Доминацията на Санг-Хуа продължава

Мястото е Казахстан, а пистата за кънки бягане в Астана този уикенд бе арена на третия кръг от Световната купа по кънки бягане. На леда в зала „Алау” имаше доста напрежение. Екшънът особено в късите дисциплини бе много голям, но за сметка на това трибуните бяха почти празни или както каза представителя на домакините Денис Кузин „Тук  популярни са само борбата и вдигането на тежести. Мен никой не ме познава”.

За „безизвестен” спортист Кузин все пак се представи доста добре, записвайки шесто място на дистанцията от 1000 метра, където непоклатим на върха стои Шани Дейвис – с три поредни победи този сезон. Изненадата в тази дисциплина поднесе италианеца Мирко Джакомо Нензи. Инлайн скейтърът от Венеция се класира втори. Според третият в класирането холандеца Мишел Мулдър, в тази дисциплина нещата са напълно ясни, тъй като има един изразен лидер. Според него интригата в спринта е доста по-голяма, защото там победителите постоянно се менят.  Тази седмица победи на 500 метра записаха японецът Кейхиро Нагашима и руснакът Артрьом Кузнецов. Руснакът регистрира и личен рекорд с време 34,85 секунди. С приближаването на Олимпийските игри, руснаците стават все по-сериозна заплаха. Резултатът на Кузнецов е индикация, че подготовката на руските кънкобегачи върви според очакванията на специалистите и нищо чудно това да доведе до една или по-вероятно до повече олимпийски титли за тях в Сочи.

При жените в спринта този уикенд бяха записани доста топ времен под 38 секунди, но над всички тях отново стоеше времето на 163-сантиметровата корейка Санг-Хуа Ли. Олимпийска шампионка, многократна световна шампионка, притежателка на световния рекорд на 500 метра. В Астана отново най-бърза от всички. Тя притежава перфектната комбинация от изключителна сила и техника на пързаляне. Никога никоя друга жена не е била толкова бърза на 400-метровата писта за кънки бягане. И този път Ли не пропусна да запише рекорд. Направи го два пъти. Първо в петък тя регистрира рекорд на пистата в Астана, финиширайки с време 37,32 и после в неделя го подобри. След уникално бързите първи 100 метра (10,19 секунди), тя спря хронометрите на 37.27 секунди.  „ Доволна съм” бе единственото, което 24-годишната корейка каза пред журналистите в Астана. Канадецът Кевин Крокет, който е неин треньорът сподели, че Ли вярва в това, че ако човек каже, че се чувства добре, това ще му донесе лош късмет. Ако пък се чувства зле също не е добре да го споделя. Нейните предразсъдъци са доста познати на българите. Много хора у нас вярват в същото. За мен има и друго, което се крие зад нейното нежелание да говори. Според мен по този начин тя пази добре тайната на успеха си предвид факта, че в момента тя има само един конкурент на леда – себе си.

В останалите дистанции при жените равносметката бе следната:

Мартина Сабликова спечели състезанието на 5000 метра с време 6:59.88 минути.

Двете най-бързи американки този сезон Бритъни Боу и Хедър Ричардсън спечелиха бяганията на 1500 (1:57.28) и 1000 метра (1:14.22).  И в тези дисциплини обаче рускините набират инерция. Юлия Соколова финишира само на 58 стотни от победителката на 1500 метра, а на 1000-метровата дистанция Фаткулина и Соколова се класираха 3-та и 4-та. Както казах по рано – руснаците настъпват.

Пример за това е и рекорда на пистата, който руснакът Денис Южков постави на дистанцията от 1500 метра. 1:45.05 минути бе времето му.

Последен в програмата от надпреварата в Казахстан, както и във всеки друг старт от Световната купа по кънки бягане бе Свен Крамър. Той спечели без проблем  състезанието на 10 километра. Взе 100-те точки, който му осигуряват старт в последната група в тази дисциплина на Олимпийските игри в Сочи. С други думи неговата мисията е изпълнена на 100%. В неделя той стартира в последната серия срещу олимпийския шампион на 10000 метра от Ванкувър – корееца Лий.  След финиша холандеца не скри, че е започнал да губи мотивация и че постоянната смяна на часовата разлика започва да му се отразява негативно. Затова холандецът е решил да не стартира в следващия кръг от Световната купа по кънки бягане в Берлин, а да отиде на тренировъчен лагер в Италия. Крамър всъщност няма истинска конкуренция в момента. Сънародниците му Де Йонг и Бергсма са най-близо до постиженията му в кралската дисциплина. „Срещу Лий стартирах малко бавно, за да не карам сам докрай”, сподели Свен Крамър. И след това добави: „ Все пак Лий може и да крие потенциала си. Ако кара както днес, едва ли ще може да защити титлата си в Сочи. В неговото представяне обаче никога няма логика. Просто има пикови моменти, в които кара много бързо. Но ще видим. Да не забравяме, че ако не бях дисквалифициран преди  4 години във Ванкувър нещата щяха да стоят по друг начин”. Тогава Крамър загуби олимпийската титла, защото изпълни погрешен сигнал на треньора си. Нелепа загуба, чийто реванш ще наблюдаваме на игрите в Сочи.