ЛеванГОЛски осигури три точки за Дортмунд в Майнц (видео)

След две поредни загуби отборът на Борусия (Дортмунд) записа много трудна победа с 3:1 при гостуването си на Майнц 05 в двубой от 14-ия кръг на Бундеслигата. Водещият реализатор в шампионата Роберт Левандовски реализира две дузпи (78', 90'), а съотборникът му Пиер-Емерик Обамеянг (70') беше открил резултата. Ерик Максим Чупо-Мотинг (74') беше изравнил за 1:1, също от наказателен удар. При ситуацията за първата дузпа на "жълто-черните" Елкин Сото от състава на домакините получи директен червен картон.

Така тимът на Юрген Клоп което запази разликата с намиращите се пред него Байер (Леверкузен) (на 3 точки) и Байерн (Мюнхен) (на 7 точки), които също постигнаха победи. В следващия кръг Борусия приема "аспирините" в директен дуел за второто място.

Двубоят на "Кофейс Арена" беше изключително важен за гостите, които нямаха право на грешка, ако искаха да останат в битката за титлата. Като цяло те не изнесоха най-силния си мач, но в края имаха повече шанс и освен това изгонването на играчa на Майнц им помогна.

Сред титулярите се завърна лекувалият контузия Лукаш Пишчек. Нури Шахин и Хенрих Мхитарян получиха почивка, което даде шанс на Пиер-Емерик Обамеянг да започне от първата минута. В 32-ата минута обаче Шухин се появи като принудителна смяна на Свен Бендер, който през седмицата си счупи носа в срещата с Наполи от Шампионската лига. Мхитарян също влезе сравнително рано - на полувремето, а заедно с него се появи и Себастиан Кел. Треньорът на домакините Томас Тухел пък заложи на същите 11 футболисти, с които започна при успеха с 3:2 над Вердер в Бремен в миналия кръг.

Първата възможност беше за домакините. В 11-ата минута Роман Вайденфелер трябваше да се намесва след коварен далечен изстрел на Йоханес Гайс. В 18-ата минута гол на Обамеянг беше отменен заради засада, а в ответната атака след това Елкин Сото не уцели рамката от добра позиция.

В 26-ата минута голмайсторът на Роберт Левандовски получи отличен пас от Марко Ройс, но от няколко метра не успя да уцели топката добре и тя излезе в аут.

Късметът спаси Борусия в 42-ата минута, когато Щефан Бел засече с глава центриране от корнер и удари напречната греда. Секунди след това обаче гостите отговориха с атака, при която Обамеянг също натресе напречния стълб с удар от около 25 метра.

С напредването на времето играта ставаше все по-скучна, като никой от двата тима не успяваше да наложи някакво превъзходство.

Всичко обаче се промени в заключителните 20 минути. При отсъствието на Ройс Обамеянг получи един от редките си шансове да стреля от фаул в 70-ата минута. И той го направи по най-добрия начин. Габонският нападател насочи топката неспасяемо с удар, наподобяващ магическите изпълнения на Жуниньо от Лион преди време - 0:1.

Еуфорията в редиците на гостите обаче беше кратка. След само четири минути съдията посочи бялата точка в наказателното поле на Борусия, след като Пишчек задържа с ръце Юнус Мали. Резервата Чупо-Мотинг беше хладнокръвен и резултатът беше изравнен - 1:1.

Борусия намери сили веднага да си върне аванса. След нови четири минути Обамеянг излезе сам срещу Лорис Кариус, елиминира го и стреля към опразнената мрежа. Там Елкин Сото протегна ръка и спря кълбото, за което получи червен картон. Така тази седмица се превърна в кошмарна за колумбиеца, тъй като преди дни и джипът му беше откраднат. Левандовски не даде шанс на стража и вестфалци отново водеха. Това попадение се оказа под №400 в Бундеслигата от началото на сезона.

В 89-ата минута Вайденфелер направи ключово спасяване след топовен изстрел на смяната Бенедикт Залер.

В назначеното продължение реферът Денис Айтекън отсъди още един наказателен удар, след като видя нарушение на Кариус срещу Ерик Дурм. Вместо обаче всичко да мине гладко, се стигна до неразбирателство относно това кой да бие дузпата, каквото имаше и в Байерн преди време. Мхитарян взе топката и се нагласи да стреля, но полякът излезе по-нахален и в крайна сметка шутира, за да оформи крайното 3:1.

Така за трети пореден сезон Дортмунд си тръгва с победа от югозападния град. Мачът беше специален за наставника на Борусия Юрген Клоп. Той е легенда на местния клуб както като футболист, така и като треньор. В кариерата си като играч той е носил екипа единствено на Майнц 05 и в продължение на 12 сезона записва 338 мача за първенство. След това веднага поема отбора и го води 7 сезона до 2008 година, когато се премества в Дортмунд.