Фетел няма спирачки и продължи победния си ход в САЩ (Видео)

Себастиан Фетел продължава да пише история независимо от спечелената титла още преди две състезания. Пилотът на Ред Бул продължи с тоталната си доминация и в Гран при на САЩ, където спечели осмата си победа за сезон 2013. Така поредният рекорд падна в краката на 26-годишния германец, който вече има с една поредна победа повече от легендата на спорта и негов приятел и ментор Михаел Шумахер.

ГАЛЕРИЯ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО

До второто място днес напълно заслужено стигна пилотът на Лотус Ромен Грожан. Оттук нататък французинът ще бъде пилот номер едно на тима след преждевременното напускане на Кими Райконен и отиването му във Ферари от 2014 година. Последното, трето място от почетната стълбичка остана за Марк Уебър.

Австралиецът явно ще напусне света на Формула 1 без победа през този сезон, като преди прекратяването на кариерата му на най-високо ниво и преминаването в шампионатите за издръжливост остава само финалът на шампионата в Бразилия следващия уикенд.

Пред над 100 хиляди фенове на моторните спортове на пистата в Остин, Тексас, Фетел отново атакува в края и освен победата отмъкна и признанието за най-бърза обиколка в състезанието. За да се стигне до това, Себ трябваше да защити лидерската си позиция на старта. Съотборникът му Уебър този път реагира добре, но не пласира болида си по най-добрия начин в първи завой и на излизане от него се свлече до четвърта позиция.

Грожан пробва да атакува Фетел, но атаката му бе достатъчна за изкачване до второто място, с което и се задоволи до финала. Люис Хамилтън бе човекът, от когото се очакваше повече, но британецът не успя да се качи на почетната стълбичка. Така британският пилот на Мерцедес AMG остана четвърти, но поне остави зад себе си петия - Фернандо Алонсо.

Тази борба между двамата е важна за класирането при конструкторите, където вторите Мерцедес продължават да водят пред Ферари. Ред Бул са за четвърти пореден път шампиони и при конструкторите и битката за второто място остава да се реши на финала в Бразилия следващата неделя.

Нико Хюлкенберг продължи с прекрасното си представяне през 2013 година. Пилотът на Заубер отстъпи само на лидерите от Ред Бул, Лотус, Мерцедес и Ферари, като финишира шести. След него на седма позиция финишира Серхио Перес. Мексиканският пилот, който след следващата седмица вече няма да се състезава за Маклърън, за пореден път победи световния шампион от 2009 година Дженсън Бътън.

Британецът все пак успя да спечели една точка с десетото си място на финала. Глътка свеж въздух влезе в дробовете на всички в славния, но изстрадал отбор на Уилямс. До днес британците имаха срамната една точка в актива си от началото на сезона. С осмото място на Валтери Ботас финландската надежда на сър Франк Уилямс и дъщеря му Клеър доведе актива на отбора до пет.

Разочароващо бе представянето днес на Нико Розберг. Германецът не успя да се движи с темпото на съотборника си Люис Хамилтън и така остана едва девети. Още по-лошо се разви надпреварата в Тексас за Фелипе Маса. Бразилският пилот на Ферари стартира трагично и до финала не успя да се възстанови, пресичайки под карирания флаг на фаталната 13-а позиция.

Снимка: Getty