Лукойл пак губи в Европа, 40-годишен изнесе лекция на "студентите"

Вицешампионът Лукойл Академик записа втора поредна загуба в турнира Юрочалъндж, отстъпвайки с 59:71 при гостуването си на естонския Тарту Рок. Победата пък бе първа за естонците, които отстъпиха на румънския Ровинари в първия кръг на надпреварата, а след два изиграни мача в група В единствено българите нямат победа.

Чарлз Томас откри резултата с тройка за 3:0, но Тарту Рок бързо направи серия от 10-0, с която поведе със седем точки - 3:10. В оставащите шест минути българите все пак успяха да намерят правилния ритъм и да намалят преднината на домакините на две точки - 13:15 след една част.

Естонците отново започнаха частта ударно - с осем поредни точки за 13:23, след което не срещнаха проблем да запазят водачеството и до почивката, ограничавайки родните вицешампиони до само девет точки в тази част, за да се стигне до 22:31 след едно полувреме игра.

Кризата в редиците на българите продължи и през третата четвърт, когато възпитаниците на Йовица Арсич отново трудно намираха правилния път към коша на Тарту. Естонците от своя страна бяха окрилени от подкрепата на публиката и играеха с настроение и самочувствие, добавяйки още 10 точки към преднината си - 32:51 след 30 минути.

Луколй Академик заигра по-добре през последната четвърт, но нямаше как да навакса 19 точки за едва 10 минути и записа втора поредна загуба, отстъпвайки с 59:71.

Тери Смит реализира 15 точки, Чарлз Томас остана с 14 и 10 борби, а Морис Къри вкара 13.

40-годишният Валмо Крийса буквално скри топката на българите и завърши с 19 точки, 6 борби и 4 асистенции. Ветеранът бе безпогрешен от средно разстояние (3/3) и от наказателната линия (7/7), добавяйки и 2 тройки от 5 опита. Янар Талц също вкара 19 точки, а Каролис Петруконис остана с 12.

ТАРТУ РОК - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 71:59 (15:13, 16:9, 20:10, 20:27)

ТАРТУ РОК: Танел Сок 1, Герт Дорбек 7, Танел Кюрбас 6, Тимо Ейхфюс 4, Янар Талц 19 (Валмо Крийса 19, Каролис Петруконис 12, Марек Доронин 3, Аугустас Печукевичус, Кристен Мейстер)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Морис Къри 13, Тери Смит 15, Крис Минков 4, Чарлз Томас 14, Тенчо Банев 1 (Самуел Франсис 3, Веселин Веселинов 6, Александър Груев 1, Килиан Ларсън 2)