Безупречен Федерер срази Цонга и си гарантира среща с Мъри

Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" и 4-кратен шампион на Australian Open Роджър Федерер се класира на 1/4-финалите на първия за годината турнир от "Големия шлем" след убедителна трисетова победа срещу поставения под №10 в схемата Жо-Вилфред Цонга. 32-годишният швейцарец изигра много силен мач и срази французина с 6:3, 7:5, 6:4, като записа 10-ата си победа срещу него от 14 мача.

Федерер бе безупречен в своите подавания и игра много стабилно и концентрирано през целия двубой, като не допусна нито един пробив. Поставеният под №6 швейцарец притисна съперника си от самото начало и спечели още първия гейм, в който сервираше Цонга. Това позволи на Федерер да поведе с 3:0 и опитният швейцарец задържа без особени трудности аванса си от един пробив, за да вземе първия сет. Във втората част Цонга заигра по-добре и започна да сервира по-силно. При 5:5 обаче Федерер успя да достигне до пробив и това се оказа решаващо за съдбата на втория сет. В третия сет, подобно на първия, Федерер реализира ранен пробив. При 4:2 за швейцареца Цонга трябваше да спасява точки за пробив, но французинът се измъкна и намали на 3:4. В следващия гейм ролите се размениха и Федерер първо изостана с 0:30, а при 30:40 Цонга получи първия си и единствен брейкпойнт в двубоя. Швейцарецът го отрази и не позволи изравняване на резултата, а при 5:4 сервираше за победата. Федерер се справи с тази задача и след 2 часа игра си осигури място на 1/4-финалите, като в четирите си срещи дотук не е загубил сет.

В спор за място на полуфиналите Федерер ще се изправи срещу поставения под №4 Анди Мъри. Двамата се срещнаха на 1/2-финалите миналата година и тогава шотландецът надделя в пет сета.