Историческо: Босна и Херцеговина е на Световно! (видео)

По-малко от 20 години след края на кървавата война Босна и Херцеговина успя да класира своя национален отбор на световните финали. Силно изстрадалото и още страдащо население на балканската държава сега се чувства истински обединено от грандиозния успех на тима на Сафет Сушич. Днес Босна и Херцеговина успя да надвие Литва като гост след попадение на Ведад Ибишевич в 68-ата минута.

Отборът се класира на Мондиал, след като завърши на първо място в група "G" с 25 точки и голова разлика 30:6. На втора позиция със същия точков актив, но доста по-лоша голова разлика остава Гърция, като за елините остава възможността да се класират чрез бараж.

През първото полувреме гостите залагаха на високи центрирания, търсейки звездата Един Джеко. В 25-ата минута Асмир Бегович измъкна интересен удар на Калонас от 30 метра. В 43-ата Арслаускас се прояви със страхотно спасяване: Сеяд Салихович стреля, топката се отклони Мисимович и затрудни стража. Съдията свири игра с ръка на Мисимович.

Второто полувреме започна със силен натиск на балканския тим. В 53-ата Харис Медунджанин стреля опасно. В 64-ата минута гостите вкараха топката в мрежата, но беше отсъдена засада на Сенад Лулич след подаване на Звездан Мисимович. В 67-ата Ведад Ибишевич отново беше спрян от Арлаускас. Минута по-късно литовската крепост рухна. Един Джеко и Ведад Ибишевич изработиха попадението, като последният разплака босненците. В 87-ата Ибишевич пропусна да реши спора, стреляйки встрани. Секунди преди финала вратарят Бегович предотврати последната опасност, която можеше да струва прескъпо.

Тимът на Босна и Херцеговина неизменно стигаше до баражите в последните години, след като завърши на второ място в квалификационните групи за Мондиал 2010 и Евро 2012. И в двата случая отборът срещна непреодолимото препятствие Португалия. Лято 2014 обаче ще е вълшебно за разединения босненски народ. В Сараево вече празнуват (вижте снимката).

Снимки: Getty Images/Guliver