Горещо, горещо: Реал Мадрид само с точка в Билбао, Кристиано изгонен (видео)

Отборът на Реал Мадрид стигна до 1:1 като гост на Атлетик Билбао в тежкото гостуване на новия "Сан Мамес" от 22-ия кръг на Ла Лига. Кристиано Роналдо получи пресилен червен картон в 75-ата минута. Португалецът ще пропусне първия 1/2-финал за Купата на краля срещу Атлетико Мадрид само ако бъде наказан за четири или повече срещи, което изглежда невъзможно. Навярно "седмицата" ще изтърпи санкцията си в шампионата, ако тя не бъде отменена. Хесе Родригес откри в 65-ата минута, но осем по-късно Ибай Гомес изравни. Така "белите" се изравниха по точки с втория Барселона, а Атлетико остава еднолично на върха с три точки аванс.

Карло Анчелоти даде шанс в титулярния състав на Хесе Родригес, който действаше предимно по десния фланг. Анхел ди Мария отново застана като опорен халф в система 4-3-3. Ернесто Валверде избра 4-2-3-1. Ариц Адурис поведе баската атака, подкрепян от Маркел Сусаета, Андер Ерера и Икер Муниаин.

Още в 23-ата секунда Кристиано Роналдо опита нестандартен шут и не беше далеч от това да изненада Горка Ираисос. В третата минута Хесе Родригес пусна опасен остър пас в наказателното поле, но Карлос Гурпеги се намеси точно. В четвъртата Андер Ерера премина трима "бели", но не се разбра със Сусаета в наказателното поле. В седмата Диего Лопес за малко не сбърка срещу Ерера.

Кристиано Роналдо на два пъти беше посечен от Оскар де Маркос и Андер Ерера, но съдията Аиса Гамес не видя добре положенията. Баските играха с много жар и в по-голямата част от полувремето владееха топката, създавайки по-опасните положения. В 16-ата Адурис се подхлъзна на дъгата, след като се беше устремил напред. В 18-ата пред баския нападател се откри кристално положение - Ерера намери номер "20", той промуши топката между краката на Пепе и сам срещу вратаря от 16 метра шутира покрай близката греда.

Минута по-късно страхотен шанс се откри пред Икер Муниаин, който не овладя на голова позиция. При положението имаше немаркирана засада на Адурис. В 24-ата Карим Бензема падна на терена, след като получи удар от Гурпеги в лицето, като преди това францизунът беше играл непозволено с ръка. В 28-ата Кристиано се опита да блесне с ефектно изпълнение, но трудната топка мина много над гредата.

В 31-ата Адурис поиска дузпа след схватка с Рамос, но по-скоро претенциите му бяха неоснователни заради по-добрата позиция на андалусеца. До края на полувремето "червено-белите" създадоха няколко напрегнати ситуации пред Диего Лопес след статични пложения, при които обаче "лос меренгес" се ориентираха по-добре.

Второто полувреме започна с мощен натиск на гостите от "Сантиаго Бернабеу". В 46-ата минута Лука Модрич отправи първия точен шут в рамките на Горка Ираисос. Хърватинът стреля от 19 метра в близкия ъгъл, но стражът беше подготвен. В 50-ата Кристиано вкара топката в мрежата, но при положение на засада, правилно отсъдена. В 54-ата топката щастливо достигна до Бензема, чийто силен удар беше предугаден от Горка.

След напористите десетина минути играта отново стана равностойно и без положения. В 64-ата Икер Муниаин завърши добра домакинска акция с фалцов удар над гредата. В 65-ата Мадрид успя да намери пътя към гола. Андер Итураспе сбърка, Кристиано напредна към наказателното поле и подаде голово към Хесе Родригес, като младокът изпевари Микел Баленсиага и с фино докосване отбеляза за 1:0.

В 73-ата в игра се появи Ибай Гомес, който в същата минута реализира забележителен гол. Лявото крило изпълни пряк свободен удар, Серхио Рамос изчисти с глава и номер "11" посрещна кълбото с прекрасно воле по диагонала. Топката мина през куп крака, и влетя мощно по диагонала, удряйки се в гредата и влизайки в мрежата - 1:1.

Стана горещо: минута по-късно играчите се хванаха за гушите. Кристиано Роналдо поиска нарушение и разгневен изкара яростта си върху Гурпеги. Централният бранител солидно преигра и изработи директен червен картон за суперзвездата на Реал Мадрид. Контактът не беше достатъчен за червен картон, като определено по-остри бяха реакциите след постъпката, когато в мелето се включиха половин дузина играчи.

До края на двубоя Атлетик натисна в търсене на победата. В 85-ата Ибай Гомес можеше да повтори упражението след нова "асистенция" на Рамос, но Диего Лопес изби коварния му изстрел. Минута по-късно мадридският страж се справи и с удар с глава на Адурис след корнер.

Реал Мадрид прекъсна серията си без допуснат гол, както и добрия ход от пет последователни победи в Примера. След като за първи път загуби на новата си Катедрала през седмицата, Атлетик остави крепостта непревзета в шампионатен дуел.

Снимки: Getty Images/Guliver