Крепостта "Сан Мамес" рухна и в Примера (видео)

Отборът на Еспаньол пречупи с 2:1 като гост Атлетик Билбао в двубой от 24-ия кръг на Ла Лига. Серхио Гарсия (6) и Диего Колото (65) донесоха успеха на "папагалчетата". Карлос Гурпеги се разписа за баските в 56-ата минута. Така "лъвовете" допуснаха първа загуба на новия "Сан Мамес" в Примера, след като преди няколко седмица претърпяха поражение от Атлетико Мадрид за Купата на краля. Въпреки загубата Атлетик остават на четвъртата позиция.

Ернесто Валверде подреди 4-1-4-1, като използва Микел Сан Хосе в ролята на опорен халф при отсъствието на Андер Итураспе. Хавиер Агире не изневери на 4-2-3-1 с централен нападател Серхио Гарсия.

От самото начало на срещата гостите от Каталуня стъпиха по-добре на терена и създадоха по-опасните акции. В четвъртата минута Горка Ираисос отрази изстрел на Серхио Гарсия. В шестата обаче баският страж беше безпомощен след нисък диагонален удар на "деветката". Бившият играч на Бетис получи топката между двамата централни бранители Карлос Гурпеги и Аймерик Лапорт, надбяга ги и от 14 метра прати кълбото в мрежата - 0:1 след страхотно попадение.

В деветата Хави Лопес се намеси добре при удар на Ибай Гомес. В 18-ата Горка не успя да улови топката при балонно центриране, остави вратата си празна, но Диего Колото нямаше как да насочи точно. В 22-ата Ираисос на два пъти се справи с шутове на най-активния на терена Серхио Гарсия.

В 25-ата целият стадон виждаше изравняването, но топката се спря в гредата. Ариц Адурис нанесе удар при лошо излизане на Кико Касийя. В 29-ата Микел Рико насочи опасно с глава, но стражът на "бяло-сините" изби. В 38-ата гостите от "Корнейя-Ел Прат" също нацелиха греда, след като Кристиан Стуани нямаше късмет.

На почивката Валверде извади инертния Лапорт и пусна в игра Ерик Моран. През второто полувреме на терена излезе нахъсан и мобилизиран Атлетик Билбао. В 48-ата минута топката прелетя опасно на няколко пъти в близост до Касийя след центрирания. В 52-ата Диего Колото спъна Адурис като последен в защитата, но съдията Ундиано Майенко му извади само жълт картон.

В 56-ата капитанът и любимец на баските Карлос Гурпеги изравни резултата. Ибай Гомес центрира от фаул и централният бранител заби топката с глава от малкото наказателно поле. В 59-ата Адурис навлезе опасно, но беше спрян от вратаря. В 65-ата минута изненадващо Еспаньол отбеляза. Симао Саброза записа втора асистенция в мача, след като центрира от фаул, а Колото засече с коляно при грешка на Микел Сан Хосе.

"Червено-белите" билбаинци се хвърлиха в нападение. В 77-ата Адурис стреля с глава, но Кико Касийя беше на мястото си. В 81-ата Ибай Гомес центрира много остро фаул и Сан Хосе прати кълбото над гредата след трудно насочване с глава от малкото наказателно поле. В 83-ата Пици стреля опасно покрай гредата при шанс от пряк свободен удар. Минута по-късно четирима от Еспаньол атакуваха двама бранители пред Ираисос, но стражът отрази шута на Стуани. В 87-ата Адурис беше изгонен с втори жълт картон за опасна игра.

Атлетик Билбао остана без успех срещу Еспаньол в седми пореден шампионатен мач.

Снимки: El Correo