Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

Шани Дейвис пред Sportal.bg: Като малък никога не съм искал да бъда шампион

Шани Дейвис пред Sportal.bg: Като малък никога не съм искал да бъда шампион

Шани Дейвис, който е роден на 13 август 1982 година в Чикаго е един типичен представител на зодия „лъв”. Може и да не е мечтал да стане шампион, но е бил роден да стане такъв. Носител на две олимпийски титли по кънки бягане. Един път от игрите в Торино през 2006 година и веднъж от тези във Ванкувър през 2010 година. И двата пъти Дейвис побеждава в 1000-метровата дистанция. Многократен световен шампион, притежател на два световни рекорда. В кариерата си до сега той е чупил общо 8 пъти световните рекорди на 1000 и 1500 метра. Времената му от 2009 година 1.06,42 и 1.41,04 са все още ненадминати. Ще спра дотук, въпреки че мога да продължа да изреждам.

Този уикенд на поредния старт от Световната купа по кънки бягане в Берлин, Шани Дейвис допусна първата си загуба този сезон на дистанцията от 1000 метра. В събота той застана за ексклузивно интервю пред микрофона на Sportal.bg, за да анализира представянето си и да разкрие някои детайли от подготовката си за Олимпийските игри в Сочи.

- Впечатляващи 3 от 4 възможни победи в коронната ти дисциплина този сезон. Как ще коментираш развоя на събитията в твоята любима 1000-метрова дистанция?

- Въпреки, че този уикенд не се представих по възможно най-добрия начин, все пак си останах водач в общото класиране за Световната купа по кънки бягане. Състезателно този сезон върви много гладко за мен. Днес финиширах 3-ти, въпреки че както винаги се пързалях с много хъс и желание за победа. Както се казва „понякога губиш, понякога печелиш” и това е част от играта. Важното е, когато загубиш да си вземеш поука, да си направиш съответните изводи и промени, за да не повтаряш грешките си и в бъдеще. Сега съм напълно наясно над кои елементи от подготовката си трябва да работя, за да предотвратя подобен развой на нещата като този в Берлин и на Олимпийските игри. Състезанието в Берлин бе последното за мен преди Сочи, така че разполагам с достатъчно време, за да се подготвя максимално добре. За два месеца би трябвало да успея да отстраня всички недостатъци от пързалянето си. Е, през февруари ще видим какво съм постигнал и какъв ще е крайния резултат.

- Върху какво всъщност трябва да работиш сега?

- Трябва да подобря скоростта си на пързаляне, както и да поработя върху техниката си на каране. Кондиционно също трябва да работя много и накрая тактически трябва да изчистя нещата. Основно ще работя над тези няколко елемента. Следващият път, когато се срещна със съперниците си ще бъде на олимпийския лед в Сочи и там всичко от моя страна ще бъде различно.

- С приближаването на Олимпийските игри ,кое е най-важното за теб?

- Най-важното за мен през идните месеци е да опазя здравето си, за да мога да се фокусирам изцяло върху тренировките и постепенното ми навлизане във върхова спортна форма.

- Свен Крамър пропусна старта в Берлин поради липса на мотивация. Той казва още, че в дългите дистанции няма истинска битка и че само съотборниците му са му конкуренти до някаква степен, затова целят отбор на „ТВМ” сега е на лагер в Италия вместо на състезание. За теб как стоят нещата? В средни дистанции конкуренцията е много голяма.

- За мен участието във всяко едно състезание е много важно. Освен, че се състезаваш при различни от нормалните за теб условия (качество на леда, надморска височина, часова зона), по време на всеки следващ старт събираш повече информация за собствените си възможности. Аз не бих пропуснал старт. Ако не бях участвал в състезанието този уикенд, нямаше как да разбера, че е възможно да загубя и вместо първи да се класирам трети в любимата си дисциплина. Нямаше да забележа пропуските в подготовката си и нямаше да планирам отстраняването им, което на Олимпийските игри в Сочи би могло да се окаже фатално за мен. За мен с всяко едно състезание даден човек опознава себе си по-добре. Поставен в дискомфортна за него ситуация, той подобрява уменията си и така израства като спортист (виж повече по темата на http://www.sportal.bg/news.php?news=405941). Все пак всеки си избира сам какво и кога да прави. Предполагам, че Свен е наясно кое работи в негова полза и кое не.

