Лукойл катастрофира срещу Химки в Москва

Българският шампион Лукойл Академик записа разгромна загуба при гостуването си на вицешампиона на Русия Химки. В Москва "студентите" отстъпиха с 28 точки разлика - 55:83 в среща от седмия кръг на Юрокъп и намалиха шансовете си за продължаване напред в Юрокъп.

Успехът бе шести пореден за Химки и прекъсна серията от две победи на Лукойл Академик. В следващия кръг българите приемат у дома Пинар Кършияка, докато руският тим ще е домакин на Апоел Мигдал.

Химки започна двубоя с девет безответни точки, преди играчите на Лукойл да се събудят и да намалят до 13:11. Последва нова серия за домакините, този път от 12-0 и така те се оттеглиха с аванс от 25:11 след 10 минути игра.

През втората четвърт играта вървеше кош за кош, а Химки остана начело през целия период  и след слаба стрелба от страна на гостите имаше преднина от 40:21 на почивката.

Играчите на Димитрис Галанис направиха опит да се върнат в мача и започнаха второто полувреме със серия от 11-3 и по този начин намали изоставането си до 43:32 след 24 минути игра, а след  три части българите бяха свалили пет точки от пасива си и губеха с 43:57.

Заключителната четвърт се превърна в истинска катастрофа за шампионите на България, които реализираха едва 2 точки в първите пет минути срещу 16 за Химки и така разликата набъбна до 73:45. Възпитаниците на Римас Куртинайтис нямаха проблем да задържат комфортната си преднината и да запишат изразителна победа с 83:55.

Аландо Тъкър бе най-добър за Лукойл Академик при тежката загуба, реализирайки 19 точки. Давин Уайт добави 9 точки, а Божидар Аврамов остана с 8.

За Химки Пол Дейвис се отличи с 20, докато Петери Копонен остана с 16.

Българският тим отново нямаше ден в стрелбата и реализира едва 4 от 18 опита от зоната за 3 точки и 12 от 34 за 2 точки. Освен това Лукойл направи 17 грешки и едва 6 асистенции, срещу 28 завършващи подавания за съперника.

ХИМКИ - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 83:55 (25:11, 15:10, 17:22, 26:12)

ХИМКИ: Майк Грийн 2, Сергей Моня, Микаел Желабал 10, Егор Вялив 3, Крешимир Гончар 9 (Джеймс Огъстин 10, Марко Попович 7, Петре Копонен 16, Станислав Илницкий 3, Бенджамин Дуду 3, Пол Дейвис 20)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Давин Уайт 9, Божидар Аврамов 8, Аландо Тъкър 19, Киърън Ачара 8, Юре Лалич 6 (Димитрис Вергинис 4, Николай Колев, Крис Минков, Александър Янев, Тенчо Банев, Филип Виденов 1)