Мишел Мулдър – най-бързият кънкобегач на олимпийските игри в Сочи

Мишел Мулдър – най-бързият кънкобегач на олимпийските игри в Сочи

Ако доминацията на холандците в кънки бягането( 5000 метра – мъже и 3000 метра – жени) в първите два дни на Олимпийските игри в Сочи не бе никаква изненада, то днешната тройна победа за страната на лалетата  в спринта бе нещо, което не се бе случвало до момента в историята на олимпийското кънки бягане. Днес 27-годишният Мишел Мулдър записа своето име в историята, спечлвайки спринта на 500 метра. Втори се класира Ян Смейкънс, като разликата между него и първия бе едва няколко хилядни от секундата. Трети на 15 стотни се нареди братът на Мишел – Роналд Мулдър. 1, 2, 3, всичко в този спорт тази година отива в ръцете на холандците.

С постижението си от днес Холандия, която вече е със 3 златни, 2 сребърни и два бронзови медала, излиза начело по медали във общото класиране по нации в Сочи.

До сега олимпийската титла в спринта по бързо пързаляне с кънки на дълга писта е била притежание 7 пъти на Съединените Американски Щати, 5 пъти на Русия и един път на Южна Корея ( преди 4 години Тае-Бум Мо взема златния медал). Холандцяте до днес не бяха стигали по-далеч от второто и третото място. През 1908 година Лиуе де Бур печели бронзов медал, а през 1988 Ян Икема се окичва със сребърен.

Кънки бягането е олимпийски спорт от 1924 година. Тогава в Шамони бързото пързаляне с кънки е само за мъже, а дистанциите на които са се състезавали са били 500, 1500, 5000 и 10 000 метра. Чак през 1960 година и жените биват включени в програмата на олимпийското кънки бягане.  Реално това е трябвало да се случи още през 1940 година, но военната обстановка по света тогава попречва това да стане реалност. Днес дисциплините са повече, а спринта на 500 метра си остава най-атрактивната от тях.  Тя се провежда в два манша или рунда, като крайното класиране се определя от общото време постигнато от всеки състезател от двата старта.

Тук вероятно си задавате въпроса: Кое е е най-важното в тази дисциплина?  Наред със стартовия спринт най-ценното е, ако състезателят продължи да ускорява и след първите 200 метра, а това на практика е много трудно.

Сега да се върнем към състезанието в „Адлер Арена”.

В първият манш най-добро време постигна холандецът Ян Смейкънс – 34.59 секунди. Той подобри рекорда на пистата в дисциплината 500 метра. Мишел Мулдър даде второ време -  34.63 секунди се нареди втори във временото класиране, като изоставането му от водача във временното класиране бе само 4 стотни от секундата. Трети бе японеца Кейхиро Нагашима с време 34.78 секунди.

Вторият манш завърши доста драматично, след като за момент обявиха Ян Смейкънс за шампион, а после коригираха класирането и Мишел Мулдър се оказа победителя.  Времената на двамата във втория манш бяха съответно 34.67 и 34.72.

Бащата на близнаците Мулдър заподскача на трибуната от радост, а синът му Мишел, който е и настоящ световен шампион в спринтовите дисциплини сподели следното: „Когато Ян Смейкънс финишира, не знаех какво се случва. Побърках се от щастие, когато осъзнах, че аз печеля и когато обявиха крайното класиране.”

Днес имаше и едно злополучно падане на овала за кънки бягане в Сочи. В първия манш, по време на стартовия спринт, 22-годишният Даниел Грейг от Австралия се спъна. Състезателят постави ножа на кънката си право напред , вместо диагонално и така приключи състезанието по корем.  Грейг, който често тренира с Мишел Мулдър е и  човекът, който точи кънките на холандеца по време на международни състезания. Не, че Мулдър не може сам да си наточи кънките, но преди важни състезания той е много нервен и не работи толкова прецизно, колкото Грейг. Хубаво е да можеш да се довериш до такава степен на един от съперниците си.

Падането на Грейг внесе допълнителен стресов момент за стартиращите след него в първия манш фаворити, които трябваше да изчакат леда да бъде инспектиран и запълнен, там където австралиецът го бе наранил.  Това обикновено разстройва настройката на състезателите за самото състезание, защото всеки един от тях преди старт изпълнява точно определени неща по минути. Има и друго, когато състезанието се прекъсне за по-дълго време, тогава въздушния поток утихва и движението на въздуха в овала, предизвикано от пързалянето на последните състезатели изчезва, а това не носи дивиденти на състезателите от следващата серия. Противно на логичното, чакането в този случай доведе до едни фантастични резултати, като петима от състезателите постигнаха време под 35 секунди.

Интересен факт е, които може би не знаете е, че близнаците Мишел и Роналд Мулдър освен, че се състезават един срещу друг на олимпийския овал в Сочи, те провеждат и друг мини турнир помежду си. Всеки ден се конкурират в нещо различно – кандска борба, „Пим пам пет” (игра с думи) и „Квартет” (игра с карти).  До момента резултатът е 3:0 в полза на Мишел или може би 4:0 с днешната победа на леда. До края на Олимпийските игри обаче има още много време и нещата могат коренно да се променят. Иначе Мишел и Роналд са таланти в много области. Наред с кънки бягането, те са топ състезатели и по инлайн скейтинг, а Роналд се изявява и като художник и конструктор на градински мебели. Може да има и други неща, за които още не сме чули.

Фани Богданова (специално за www.Sportal.bg)

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички