И лидерът Арсенал не успя да пречупи Евертън в зрелищно дерби

Отборите на Арсенал и Евертън изнесоха невероятен спектакъл на "Емиратс" в дербито на 15-ия кръг от Висшата лига, в който и лидерът в класирането не успя да пречупи здравия тим на "карамелите" и двата тима завършиха наравно 1:1. По този начин домакините от Лондон увеличиха аванса си на върха в класирането на пет точки, но пропуснаха да дръпнат още повече в битката за титлата, докато тимът на Роберто Мартинес остава само с една загуба от началото на сезона. Месут Йозил изглеждаше така сякаш е донесъл победата на домакините с попадение в 80-ата минута, но резервата на гостите Жерард Деулофеу донесе точката на своя тим с красиво изпълнение четири минути по-късно. В буквално последните секунди на мача нападателят на домакините Оливие Жиру тресна и гредата зад Тим Хауърд с красиво воле извън наказателното поле.

И двата тима могат да съжаляват, че не прибавиха пълен актив от точки след сблъсъка помежду си, като Евертън бе по-добрият отбор преди почивката, а Арсенал създаде много чисти положения пред вратата на Хауърд през втората част. Дори в последните секунди на мача домакините имаха няколко сериозни ситуации да пронижат за втори път Тим Хауърд и да грабнат победата. "Артилеристите" няма да са доволни и от това, че само за четири минути изпуснаха аванса, който тяхната звезда Месут Йозил им бе дал и то в заключителен етап от срещата.

Арсенал поведе в резултата с гол в 80-ата минута, когато германският маестро Месут Йозил се разписа от непосредствена близост след поредната красива многоходова комбинация на домакините. Тио Уолкот свали в наказателното поле центриране на Томаш Росицки, Оливие Жиру се размина с топката, но до нея достигна Йозил, който от малкото наказателно поле не сгреши и даде аванс на тима си.

Резервата в състава на Евертън Жерард Деулофеу обаче изравни резултата само пет минути след появата си на терена и четири след гола на Йозил за 1:0. Юношата на Барселона разстреля Войчех Шчесни с красив диагонален удар покрай тялото на опитващия да го покрие Киърън Гибс.

До края на мача домакините хвърлиха всичко в атака, но можеше на два пъти да бъдат наказани, когато Ромелу Лукаку се оказваше на удобни стрелкови позиции. Белгийският национал първо бе изведен отлично зад отбраната на домакините от Леън Осман, но стреля в тялото на Шчесни, а след това сам отне топката от Микел Артета и стреля опасно, но топката профуча над горната греда.

Все пак домакините бяха тези, които последни можеха да ударят противника, но удар на Оливие Жиру в 94-ата минута уцели гредата зад Хауърд. Френският таран можеше да донесе изключително ценна победа на своя тим с фантастичен гол, но нямаше този късмет и така двата тима разделиха точките на "Емиратс".