Рома надви Наполи в голов трилър на "Олимпико", Жервиньо пак герой за "вълците" (видео)

Рома победи с 3:2 Наполи на "Олимпико" в Рим в първа 1/2-финална среща от турнира за Купата на Италия. Попаденията за "вълците" отбелязаха котдивоарският нападател Жервиньо (13, 88) и холандският халф Кевин Строотман (32). Две минути след паузата вратарят Морган Де Санктис си отбеляза автогол, а в 70-ата резервата Дрис Мертенс бе точен за Наполи. Двата тима изиграха вълнуващ двубой, в който "джалоросите" все пак успяха да изскопчат победата и са малко по-близо от съперника си до финала преди реванша на "Сан Паоло" в Неапол на 12-и февруари. Победителят от този сблъсък ще се изправи на финала срещу Удинезе или Фиорентина на финала. В първата полуфинална среща Удинезе надви "виолетовите" с 2:1 у дома.

Жервиньо, който се представя впечатляващо в Серия "А" и класира Рома за 1/2-финалите на Купата на Италия с победния си гол за успеха с 1:0 срещу Ювентус на 1/4-финалите, и тази вечер се превърна в героят за тима от Вечния град. Освен двата си гола, той бе много активен, беше най-голямата заплаха за вратата на Наполи и дори в определени моменти се връщаше назад, за да помага на бранителите.

Наполи първи застраши по-сериозно противниковата врата и го стори в третата минута чрез офанзивния халф Марек Хамшик, но бразилският защитник Леандро Кащан се намеси решително в отбрана, избивайки топката от краката на словака. Две минути по-късно Наполи осъществи бърза контраатака, при която Лоренцо Инсиние прби опасно отляво в наказателното поле на довакините, но пасът му бе пресечен от опитния полузащитник на столичани Даниеле Де Роси.

Наполи изглеждаше по-опасният отбор в първите минути, но в 13-ата минута гол падна във вратата на Хосе Рейна. Неостаряващият капитан на "джалоросите" Франческо Тоти със страхотен пас в типично свой стил потърси с пас с едно докосване бързоногия Жервиньо. Котдивоарецът спринтира и се измъкна от бранителите на гостите, преодоля и Рейна, и останал на празна врата нямаше проблеми да изведе "вълците" напред. При попадението на Жервиньо все пак останаха съмнения за засада на бившия нападател на Арсенал.

В 21-ата минута Тоти напредна в полето на гостите и стреля мощно, но Рейна изби. В 23-ата минута тимът на Рафаел Бенитес организира опасна атака, която завърши с остро центриране отдясно, но не се намери човек в жълт екип, който да насочи топката в мрежата зад ветерана Морган Де Санктис. Секунди след това Инсиние се опита неуспешно да изненада Де Санктис с далечен изстрел, а междувременно левият бек на Наполи Антони Ревейер получи травма и бе сменен от новото попълнение Фаузи Гулам. В 28-ата минута аржентинският нападател на гостите Гонсало Игуаин центрира опасно отдясно, но двама играчи в жълто не успяха да достигнат топката.

Стигна се до 32-ата минута, когато Рома вкара втори гол и то какъв! Кевин Строотман пое топката в половината на гостите, напредна и изстреля истински снаряд по посока вратата на Рейна. Испанският страж нямаше никакъв шанс да реагира, тъй като с невероятна скорост топката влетя в горния ляв ъгъл на вратата на Наполи - 2:0 за "вълците".

В 41-ата минута Инсиние стреля извън наказателното поле на Рома, но не затрудни Де Санктис. Две минути по-късно Рома бе много близо дот рети гол. Бразилският десен бек на Рома Майкон отне топка в средата на терена и веднага потърси с дълъг пас Жервиньо, който се устреми напред, но пропусна момента да подаде на оставения сам Тоти. Котдивоарецът все пак успя да подаде на Майкон, но той от малък ъгъл не уцели вратата на гостите. Секунди по-късно събитията се пренесоха пред другата врата, където десният халф-бек на Наполи Кристиан Маджо имаше претенции, че е бил задържан от Василис Торосидис в наказателното поле на Рома, но реферът Мауро Бергонци прецени, че гръцкият десен бек (действащ в последно време като ляв краен бранител заради контузиите на Федерико Балдзарети и Додо) е играл чисто и няма основания да отсъжда дузпа.

Второто полувреме започна отлично за играчите на Рафа Бенитес и само две минути след почивката Наполи върна едно попадение. Игуаин получи топката в наказателното поле на домакините, опита пас към свой съотборник, кълбото се отклони от тялото на Меди Бенатиа и подлъга Де Санктис. Бившият страж на Наполи не реагира добре и на практика си отбеляза нелеп автогол.

Тимът на Руди Гарсия отговори с два удара в рамките на няколко минути на Адем Ляич, но при първия Рейна изби, а при втория сърбинът не уцели вратата. В 56-ата минута пък Гулам опита да тормози Де Санктис с далечен шут от фаул, но стражът стабилно улови топката. Две минуто по-късно Рейна излезе напред и пресече подаване към Ляич, а минута по-късно отново Ляич опита да създаде главоболия за Рейна, но без резултат. В следващите минути двамата вратари трябваше да се намесят решително по веднъж, а в 65-ата малко не достигна на Тоти да засече центриране на Жервиньо отляво.

В 70-ата минута Наполи изравни резултата. Появилият се на терена преди броени минути Дрис Мертенс бе изпуснат от отбраната на "вълците" и озовал се в удобна позиция за стрелба, белгиецът изпрати топката в мрежата зад Де Санктис.

До края на срещата Рома хвърли много сили да стигне до трети гол и минута преди края успя. Жервиньо стана автор на победното попадение за Рома с удар отблизо и "вълците" все пак се добраха до победата, а Наполи във втори пореден мач получава във вратата си три гола, след като загуби преди няколко дни от Аталанта в Бергамо с 0:3 за първенство.

РОМА - НАПОЛИ 3:2
1:0 Жервиньо (13)
2:0 Строотман (32)
2:1 Де Санктис (47-автогол)
2:2 Мертенс (70)
3:2 Жервиньо (88)

РОМА (4-3-3): Де Санктис - Майкон, Бенатиа, Кащан, Торосидис - Наинголан (60-Пянич), Де Роси, Строотман - Ляич (72-Флоренци), Тоти (65-Дестро), Жервиньо

НАПОЛИ (4-2-3-1): Рейна - Маджо, Фернандес, Албиол, Рeвейер (24-Гулам) - Инлер, Жоржиньо - Инсиние, Хамшик (66-Мертенс), Кайехон - Игуаин (84-Бехрами)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ : Наинголан (Рома); Инлер (Наполи)