Барса потегли мощно без Меси (видео)

Отборът на Барселона започна 2014 година с шумна победа с 4:0 над Елче в двубой от 18-ия кръг на Примера. Алексис Санчес наниза хеттрик (7, 63 и 69). Педро реализира в 16-ата минута. Голямата звезда Лионел Меси изгледа мача от трибуните, а Неймар поигра десетина минути. "Блаугранас" си върнаха лидерството, а след седмица ги чака голямото изпитание - гостуване на Атлетико Мадрид на "Висенте Калдерон".

Херардо Мартино подреди в атака Педро Родригес, Сеск Фабрегас и Алексис Санчес. В центъра на "синьо-червената" отбрана бяха Марк Бартра и Жерард Пике. Виктор Валдес се завърна на вратата след повече от месец отсъствие. Фран Ескриба разчиташе на 4-2-3-1 с централен нападател Ричмънд Боакие.

Срещата започна с минута мълчание в памет на починалия преди дни бивш играч на Барса Джосеп Сегер. Около 70 секунди след началото беше отсъдена спорна засада на Алексис. В шестата играч на валенсианци падна в наказателното поле след схватка с Фабрегас, но Фернандес Борбалан остави играта да продължи. Минута по-късно резултатът беше открит в полза на каталунците. Жорди Алба получи дълъг пас на крилото и по прекрасен начин пусна остра топка успоредна на малкото наказателно поле, която Алексис директно засече в мрежата - 1:0. Останаха съмнения за засада.

В 11-ата чилиецът пак се вклини на върха нападението, но този път не успя да овладее. В 14-ата тимът на Фран Ескриба хвана неподготвена отбраната на домакините и изпусна прекрасен шанс за изравняване. Фидел пусна подаване към Боакие, който шутира мощно в близкия ъгъл, но уцели гредата. Нападателят на гостите беше изпуснат от закъснелия Мартин Монтоя.

В 16-ата "лос кулес" нанесоха втори удар. Сеск Фабрегас разцепи защитата след суперпас към Педро. Канарецът преодоля вратаря Тоньо и моментално насочи в опразнената врата - 11-и негов гол в Примера, четвърти в последните два мача и общо 15-и във всички турнири.

След второто попадение "блаугранас" играеха още по-спокойно, а гостите от валенсианското градче още по-рядко излизаха в атака. В 27-ата каталунците разиграха добре около наказателното поле, но Педро шутира неточно от пеналта. В 30-ата отново "седмицата" на подцени ситуацията с опит за прехвърлящ удар. Преди това Алексис беше в засада в активна позиция. В 35-ата Педро отново се озова на върха на хубаво нападение, но този път предпочете да върне назад към Алексис, а южноамериканецът стреля в защитник.

В 37-ата барселонци получиха възможност да изпълнят непряк свободен удар в наказателното поле на съперника, след като Кристиан Сапунару върна към Тоньо, а той улови. Чави Ернандес на два пъти получи шанс да стреля, но в двата случая срещна някой от купа играчи на голлинията. В 43-ата бързината на Педро в центъра изгради добра контратака, завършена наивно от Алексис до близката греда.

Тимът на Тата Мартино започна силно и втората част. В 47-ата Андрес Иниеста центрира отляво, но Санчес извърши нарушение на втората греда. Минута по-късно Педро беше посечен в наказателното поле от Сапунару - дузпа. Чави Ернандес обаче стреля покрай гредата от бялата точка. В 50-ата "шестицата" опита да се реваншира с остър удар, който премина покрай далечната греда, а Пике претендираше за втора дузпа при сблъсък с Алберто Ботиа. В 58-ата Педро изстреля фалцирана топка към горния далечен ъгъл, но топката премина покрай целта.

В 63-ата Иниеста намери прекрасно Педрито в наказателното поле, а той асистира на Алексис, който на празна врата отбеляза. В 69-ата "деветката" оформи своя хеттрик след страхотно изпълнение от фаул. Чилиецът прати топката в ъгъла на стената с мощен удар за 11-ото си попадение в Примера дивисион. В 74-ата гостите се оголиха отзад, Педро получи прекрасна топка на контраатака, но се забави и загуби.

В края на двубоя двамата герои Алексис и Педро напуснаха и шанс получиха Кристиан Тейо и Неймар. В 84-ата минута Иниеста падна спорно в наказателното поле, но дузпа не беше отсъдена. В 88-ата и Неймар падна, но по-лековато. "Синьо-червените" доиграха последните две-три минути с човек по-малко заради травмата на Бартра, след която Алекс Сонг се върна до Пике.

Следващата среща на Барселона е в сряда вечер срещу Хетафе на "Камп Ноу" в първи 1/8-финал за Купата на краля.

Снимки: Getty Images/Guliver