Барса изкова стабилна преднина, мирише на Ел Класико (видео)

Отборът на Барселона спечели с 2:0 срещу Реал Сосиедад в първи мач от 1/2-финалите за Купата на краля, игран пред 38 505 зрители на "Камп Ноу". Серхио Бускетс откри в 44-ата минута, а нелеп автогол на вратарят Субикарай Гони оформи резултата. Гостите играха с човек по-малко повече от полувреме след директния червен картон на Иниго Мартинес. Така каталунците взеха комфортен аванс преди реванша след седмица. Много е вероятно финалът в турнира да бъде между Барса и Реал Мадрид предвид класическата победа днес на "белите".

Херардо Мартино избра галасъстава си с Лионел Меси, Алексис Санчес и Педро Родригес в нападение. Андрес Иниеста отново остана на пейката за сметка на Сеск Фабрегас. Традиционно пък Хосе Мануел Пинто смени Виктор Валдес под гредата. Баските на Хагоба Арасате се подредиха в 5-4-1. В атака се заложи единствено на Карлос Вела и Антоан Гризман като втори нападател.

Първата възможност беше за гостите "Аноета" след бърза контраигра в третата минута. Защитата на Барса подцени тупкаща топка, Карлос Вела напредна и изведе Антоан Гризман на голова позиция, но Пинто боксира мощния шут. В шестата Педро стреля фалцово от пеналта след добра колективна на акция: топката мина малко над гредата. Минута по-късно Пике и Жорди Алба за малко не сбъркаха срещу Гризман в наказателното поле.

В 12-ата Лео Меси се прояви за първи път в срещата - преодоля защитник и изостри играта надясно, откъде Даниел Алвеш центрира опасно. След рикошет Сеск Фабрегас не можа да стреля голово от шест метра. След корнера Фабрегас шутира силно, вратарят Субикарай Гони изби на крака на Алексис Санчес, но чилиецът от пет метра не уцели вратата.

След около четвърт час утихване дойде новият шанс пред вратата на "бяло-сините". Фабрегас центрира прецизно към Меси, който от десетина метра насочи майсторски към вратата, но Субикарай се намеси. При добавката изглеждаше почти невъзможно Лео да пропусне, но с десния крак не намери добре кълбото. В 28-ата минута Алба подцени излизаща топка, която му беше открадната на аутлинията, но не последва подобаващо продължение.

В 32-ата Чави Ернандес беше блокиран в опит за шут в наказателното поле. В 35-ата при центриране на Сеск се превърна в коварен удар, предотвратен от вратаря. В 38-ата Меси разтресе здраво напречната греда при изпълнение от 20-метров фаул. В 43-ата минута баските получиха кристална възможност след изритана топка. Топката мина зад гърба на Пике, Карлос Вела и Масчерано се сдърпаха в наказателното поле, мексиканецът отправи нисък удар, който беше отразен с крак от Пинто. Преди удара Вела и Масче се бориха за позиция и с не толкова позволени средства, но съдията не видя нарушение.

Минута по-късно каталунците съумяха да открият резултата след корнер. След ъгловия удар се получи разбъкване, топката попадна на крака на Серхио Бускетс, който от девет метра намери ниския близък ъгъл на вратата - 1:0. Веднага след попадението централният бранител на Реал Сосиедад Иниго Мартинес получи директен червен картон може би заради обидни думи към съдията.

От началото на втората част се играеше само пред една врата - тази на гостите. В 54-ата Педро стреля към близкия ъгъл, но стражът внимаваше. Две минути по-късно всички се разминаха при високо центриране, топката падна в краката на Меси, но той не се ориентира. В 60-ата минута "синьо-червените" се зарадваха на куриозен автогол. Сеск изведе голово Алексис, той стреля по диагонал, но нацели гредата. Отбитата топка беше избита в паника от Горка Елустондо, който нацели тялото на вратаря и кълбото се озова в мрежата.

В 62-ата публиката на "Камп Ноу" се засмя, след като Лео Меси беше буквално прегърнат и свален на земята на Йон Гастаняга. Преди това друг играч на баските хвана за фланелката Ла Пулга, но не успя да го повали. В 66-ата Чави шутира от дъгата, но Субикарай се справи със странно избиване. В 69-ата Педро изстреля мощно трудно топка, който профуча до близката сглобка.

В 73-ата Андрес Иниеста замени Алексис, а секунди по-рано дебют за баските направи Серхио Каналес. В 78-ата Сеск овладя в наказателното поле и центрира, Даниел Алвеш спечели въздушния двубой, но не уцели вратата. Андрес Иниеста побва два шута от 20-ина метра - и двата над гредата. В 84-ата барселонци разиграха майсторски и Меси завърши с хубав изстрел от въздуха, избит от вратаря.

Каталунците ги чака тежко гостуване на Севиля в неделя вечер преди реванша в Сан Себастиан.

БАРСЕЛОНА - РЕАЛ СОСИЕДАД - 2:0
1:0 - Бускетс (44)
2:0 - Субикарай (60 - автогол)

Барселона (4-3-3): Пинто; Алвеш, Пике, Масчерано, Алба; Чави, Бускетс, Сеск (85 - Тейо); Алексис (73 - Иниеста), Меси, Педро;
Реал Сосиедад (5-4-1): Субикарай; Салдуа, Ансотеги, Микел Гонсалес (19 - Карлос Мартинес), Иниго Мартинес, Хосе Анхел; Елустондо, Гастаняга, Сурутуса, Гризман (83 - Сеферович); Вела (73 - Каналес);
Жълти картони: Бускетс, Масчерано, Меси (Б), Вела, Елустондо, Гастаняга, Субикарай, Салдуа (Р)
Червен картон: Иниго Мартинес (Р)
Съдия: Гонсалес Гонсалес (Кастийя и Леон)