- Кой е най-големия ти конкурент този сезон?

- В лицето на всеки един състезател виждам конкурент. Не ги деля на по-големи и по-малки. Доста различни момчета се качиха на почетната стълбичка в моите дисциплини от началото на сезона досега, така че за мен опасността дебне зад всеки ъгъл.

- Каква е целта ти за идния февруари - да защитиш за втори пореден път олимпийската си титла на 1000 метра и да запишеш името си трайно в историята на кънки бягането или? И колко близо си до това уникално постижение?

- Колкото съм близо, толкова съм и далеч. В подобни моменти и най-добрите спортисти имат нужда и от малко късмет.  За себе си аз съм формулирал нещата много простичко. Целта ми в Сочи е да дам най-доброто от себе си, да се пързалям възможно най-добре технически и тактически, и ако това се окаже достатъчно, за да взема златния медал значи ще се прибера у дома като герой. Ако пък не, ще приема загубата достойно. Каквото и да се случи ще знам, че съм направил най-доброто, на което съм бил способен и ще бъда благодарен, че съм имал възможността за трети пореден път да защитя титлата си.

- Как Ингрид Пол (холандска кънкобегачка от миналото; треньор на националния женски отбор на Канада, с който печели 4 олимпийски медала; треньор на холандеца Боб де Йонг, който под нейно ръководство печели олимпийската титла на 10000 метра в Торино през 2006 година; спортен ортопед) ти помага по пътя към Олимпийските игри в Сочи? В сферата на спортната медицина или като треньор? Как всъщност комуникирате помежду си?

- Тя изпълнява ролята на нещо като мой личен съветник. Наблюдава всяко едно от състезанията ми. Анализира всичко, казва ми какво е мнението и за представянето ми, дава ми ценни съвети и идеи в каква посока да насоча вниманието и усилията си в процеса на моята по нататъшна подготовка.

- Трудно ли се настройва човек психически за едни Олимпийски игри? Как ти лично се справяш с натиска от страна на медиите, спонсорите, феновете и т.н.?

- Това е част от работата ни. Когато стигнеш определено ниво в спорта, свикваш. Най-важното е да се научиш да не губиш фокус, да се концентрираш върху състезанията и когато коментираш да бъдеш обективен, да бъдеш себе си или с други думи казано да си естествен. Преди старт, докато загрявам винаги си слушам нещо приятно. Слагам си слушалките, пускам си хубава музика и така се изолирам от целия свят.

- Тренировките по шорттрек помагат ли в кънки бягането на дълга писта? Съгласен ли си с мнението на треньора на българския национален отбор Иван Пандов, че функционалната подготовка при състезателите по шорттрек е на по-високо ниво от тази при кънкобегачите на дълга писта? (В шорттрека състезателите карат на принципа на преките елиминации, което означава, че за да стигнат до финала те трябва да стартират многократно в рамките на един ден, докато кънкобегачите на дълга писта статрират веднъж на ден.) Предвид по-малкия радиус на завоите и динамиката в шорттрека, би трябвало и техниката на пързаляне на състезателите по шорттрек да е по добра. Твоето мнение?

- Абсолютно съм съгласен с тази теория. Мисля, че винаги когато един състезател по кънки бягане на дълга писта има възможност да потренира на пистата за шорттрек трябва да го прави. Това определено ще бъде в негова полза.

- Ти колко често слагаш кънките за шорттрек и колко често стъпваш на късата писта?

- Възможно най-често. Всъщност извън състезателния сезон, през лятото непрекъснато карам и на късата писта за шорттрек и на дългата. Истината е, че обожавам да карам кънки във всичките им разновидности за бягане – кънки бягане, шорттрек, инлайн. Започнал съм да карам ролери (ролер-блейдс) на две годишна възраст. На 4-годишна възраст вече бях недостижим за гардовете на пързалката, които всеки ден се опитваха да ме настигнат, за да ми кажат да на карам толкова лудо. Сега се усмихвам, но оттам са тръгнали нещата за мен.

Фани Богданова (специално за www.Sportal.bg)

Последвайте каналите ни в:

Още от Зимни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти