Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Рома вече е малко по-близо до Ювентус (видео)

Тимът на Рома победи с 3:1 като гост Верона в двубой от 21-ия кръг на Серия "А". "Вълците" от Рим спечелиха с голове на Адем Ляич (45+1), Жервиньо (60) и Франческо Тоти (82-дузпа), а за Верона точен бе Емил Халфредсон (53).

Наставникът на гостите Руди Гарсия бе оставил на пейката капитана Тоти, босненския полузащитник Миралем Пянич и младия халф-нападател Алесандро Флоренци. И тримата обаче се появиха в игра през второто полувреме. В групата на Верона пък не бе българският национален вратар Николай Михайлов.

През първата част голови положения пред двете врати почти нямаше. В 21-та минута сръбският нападател Адем Ляич стреля извън наказателното поле, но топката профуча над горната греда на вратата на Верона. В 27-ата минута Верона получи шанс да стреля от фаул от удобна позиция пред дъгата на наказателното поле на "вълците", но ударът на младата аржентинска звезда на домакините Хуан Мануел Итурбе се отби от стената. В 34-ата минута столичани сътвориха най-опасната си атака от началото на срещата. Котдивоарският нападател Жервиньо проби отляво и подаде на намиращия се на няколко метра пред вратата на Верона Матия Дестро, но той стреля неточно.

Рома все пак издебна своя момент и в първата минута на добавеното време поведе с 1:0 в резултата. Жервиньо се озова в добра позиция, подаде на Ляич и сръбският нападател насочи топката в мрежата зад Рафаел.

Само 4 минути след началото на второто полувреме домакините изравниха резултата. До гола се стигна след груба грешка на играч на Рома, който загуби по елементарен начин топката недалеч от вратата на гостите и това позволи на Масимо Донати да подаде на Емил Халфредсон. Исландският халф пък с прецизен удар пред наказателното поле на гостите изпрати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Морган Де Санктис - 1:1.

В следващите минути "вълците" натиснаха съперника си и в 60-ата минута си върнаха аванса от един гол в резултата. Жервиньо реши да вземе нещата в свои ръце, или по-скоро в своите крака и след като по чудесен начин се измъкна от противниковата отбрана в наказателното поле на домакините, изстреля топката в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Рафаел.

В 67-ата минута "джалоросите" можеха да решат всичко, но Жервиньо направи сериозен пропуск след бърза контраатака на столичани и подаване на Флоренци. В 73-ата минута пък Халфредсон нанесе топовен изстрел от далечно разстояние, но Де Санктис изби. В 78-ата минута току-що появилият се на терена за Рома Франческо Тоти опита фалцов удар извън наказателното поле на домакините, но топката мина далеч встрани от целта. В 80-ата минута бразилският защитник на Рома Леандро Кастан можеше да сложи точка на спора, но стреля в аут с глава след центриране от фаул.

В 81-ата минута тимът на Руди Гарсия получи правото да изпълни дузпа, макар че решението на съдията Мадзолени изглеждаше доста спорно. 11-метровият наказателен удар бе отсъден за нарушение на защитник на Верона срещу нахлулия в наказателното поле на веронци Василис Торосидис. Гръцкият десен бек, който днес игра в лявата част на отбраната, открадна топката и се устреми напред преди да се строполи на земята. Тоти изпълни безупречно дузпата и на практика "подпечата" победата на Рома.

В добавеното време Тоти с прехвърлящ удар уцели напречната греда, като това се случи секунди, след като домакините имаха шанс за 2:3. В крайна сметка, повече голове не бяха отбелязани и Рома прибави важни три точки към актива си, като вече е с 56. "Вълците" продължават да са втори в класирането, като съкратиха изоставането си до лидера Ювентус на 6 точки. Рома има и 6 точки аванс пред третия Наполи. Верона пък заема шеста позиция с 32 точки.