Рилски вкара 105 точки и триумфира в драма с продължение

Рилски спортист постигна третата си поредна победа от началото на сезона в ЕВРОХОЛД Балканска Лига, надигравайки косовския КБ Пея със 105:97 след продължение. Българите са единственият непобеден отбор в група А на турнира, а успехът им днес бе изключително драматичен.

Симеон Илиев започна срещата отлично и помогна на Рилски спортист да поведе с 12:10 след силни изяви както в защита, така и в нападение. Оттук обаче нещата за Рилецо тръгнаха надолу - гостите от Пея заиграха много добре и завършиха частта със серия от 18-8, благодарение на която поведоха с 20:28 след 10 минути.

Пея запази лидерската позиция и през втората четвърт, а в един момент преднината на гостите достигна 11 точки - 29:40. Последваха осем безответни точки за Рилски, а разликата падна до 37:40 две минути преди почивката. Двата тима си размениха по един кош за 39:42, а Рилски можеше да изравни в самия край, но Върнън Тейлър даде прекалено силен пас на останалия сам на тройката Йордан Бозов. Грешката на американския гард бе наказана, след като в последната си атака гостите реализираха страхотна тройка - Герти Шима вкара стрелба със сирената през почти целия терен за 39:45.

Рилски започна второто полувреме с доста по-здрава и организирана игра в защита, както и с ниска петица и това даде резултат - самоковци допуснаха едва шест точки в първите седем минути, а от своя страна реализираха шестнадесет, повеждайки с 55:51. Пея се възползва по най-добрия начин от няколко грешки на българите както в защита, така и в нападение и отново поведе - 58:59 минута преди края на третата част, но все пак Рилски водеше с 63:61 след 30 минути.

Рилски взе превес след серия от три поредни тройки, благодарение на която поведе със 75:68. Последваха повече от три минути суша за домакините, в които Пея отново поведе - 75:76, преди Бозов най-сетне да отбележи за 77:76 при оставащи малко повече от три минути. До края на редовните 40 минути двата тима не успяха да излъчат победител, като основен виновник за това бе Самир Шаптахович от тима на гостите, който до последно държа своите в мача, а за капак на всичко прати двубоя в продължение с кош за 87:87 точно 10 секунди преди края.

В продължението гостите на два пъти си изпуснаха нервите и бяха санкционирани с технически нарушения, а в герой за българите се превърна Златин Георгиев, реализирал важна тройка, а след това и два наказателни удара, след които Рилецо поведе с 98:94 по-малко от две минути преди края. Георгиев наниза още една тройка - за 103:94, с която подпечата успеха на българите. Крайният резултат в Самоков бе 105:97.

Йордан Бозов се отчете с 21 точки, Джулиън Норфлийт бе на ниво с 20 точки и 7 асистенции, а Златин Георгиев добави 19 точки, реализирайки четири тройки от пет опита. Върнън Тейлър остана с 15 точки, 12 борби и 6 асистенции, а Симеон Илиев с 12 точки.

За Пея Самир Шаптахович бе №1 с 38 точки, включително 8 тройки, а Герди Шима добави 15 точки.

РИЛСКИ СПОРТИСТ - ПЕЯ 105:97 (20:28, 19:17. 24:16, 24:26. 18:10)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Джулиън Норфлийт 20, Върнън Тейлър 15, Златин Георгиев 10, Симеон Илиев 12, Иън Чайлс 6 (Йордан Бозов 21, Тони Гуджино 7, Тодор Тодоров 2, Дарин Иванов 3)

ПЕЯ: Ян Мочник 10, Самир Шаптахович 38, Герти Шима 15, Дрилон Хайризи 14, Радомир Мароевич 7 (Алан Весели 6, Рон Грапци 2, Тео Шимович 5, Виган Радони)