн (Мюнхен) срещу Барселона (4:0), а днес "жълто-черните" доказаха, че в резултатите на оттборите от Бундеслигата няма нищо случайно. Дортмундци за трети път се изправиха срещу Реал и след като в груповата фаза направиха 2:2 в Мадрид и победиха с 2:1 на "Сигнал-Идуна Парк", днес бяха още по-категорични в превъзходството си.

Поражението е звучен шамар за Жозе Моуриньо, но не е изненадващо с оглед показаното на терена и традицията "белите" да са безпомощни в Германия, където от 23 мача в евротурнирите имаха една единствена победа.

Публиката на Борусия посрещна без освирквания Марио Гьотце, след като преди два дни стана ясно, че младокът е подписал договор с Байерн и от следващия сезон ще заиграе на "Алианц Арена". Фактът, че германският национал бе сред 11-те на домакините, показва колко много разчита на него наставникът Юрген Клоп. Нямаше го капитанът Себастиан Кел, а като опорни халфове действаха Свен Бендер и Илкай Гюндоган. На върха на атаката бе головата машина Левандовски.

Жозе Моуриньо направи само една промяна в стартовия състав, който обяви вчера. Лука Модрич бе титуляр за сметка на Анхел ди Мария, който пристигна днес в Германия. В предни позиции беше Гонсало Игуаин, а останалите в офанзивното каре на Реал бяха Кристиано Роналдо и Месут Йозил.

Борусия беше отборът, който наложи превъзходство от самото начало на срещата и заслужено поведе в 8-ата минута с поредния гол на Левандовски. Атаката на домакините се разви по левия фланг, откъдето Гьотце центрира, а Левандовски изпревари Пепе и протегна крак, засичайки с шпагат топката - 1:0. Малко преди полският национал да опъне мрежата това можеше да стори Марко Ройс. Той се разходи през цялата защита на Реал и стреля, но Диего Лопес спаси удара му. Пръв до топката стигна до Левандовски, който обаче нямаше как да шутира от толкова малък ъгъл.

Борусия играеше на висока скорост и пресираше футболистите на съперника дълбоко в тяхната половина. Гостите бяха видимо стъписани и не успяваха да създадат ниакви опасности пред вратата на Роман Вайденфелер. Кристиано Роналдо бе изолиран на лявото крило и се прояви чак в 24-ата минута, когато стреля силно от фаул, но стражът на Борусия изби. Дортмундци отвърнаха с нов самостоятелен пробив на Ройс, но германският национал не можа да нанесе удар.

В средата на полувремето Реал се активизира. Играчите на Жозе Моуриньо опитваха атаки по фланговете, но всичко до което стигнаха, бяха няколко неточни центрирания. В 32-ата минута Блашчиковски направи впечатляващ рейд, но в последния момент беше застигнат от Игуаин, който със шпагат му попречи да центрира. Най-интересни бяха последните минути преди почивката. Първо, домакините поискаха дузпа след съприкосновение между Рафаел Варан и Ройс, но главният съдия Бьорн Куйперс прецени, че защитникът на гостите не е извършил нарушение. Повторенията обаче показаха, че французинът е закачил с крака си Ройс и реферът спокойно можеше да посочи бялата точка.

Докато футболистите на Борусия още се ядосваха, че не са получили дузпа, Реал изравни. Това стана след непростима грешка на Матс Хумелс. Централният защитник подари топката на Игуаин, аржентинецът веднага пусна към Кристиано Роналдо и той отблизо вкара за 1:1.

Въпреки разочарованието, домакините започнаха вихрено втората част и заслужено си върнаха преднината в резултата. В прегръдките на съотборниците си попадна пак Левандовски, който се ориентира веднага след пас на Ройс и простреля Диего Лопес. В първия момент почти всички на стадиона останаха с впечатление, че има засада, но това не бе така и попадението правилно бе зачетено. Само няколко минути след това Левандовски оформи хеттрика си след нова демонстрация на огромната си класа. Полякът се подигра с Чаби Алонсо и Варан, след което с мощен шут под гредата не остави шансове на Диего Лопес - 3:1.

Ако някой е очаквал при този резултат Борусия да се прибере, явно не познава стила на Юрген Клоп. Домакините продължиха да притискат съперника си и в 62-ата минута Гюндоган можеше да вкара четвърти гол, но Диего Лопес изби в корнер удара му. В 66-ата минута "жълто-черните" получиха дузпа. Ройс беше побутнат от Чаби Алонсо, но след като преди това си помогна с ръка при овладяването на топката. Левандовски не трепна и със зверски шут под гредата пренаписа историята на турнира, ставайки първият футболист с 4 гола в мач от полуфиналите.

До края гостите бяха в пълен шок и плахите им опити да се доберта до още един гол, се оказаха обречени на провал. Чак в 89-ата минута Кристиано Роналдо излезе на стрелкова позиция, но Вайденфелер се намеси своевременно.

С днешните си 4 гола Роберт Левандовски, за когото се смята, че от следващия сезон също ще премине в Байерн, вече има 10 в Шампионската лига. Борусия пък е единственият непобеден отбор в турнира и ако в реванша не станем свидетели на някакво чудо, финалът на "Уембли" ще е между два германски отбора.

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) - РЕАЛ (МАДРИД) 4:1 (1:1)
1:0 Р. Левандовски (8)
1:1 К. Роналдо (43)
2:1 Р. Левандовски (50)
3:1 Р. Левандовски (55)
4:1 Р. Левандовски (67) д.

Борусия (4-2-3-1): Вайденфелер; Пишчек (83 - Гроскройтц), Хумелс, Суботич, Шмелцер; Бендер, Гюндоган (89 - Шийбер); Блашчиковски (82 - Кел), Ройс, Гьотце; Левандовски;
Реал Мадрид (4-2-3-1): Лопес; Рамос, Пепе, Варан, Коентрао; Алонсо (80 - Кака), Кедира; Модрич (68 - Ди Мария), Йозил, Кристиано; Игуаин (68 - Бензема)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Левандовски (Б); Кедира, Йозил, С. Рамос (Р)